Generál jeho veličenstva přehled

Generál jeho veličenstva https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38506/general-jeho-velicenstva-38506.jpg 4 146 146

Historický román s milostnou zápletkou od populární anglické autorky se odehrává v Cornwallu v první polovině 17. století, v neklidném období občanské války v Anglii. Průběh bojů mezi přívrženci krále a parlamentu popisuje mladá žena, kterou tragická nehoda připoutala na invalidní křeslo. Jako mladá, přísně vychovaná dívka se zamilovala do nevhodného muže a přes odpor rodiny si vymohla souhlas k sňatku. Krátce před svatbou došlo k jejímu zranění, po kterém zůstala do konce života ochrnutá. Její láska prochází mnoha zápletkami, ale stává se spolehlivější a zralejší. Hrdinka, která se přenesla přes vlastní tragédii, sleduje dění kolem sebe a účinně pomáhá v boji za udržení svobody Cornwallu.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Sfinx – Bohumil Janda

The King's General , 1946

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Generál jeho veličenstva. Přihlašte se a napište ho.

Hradčiatko
01.05.2024 5 z 5

Knižku som dostala ako zachránenú z knihobudky od kamarátky, ktorá mi chcela pomôcť s knižkou výzvou, dala som jej šancu a rozhodne som neoľutovala! Toľko vecí, popisov, vnemov mi ostalo v pamäti aj po dvoch rokoch. Rozhodne to bude hlavnou hrdinkou, ktorá bola veľmi sugestívny rečník a jej prežívanie lásky, vojny a mnohých každodenných bojov z vozíčka bolo skutočne pútavé. Zaujímali by ma detaily bežného života v 17. storočí, ako to pri handicapovanom človeku riešili, keďže viem, že obnáša starostlivosť o vozíčkara dnes, ale to samozrejme nebolo témou tohto diela. Okorenené správnou dávkou tajomna a pátrania to viac než stojí za prečítanie :)

PeterRainhard
05.12.2022 4 z 5

Velmi pěkný román. Začátek je podobný klasické červené knihovně pro spanilomyslné čtenářky, s svazky zaplněnými "nahými markýzy" a "vévody v pokušení". Leč jen entrée. Stačí jeden krutý pád hlavní hrdinky z koně a vše je úplně jinak.
V dnešní době to zní už (bohužel) neuvěřitelně otřepaně, leč román skutečně nabízí osvěžující, "ženský" pohled na anglickou občanskou válku (podtržený invaliditou hlavní hrdinky) Takže ne, neuvidíme žádné bitvy, smělé jezdecké útoky, vlající prapory, dunění kanónů a třesk mušket, v dýmu prachu se blýskající píky a kordy kavalírů a puritánů... Díváme se na historické drama z hlediska žen. Těch, které čekaly doma, obvazovaly raněné, s úzkostí dostávaly pomačkané dopisy, které s pláčem pohřbívaly své muže, bratry a syny... A se staženým hrdlem naslouchaly, zda blížící se hřmění pochodových bubnů znamená příchod armády krále, či parlamentu...

LiliDarknight
07.07.2022 5 z 5

Nikdy som nemala rada históriu. Jej štúdium mi pripadalo ako nutné zlo a zapamätala som si z neho len niekoľko útržkov - pretože som nikdy nemala vyučujúceho, ktorý by dokázal tie fakty podať aspoň trošku zaujímavo.

Naproti tomu taká Daphne du Maurier zobrala doložené historické udalosti, rozpovedala príbeh o skutočných aktéroch občianskej vojny a dokázala všetkých postavám, či už kladným, záporným alebo neutrálnym, dať ľudskú tvár. Vďaka tomu som si z čítania mnoho odniesla, prežívala som to s ľuďmi, tie hrôzy, neočakávane okamihy nádeje, ale aj to, ako padali na kolená a obracali sa jeden proti druhému ako vyhladované zvery zahnané do kúta. A na pozadí toho všetkého sa ešte stihla odohrať trpká romanca medzi dvojicou takou špecifickou, že som im skrátka mohla len držať palce. Kniha si ma získala, nepustila až do poslednej strany a nakoniec ma ešte aj šokovala - odhalením, že osoby, o ktorých autorka písala, skutočne žili.

Knižní novinky (10. týden)

03.03.2019

Kniha Generál jeho veličenstva v seznamech

v dalších seznamech4x