Advokát chudobných přehled

Advokát chudobných
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/530554/bmid_advokat-chudobnych-65ab02b41a8e7.jpg 4 324 324

Do renomovanej právnickej firmy vojde otrhaný tulák a zajme ôsmich právnikov. DeVon Hardy, ktorý kedysi bojoval vo Vietname, stratil prácu aj strechu nad hlavou. Rukojemníci nechápu, čo od nich chce, lebo im kladie zvláštne otázky. Celý incident však netrvá dlho, policajný ostreľovač Hardyho navždy umlčí a rukojemníci sa dostávajú na slobodu. Pre Michaela Brocka, mladého úspešného právnika, to bol šokujúci zážitok, ktorý ho prinúti zamyslieť sa nad ľuďmi, čo žijú na uliciach Washingtonu. Pátra po spojení Hardyho s firmou Drake & Sweeney a zistí, že jeho firma protiprávne nariadila vysťahovanie bezdomovcov z opusteného skladu. Michael zoberie z firmy spis dokazujúci protiprávnosť vysťahovania obyvateľov skladu, dá výpoveď a nastúpi do advokátskej poradne pre bezdomovcov, odhodlaný pomáhať konkrétnym ľuďom. Konečne má pocit, že jeho práca má zmysel.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Ikar (SK)
Originální název:

The Street Lawyer , 1998


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Advokát chudobných. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (43)

PitoR
16.04.2024 5 z 5

Beznádej!
„Šťastný je ten, kto nakŕmi biednych.“
Žijete si svoj vysnívaný americký sen. Máte skvelú robotu v zabehnutej právnickej firme, zarábate dostatok peňazí, aby ste si mohli užívať naplno a vyhliadky do budúcnosti sú iba lepšie a ešte lepšie.

„Uberte z tempa. Peniaze nie sú všetko.“

Nečakane Vám však do života vstúpi jeden bezdomovec a Váš vysnívaný svet – rodina, kariéra, bohatstvo – dostane obrovské trhliny a Vy sa začnete zamýšľať nad tým, aké sú vlastne Vaše skutočné priority!? Čo s tým? Ako ďalej? Ako sa s tým vysporiadať? Takto sa nad obrovskými problémami bezdomovcov zamýšľa aj právnik Michael Brock a prvé slovo, ktoré ho pri kontakte s touto komunitou napadne, je beznádej. Čo sa s ním vlastne stalo, veď v prvom ročníku na práve chcel pomáhať ľuďom a spasiť svet...

„Zarábate kopu peňazí a predsa ste taký lakomý. Vy všetci. Prečo nepomáhate chudobným, bezdomovcom? Peňazí máte ako pliev.“

V konečnom výsledku smutná, ale výborná kniha, skvelý John Grisham. Som naozaj rád, že po mnohých rokoch som sa k nemu opäť vrátil a určite to nebolo naposledy.

Adapa
12.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Náhodně koupeno v antikvariátu a díky tomu jsem se podruhé setkal s Johnem Grishamem. A už bude opravdu na čase pořídit si a přečíst si od něho mnohem více knih. Četlo se to velmi dobře i když ta přeměna hlavního hrdiny mi přišla neuvěřitelná, já bych to nedokázal.

Román je psán v ich-formě, kdy vše popisuje dvaatřicetiletý Michael Brock, vynikající právník velké právnické firmy Drake & Sweeney. Zná jen práci, práci a práci. Žije takřka dokonalý život, krom toho, že s manželkou jsou již prakticky jen náhodní spolubydlící. Na prvních stránkách knihy tuto dokonalou kariérní idylku naruší bezdomovec, který vtrhne do kanceláří právnické firmy a vezme několik rukojmích, jedním z nich je i Brock. Únosce nevyjednává, jen upozorňuje na bezdomovovecký život a je zastřelen.

Všichni rukojmí další den jdou dál do práce, jen v Brockovi se něco mění. Najednou zjišťuje, že manželství se nedá zachránit, pátrá po tom, kdo byl únosce a zjišťuje, že před týdnem ho jeho právnická firma spolu s dalšími bezdomovci nechala vystěhovat ze squatu. A chce vědět víc a tak zapomíná na práci a zjišťuje, jaké jsou ve městě sociální útulky, kdo je bezdomovcem, kdo jim pomáhá.

Brock začíná skládat první střípky a zjišťuje, že došlo k podvodu na bezdomovce, který vymyslel jeden z jeho kolegů právníků. Náhodně umírá dvaadvacetiletá matka se čtyřmi dětmi, která byla také vystěhována. A tak přichází neuvěřitelný přerod. Brock dává výpověď, souhlasí s rozvodem, vzdává se dosavadního života a jde pracovat do sociální poradny jako advokát chudých, za zlomek peněz, co měl dříve. Ukradne spis ze své práce původní práce a tím na sebe spustí hon právnických es. Ale nevzdává se, spolu se svými kolegy ze sociální poradny bojuje, aby dokázal pravdu i za cenu, že sám sebe zničí, přijde o licenci.

Na konci přichází očekávaný konec. Doufal jsem v nějaký zlom a ne takové očekávané zakončení, ale budiž.

Rozhodně všem doporučuji.


KlariN
01.01.2024 4 z 5

John Grisham na vlně sociální kritiky.
Sympatický ústřední hrdina, přehledná i atraktivní zápletka, a osvěžující přítomnost nadhledu. Lze doporučit!

všechny komentáře

Související novinky (1)

Listopadové knižní novinky (12. - 18.11.)

12.11.2018


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Advokát chudobných v seznamech

v Právě čtených4x
v Přečtených527x
ve Čtenářské výzvě9x
v Doporučených23x
v Knihotéce229x
v Chystám se číst70x
v Chci si koupit13x
v dalších seznamech1x