Morrighan

Přečtené 29Už žádná tajemství
? - říjen 2015
Už žádná tajemství 1997, C. Adams

odpad!

No tedy! To mělo být co, toto? Rady? Ani náhodou! Jak se vůbec mohly autorky opovážit něco takového pustit do světa a jak to někdo mohl vydat? Mám sto chutí jim rozbít cihlu o hlavu, aby se jim v nich rozsvítilo. Ne, rozhodně nedoporučuji. Příšerné a ponižující.


Panenka, která řekla ne!
? - říjen 2015
Panenka, která řekla ne! 2008, G. Valkova

Místy mi připadalo, že autorka-hrdinka se se vším vyrovnává tak nějak hůř, než by správně měla a zbytečně se v tom plácá. Takové lidi znám a vím, že každým dalším takovým dnem se ztrácí jejich možnost na normální fungování v životě. Na druhou stranu tomu rozumím. Inu, je to těžké...


Tygře, tygře
? - říjen 2015
Tygře, tygře 2011, M. Fragoso

Divím se většině zdejších komentářů. Holt, když to člověk chápe z trochu jiného úhlu pohledu, má na to asi jiný názor. Skvělá kniha, které nic nechybí a opravdu je to správná sonda do problematiky, jíž se zabývá.


Dům se slepou verandou
? - říjen 2015
Dům se slepou verandou 2006, H. Wassmo

Zase jednou jedna krásná skandinávská záležitost. Ubírám hvězdičku kvůli občasným zásekům z mé strany a těžké čitelnosti, ale co se obsahu a kvality týče, nemám námitek, výborné!


Bezcitné útoky ňader
? - říjen 2015
Bezcitné útoky ňader 2007, P. Nachtmanová

odpad!

No to snad ne! Už jsem s tématikou sexuálního zneužití četla i jiné dívčí romány a více či méně měly smysl, ale tohle? Slečinka nesympatická až do morku kostí, kniha napsaná zcela hrozivým jazykem, nemálo pravopisných i slohových chyb, prostě hrůza! (Poprvé, co jsem po všem, co jsem na toto téma přečetla, cítila jakési nesprávné potěšení z toho, že ji život nakopl, aby se vzpamatovala). Hrozné!


Malé věci, velké věci
? - říjen 2015
Malé věci, velké věci 2013, M. Drijverová

No, tedy, na dívčí román dobré. Konečně něco, co mělo téma, smysl a nebylo to jen hloupé patlání se v srdíčku dospívající slečinky. Problém ovšem shledávám v tom, že Janino přemýšlení mi přišlo na čtrnáctiletou slečnu až příliš vyspělé. Tedy, ne že bych takové případy neznala (schovává hlavu v dlaních), ale v porovnání s jejími ostatními zálibami a názory, mi v těch "dospělých" momentech připadala opravdu neuvěřitelná, doslova.


Klinika
? - říjen 2015
Klinika 2005, H. Denker

Ocenila bych více retrospektivních pasáží souvisejících s problematikou zneužívání, ačkoliv samozřejmě, ono to s tím souviselo do posledního slova vše. Ale dalo se z toho vytřískat o něco víc, holt. A Kitzi, ach, Kitzi... celou dobu jsem nad tebou zadržovala slzy, protože ti rozumím.


Jak ochránit své dítě
? - říjen 2015
Jak ochránit své dítě 1995, M. Elliott

První kniha tohoto stylu, jakýsi rádce s problémy dětí pro rodiče, kterou jsem četla. Tehdy jsem si říkala, proč takhle? A připadalo mi to opravdu místy hloupé. Po dalších pár podobných knihách musím uznat, že tohle je ještě jeden z těch lepších kusů. Přesto místy opravdu nepochopitelné informace...


Spasitel
? - říjen 2015
Spasitel 2006, J. Kellerman

Špatně se mi četla, zbytečné detaily a naopak chybějící zásadní věci, připadalo mi počas celé četby. Dobré, ale nic víc.


Nikdy o tom nemluv
? - říjen 2015
Nikdy o tom nemluv 2006, K. O'Beirne

Další z knih, která ve mně zanechala nesmazatelnou stopu plnou bolesti, zoufalství a znechucení nad lidmi, světem, životem... Důležité, děkuji!


Když padá nebe
? - říjen 2015
Když padá nebe 2004, Š. Junková

Na dívčí románek bezesporu hodně dobrá kniha, ale co se témat týče, byly tam velké nepřehlédnutelné mezery. Přesto i tak díky, že se něco takového objevilo v této literární oblasti.


Noc nic nezadrží
? - říjen 2015
Noc nic nezadrží 2012, D. d. Vigan

Ne nejlepší z tématických knih, které jsem četla, ale rozhodně zásadní kniha do seznamu a její matce vidím až do nejhlubšího kousíčku srdce. Bohužel.


Vykoupení
? - říjen 2015
Vykoupení 2013, S. Lannert

Výborná kniha, Stacey si u mě našla velikou podporu a pochopení, silný pocit znechucení nad tím, jak její život začínal i pokračoval a poté, co jsem viděla jakýsi dokument o jejím příběhu, jsem znechucena ještě více. Bojuj, holka, zasloužíš si to!


Tati, prosím ne!
? - říjen 2015
Tati, prosím ne! 2010, B. Naughton

Barbara je úžasná a moc si přeji, aby byla v životě už jen šťastná! Její výpověď je tak drastická, tak upřímná a tak přínosná! Skvělá kniha, děkuji za ni, opravdu jsem ji potřebovala...


Malina
? - říjen 2015
Malina 1996, I. Bachmann

Jedním slovem: psycho. Obrovské, nepochopitelné psycho a nejspíš proto tolik působivé. Těsně po přečtení jsem si nebyla jistá svým postojem k této věci, ale postupem času jsem v stylu knihy našla zalíbení.


Síť
? - říjen 2015
Síť 2012, H. Nesser

Nějak mi tato kniha příliš nesedla. Není špatná, to rozhodně ne, ale k mému stylu bohužel velmi daleko, což je u skandinávské literatury dost podivuhodné, ale výjimky jsou třeba.


Sexuální zneužívání dětí
? - říjen 2015
Sexuální zneužívání dětí 2005, P. Weiss

Tak zase Petr Weiss a zase kvalitní kus tématické literatury faktu. Jsou drobnosti, které považuji za zásadní dílky skládačky a které mi tam chyběly, ale jako celek opravdu dobré.


Slepá skvrna
? - říjen 2015
Slepá skvrna 2011, T. Damhaug

Inu, pro skandinávské kousky mám zvláštní slabost. Toto je opravdu perfektní kniha, obsahující vše, co by měla a ještě mnohem víc. Syrové, svým způsobem silně necitelné... a to je ono!


Tichý pláč
? - říjen 2015
Tichý pláč 2010, J. Peters

Ano, tohle jsem potřebovala! Navíc výpověď muže, to je opravdu výjimka v této tématice. Joe je velký bojovník a věřím, že bude jeho život o to kvalitnější, oč horší byl ve svých počátcích. Skvělá kniha.


Vražda duše: incest a jeho terapie
? - říjen 2015
Vražda duše: incest a jeho terapie 2005, U. Wirtz

Nečetlo se mi to zrovna nejlépe a to ani v realitě toho, že se knihy tohoto tématu nikdy nečtou dobře. Některé informace mi připadaly mírně zcestné a nesouhlasila jsem, ale pořád musím uznat, že tam bylo dost věcí, které naopak přínosné byly.


Po Valentýnu
? - říjen 2015
Po Valentýnu 2007, E. J. Ending

Nejen bezkonkurenčně nejlepší kniha ze všech tématických, které jsem pro svou práci již přečetla, ale stala se z ní též jedna z mých oblíbených knih úplně. Rain, Ty jsi já. Nebo jsem já Ty? A Ocean, můj drahý Ocean, také mám toho svého v králičím oblečku navždy. :( Obrovská poklona autorce za tento literární počin!


První láska, poslední pomazání
? - říjen 2015
První láska, poslední pomazání 2004, I. McEwan

Věru zvláštní kniha, všechny jednotlivé povídky měly něco do sebe a z každé jsem si něco nového, pro mne důležitého odnesla. Převleky, Motýli, Rozhovor s mužem ze skříně, Doma je doma a Prostorová geometrie - pro mě nejzásadnější části.


Bylo mi dvanáct let...
? - říjen 2015
Bylo mi dvanáct let... 1994, N. Schweighoffer

Tak tohle je přesně kniha, jakou člověk potřebuje přečíst! Úžasně napsáno, ta tvrdá syrovost a upřímnost všech prožitků i pocitů autorky-hrdinky, byla perfektní pro to, aby člověk získal přesně ty informace, které potřebuje. Skvělé.


Incest
? - říjen 2015
Incest 2007, J. Tichá

Opravdu velice zvláštně napsaná kniha. Bohužel nikoliv v pozitivním smyslu slova. Nepobírala jsem.


Neplakala jsem, když táta zemřel
? - říjen 2015
Neplakala jsem, když táta zemřel 1993, I. Galey

Obrovský duševní masakr! Celou knihu jsem tápala ve vlastních pocitech a v čtení mezi řádky i v nich, kniha byla opravdu těžký a bolestivý oříšek. Ale jako svědectví opravdu důležité a odvaha autorky jít do toho takto se musí ocenit.


Zraněné srdce
? - říjen 2015
Zraněné srdce 2006, D. B. Allender

To duchovno mi v knize opravdu silně nesedlo, nejspíš proto hodnotím níž, než bych hodnotila pouze dle získaných poznatků. Byly tam hodně dobře napsané momenty, ale jako celku tomu něco chybělo a něco nadbývalo.


Polibek
? - říjen 2015
Polibek 1998, K. Harrison

Z této knihy jsem byla dost na rozpacích. Na jednu stranu popsáno přesně tak, jak má, na tu druhou dělala oběť tolik životních přešlapů, až to hraničilo s bláznovstvím a člověk mnohdy nechápal, jak mohla dojít až tak daleko...


Sexuální zneužívání - Pachatelé a oběti
? - říjen 2015
Sexuální zneužívání - Pachatelé a oběti 2000, P. Weiss

S Petrem Weissem v mnoha věcech nesouhlasím, ale zrovna na tomto tématu se shodneme. Dobře napsáno, kvalitní informace, je dobře, že i v ČR taková literatura existuje, leč je jí žalostně málo.


Incest
? - říjen 2015
Incest 2003, C. Angot

Moje první kniha v rámci mé rozsáhlé práce o sexuálním zneužívání. Mám k ní hodně silný vztah, protože na první kousek z mnoha byla opravdu velice přesná, až to ve mně budilo hrůzu. Ovšem tak to má vypadat, zcela otevřeně a upřímně, jinak by to nemělo smysl. Každopádně k hlavní hrdince jsem si vytvořila za celou dobu četby silně nenávistný vztah a jako osoba mě opravdu děsila. Hodně silné čtení.