Bhagavadgíta taková, jaká je přehled

Bhagavadgíta taková, jaká je https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274511/bmid_bhagavadgita-takova-jaka-je-tYd-274511.jpg 4 46 46

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Bhagavadgíta taková, jaká je. Přihlašte se a napište ho.

ArkAngel
12.12.2022 3 z 5

Bhagavad-gítá je důležitým indickým textem a zakladatel hnutí Hare Krišna k němu vytvořil obrovský výklad, kdy jednotlivé verše interpretuje a doplňuje je o mnohá vysvětlení. Problémem podobných textů samozřejmě je, že si je každý může interpretovat jakkoliv. Netvrdím, že některá moudra nejsou špatná, ale jako obvykle to sklouzlo k tomu, že se musí akorát uctívat Krišnu a ti, kteří tam nečiní, jsou hlupáci a těm se ani nezjevuje. Mnohé informace jsou napříč knihou navíc duplicitní, protože vám to musí Prabhupáda naservírovat znovu, akorát u jiného verše a jinými slovy.

Ivan53
13.09.2022 odpad!

Toľko som o tom počul, že napriek očakávaniu nízkeho počtu prienikov tohto učenia s pôvodnou (predkresťanskou slovanskou, germánskou, keltskou...) kultúrou našich predkov, vzal som si knihu a započal čítať.

V knihe je kurzívou prepis indického písma do latinky, tučným písmom preklad (ktorého doslovnosť neviem posúdiť), a následne vysvetlenie, čo tvorí prevažnú časť textu knihy.

Niečo z vysvetlenia:
„Nikto by nemal vykonávať činnosť, ktorá nemá nijakú spojitosť s Krišnom. Tomu sa hovorí krišna-karma.“

Niečo z prekladu indických textov:
„Ja som učiteľ, udržovateľ, pán, svedok, príbytok, útočisko a najdrahší priateľ. Som vznik a zánik, základ všetkého, miesto spočinutia a večné semä.“

„Ó, všeprestupujúci Višna, keď vidím, ako sa Svojimi mnohorakými žiarivými farbami dotýkaš nebies, keď vidím Tvoje otvorené ústa a obrovské planúce oči, moja myseľ je rozrušená strachom.“

„Ó, Pane pánov, ó, útočisko svetov, prosím, zmiluj sa nado mnou. Nenachádzam pokoj, keď vidím Tvoje žeravé, smrti podobné tváre a hrozivé zuby. Som načisto zmätený.“

A kto má už niečo odžité, tomu isto veľa povedia i fotografie prvého šíriteľa tohto učenia v západnom svete, či zakladateľa Medzinárodnej spoločnosti pre vedomie Krišnu.

V Indii, kde toto učenie vzniklo, sa to možno uplatní, ale pre slovenského čitateľa je táto kniha stratou času.

A počas pobytu v Českej republike som sa v uliciach stretal so stúpencami tohto učenia a ich sprievodmi, a stačilo mi.

Soosa
06.12.2020 5 z 5

Každý by měl přečíst. Doporučuji.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Bhagavadgíta taková, jaká je v seznamech

v Právě čtených16x
v dalších seznamech1x