Berezina přehled

Berezina
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/510520/bmid_berezina-47z-510520.jpg 4 8 8

Vezměte čtyři přátele, posaďte je na dvě motorky Ural (se sajdkárou), pošlete je na 2500 kilometrů dlouhou odyseu po nejslavnější ústupové cestě historie, přidejte to, co by někdo mohl považovat za nadměrné množství vodky, a dostanete Berezinu Sylvaina Tessona: bujaré a erudované dílo, které vypráví o cestování, historii a kamarádství. Vše začalo v roce 2012: Sylvain Tesson se rozhodl připomenout dvousté výročí ústupu Napoleonovy Grande Armée po svém. Podniknout s přáteli cestu francouzského vojska v sajdkáře! Ústup z Ruska do Paříže vyvrcholil po ponižující prohře překročením řeky Bereziny, jejíž jméno se od té doby stalo synonymem naprosté katastrofy pro Francouze a národní hrdosti pro Rusy. Dvě stě let po této bitvě se Sylvain Tesson se svými přáteli vydává po stopách Napoleonova ústupu a cestou se zamýšlí nad poučením z historie, významem porážky a realitou současné Evropy. Skvělé čtení pro milovníky historie a pro každého, kdo někdy snil o neobyčejném dobrodružství.... celý text

Literatura světová Cestopisy a místopisy Historie
Vydáno: , Garamond
Originální název:

Berezina , 2015


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Berezina. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (2)

Cipori
20.01.2024 5 z 5

Nechápu to nízké hodnocení, za mě jedna z nejlepších knih co jsem četla. Vtipný cestopis a naučná historie v jednom. Smála jsem se i plakala, přemýšlela, dozvěděla se spoustu nového a kniha mne i přiměla koupit si další knihy o Napoleonovi a jeho době.

Gothard
11.09.2023 3 z 5

Cestovat v tuhé zimě na motorce (nebo na sajdkáře) mi příliš rozumné nebo dokonce romantické nepřipadá. Kličkovat na motorce na hlavním tahu na kluzké silnici mezi kamiony - to je nerozum. Chlubit se, že jsem tak krátkozraký, že stěží rozeznám světla vozů před sebou - to je hazard. Autor chtěl společně se svými přáteli uctít a připomenout muže Napoleonovy armády, kteří v otřesných podmínkách ustupovali zpět do Francie. To samo o sobě vůbec není špatný nápad, jen jeho reálné provedení mi přijde trošku jako samolibé pozérství. Protože zatímco vojáci každou noc mrzli ve strašlivé ruské zimě a umírali po stovkách hladem, vyčerpáním a zimou, Tesson se vždy ubytoval v nějakém hotelu, dopřál si horkou sprchu, teplou večeři a poměrně výrazné množství alkoholu. Proč třeba jednu noc nepřespal venku ve stanu, aby alespoň vzdáleně poznal, co každý den zažívali ustupující Napoleonovi vojáci? Reflexe celého tažení je celkem zajímavá, postřehy o ruské duši a vnímání velikosti Ruska jsou vzhledem k současnému dění takřka pozoruhodné. Je třeba doplnit, že i v češtině máme k tažení do Ruska více kvalitních titulů. Celkově Je dobře, že Tesson umí psát čtivě a zajímavě, jinak by kniha byla jen záznamem nabubřelého zbytečného dobrodružství.


Související novinky (1)

Kniha dvou cest, Dotek jako led a další knižní novinky (6. týden)

05.02.2023


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Berezina v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených7x
v Doporučených1x
v Knihotéce1x
v Chystám se číst3x
v Chci si koupit2x