Destrukce přehled

Destrukce
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/533319/bmid_destrukce-65e1b09024448.jpg 4 170 170

Namísto vesnické idyly na něj čeká děsivá kafkárna Český venkov je místem, kde věci nejsou tím, čím se zdají být. Taková zkušenost alespoň čeká na protagonistu románu Destrukce – učitele, který chtěl před složitostí světa utéct z města na vesnici, kde by mohl nalézt své místo, řád a jistotu. Místo toho musí čelit pochybnostem o sobě samém, svém povolání i světonázoru, a veškeré naděje upírá ke starostovi obce, řediteli místní továrny a nové přítelkyni. Záhy však s hrůzou pochopí, že jejich sebejistota, jež ho k nim přitahuje a kterou tolik obdivuje, nepramení ze znalosti pravého stavu věcí, ale z důsledného popírání problematické skutečnosti. Před definitivním zhroucením jej zachrání setkání se spřízněnými dušemi, které sdílejí nejen hrdinův pohled na svět, ale i jeho osud společenského vyvržence. Společně snad ještě mohou mít naději na lepší – nebo vůbec nějaké – zítřky Vítězný titul prozaické kategorie v soutěži Magnesia Litera 2022. „Stanislav Biler čtenáři nabízí poutavý příběh odrážející stav české společnosti i kritiku místní veřejné debaty.“ – Ivan Loginov, revue Prostor. „Novodobý vesnický román odkazuje ke kafkovské absurditě i musilovskému odcizení, a vůbec staví neotřelou literární hru, v níž má místo humor i žánrové prvky. Téma klimatické krize a souvisejících společenských problémů pak vrcholí v apokalyptické grotesce s přesvědčivým humanistickým přesahem.“ – porota soutěže Magnesia Litera.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Destrukce. Přihlašte se a napište ho.

LuckaH2
22.02.2024 5 z 5

Výborný, výborný,výborný. Chvilema trochu absurdni, ale k velkému zamyšlení, jak ublizujeme prirode, vztahum, lidem. Jak se jako společnost valime k destrukci. Hodně kniha k přemýšlení

vlastU
06.11.2023 5 z 5

Neutěšenost a absurdita Kafkova Zámku, bezvýchodnost a stupňopvání neodvratitelného konce Vianovy Pěny dní... Kniha mě pohltila a vyplivla až na konci. Za mě dobré čtení, užila jsem si tu všudypřítomnou depku :-)

Dobraadresa
20.07.2023 4 z 5

Proti autorovu Nejlepšímu kandidátovi je knížka méně satirou a víc dystopií - v podobném směru, jako jí jsou třeba Praskliny Kláry Vlasákové. Všeprostupující tísnivá atmosféra připomíná třeba i knihy Anny Bolavé. Biler pořád umí zachytit absurditu běžných politických řečí a prázdných frází v konverzaci, jejich opakování je ale v knížce nakonec únavné. Postavy fungují jako černobílé figurky a návěští na role v příběhu, jsou jednorozměrně absurdní, ale to se u tohohle žánru předpokládá. Hlavní hrdina nebudí žádné sympatie. Přestože je učitel, chová se jako nesvéprávný idiot. Apokalypsa, ke které se celou dobu schyluje, je pro čtenáře trošku vysvobozením.

Kdo letos získá nejvýznamnější českou literární cenu?

07.04.2022

Ocenění knihy (1)

2022 - Magnesia Litera (Litera za prózu)

Kniha Destrukce v seznamech

v Právě čtených8x