Blaník přehled

Blaník https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/455562/bmid_blanik-ROs-455562.jpeg 5 258 258

Divadlo Járy Cimrmana série

Jedenáctý sešit souborného vydání Seminářů a her Divadla Járy Cimrmana. Příčinu silné obliby blanické pověsti v Čechách vidí Cimrman hlavně v zeměpisné poloze naší vlasti. Shodně s Palackým byl si vědom toho, že jsme tu v Evropě jako zrnko mezi dvěma mlýnskými kameny. Ze západu na nás naléhá imperialismus germánský a z východu nás drtí rozpínavost kolosu velkoruského. Není divu, že takto tísněný malý národ hledá sobě ochrany nadpřirozené, a i zázračné, neboť jedině zázrakem lze tu přežít.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Blaník. Přihlašte se a napište ho.

n.ezn.amy
11.05.2023 5 z 5

Další z fantastických her z pera českého génia Járy Cimrmana, který se odehrává v revolučním roce 1848, kdy pražské povstání je potlačeno Windischgrätzovým vojskem a v bájné hoře Blaník probíhá debata zda už je načase vyjet na pomoc Praze, ovšem čeká se na rozkaz od vrchního velitele Sv. Václava, což je zásadní problém, neboť ..... Já prostě miluju humor pánů z divadla Járy Cimrmana a tuhle hru jakbysmet. Neotřelý a inteligentní humor jako ve všech jeho hrách nesmí pochopitelně chybět.

Já ležím v knihách. Ale to ještě jde. Horší to mají Slováci.
Oni jsou tu také bratři Slováci?
Tady ne. Mají svou horu. Sitno. Ti mají pohotovost, pane! S jednou nohou ve třmeni, s hlavou takhle dozadu otočenou k veliteli, aby bylipřipraveni, až řekne: Teraz!
To je sice nepohodlné, ale je tu psáno, že vojsko trpezlivo čaká v pivnici. To zas nemají tak špatné. V pivnici.
Ale pivnice, pánové, to není hostinec. To znamená slovensky obyčejný sklep.
Aha. Tak to jsou na tom hůř než my.

Terva
04.12.2022 5 z 5

Nad řekou Blanicí tyčí se hora,
chudé tam políčko sedláček orá.
Hlouběji zatlačil do země radlici,
kov na kov narazil, vyoral přilbici.
Tak pověst nelhala! Jsou tam a čekají....

Blaník – Jevištní podoba historického mýtu

Rytíř Smil Flek z Nohavic je borec. Ale jeho klidné sezení a zapisování není nic proti rebelovi zvanému rytíř Veverka z Bítýšky, vězeň z Bítýšky, vězeň! Velitel druhé jízdní od Lipan je tak trochu „hrrr do boje, hrrr na ně“ a kritizuje velitelský sbor. Dokonce má jedno svévolné vyjetí z hory. Je zajímavé, že když to čtu, vypadá to trochu jinak než divadelní představení. A našel jsem malý rozdíl ve hře divadelní a ve slově psaném. V této knize není zaznamenáno, že když vězně z Bítýšky (Ladislav Smoljak) probudí, zívá ve stylu písně „Kdož sů Boží bojovníci“. Tento detail vyvolal u diváků velký ohlas a potlesk. V knize to není. Asi rebélie jednoho vězně z Bítýšky, vězně.

Komentář k semináři, který předcházel této hře, nejdete zde:

DIALOG:
UČITEL CHVOJKA: A páni rytíři, co je pravdy na tom, že se tady třeba oves nebo koňský trus mění ve zlato?
VEVERKA: Nejen koňský.
UČITEL: Tak to bych si potom, jestli dovolíte, něco malého na památku nadělal....

anonymní.Ilja
28.12.2021 5 z 5

Blanik je jednou z Cimrmanových her, na které vzpomínáte rádi a která vám do života dá pár krásných myšlenek. A ještě víc citací ze hry, kterými můžete častovat své blízké.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Blaník v seznamech

v dalších seznamech3x