Kdo je tam? / Věc / Obluda z vesmíru

Povídka od: John W. Campbell Jr.
Z knihy: Hrůzný čas: Strach ve světě science fiction!, Síň slávy II A: Nejlepší SF novely, Poutník 3


V této povídce, kterou Campbell napsal pod pseudonymem Don A. Stuart, se zabýval dopadem vědeckého pokroku na lidskou psychiku a chování. Je to pozoruhodná ukázka tématu kombinujícího řešení vědeckého problému a paranoidní hrůzy.

Originální název:

Who Goes There?


Rok vydání originálu: 1938

Komentáře (9)

Přidat komentář

thorir
07.02.2024 5 z 5

Klasika všech klasik, dvakrát zfilmovaná, vč. nadčasové a kultovní Carpenterovi adaptace z roku 1982. Příběh asi netřeba komentovat. Skupina polárníků čelí nepředstavitelnému nepříteli. Nosnými prvky jsou izolace, sníh, led, mráz, zima, bílá smrt, paranoia, nedůvěra, skrytý nepřítel, infiltrátor – dokonalá bytost na úplném vrcholu potravního řetězce. Příběh je skvělý, intenzivní, téměř detektivní. Nepřítel je nelítostný, čas je na jeho straně. Text je zcela oprávněně jedním ze základních kamenů žánru.

boxas
29.10.2022 3 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu, a proto přes veškerou svoji dobrou vůli nedokážu kvůli tomu hroznému zpracování dát víc hvězd. Je to skoro takový horor jako tento horor sám.


yerry
10.12.2021 5 z 5

„Vec“: všeobecný výraz pre niečo neurčité, všeobecné. V tejto poviedke má tá neurčitosť zlovestný význam. Jedno je isté, tá vec je z vesmíru a havarovalo to na Zem pred zopár miliónmi rokov. Vec je zdánlivo mŕtva, ak sa na ňu pozrieš pomocou pozemských definícií. Chyba, pozemské poučky nemusia byť platné pre vzdialený vesmír.

V poviedke nečakaj nejaké psychologické sondy a úvahy nabité korektnosťou dnešnej doby. Je to číra paranoja nabitá xenofóbiu z niečoho neznámeho v texte z 30. rokov minulého storočia. Vec je tu niečo nedefinovateľné, nepoznateľné, neznámeho tvaru a pôvodu, nakoľko ako jej výzor na začiatku, tak na konci nemusí definovať jej samotnú podstatu. To neznáme naozaj desí … a tak je to dobre…

kapr
19.08.2020 4 z 5

Můj první dojem po dočtení této povídky vydané poprvé v roce 1938 - Epochální! Docela by mne zajímalo, zda je možné v historii nalézt nějaký předobraz tohoto příběhu, cokoliv co mohlo autora, byť třeba jen nepatrně inspirovat. Je mi jasné, že jde o samu klasiku, stojící na původních myšlenkách. Jde o období, kdy téma příběhů začíná opouštět čirou fikci, a pozvolna se přiklání k fikci vycházející z vědeckého poznání odpovídající jeho úrovni v době vzniku literárního útvaru. Čtení jsem si patřičně užíval. V podstatě jsem uchvácen. Film jsem bohužel neviděl. Zvláště v posledních letech už do kina moc nechodím. Jednoznačně dávám povídce čtyři hvězdy, a v případě, že bych po seznámení s dalším autorovým dílem vybral tuto povídku jako nejlepší, kterou od něj znám, přidám rád i tu v tomto případě naprosto zaslouženou pátou. Nevylučuji v tom případě ani pokus o vložení stručné citace, ve které se ale jako vždycky budu snažit vyhnout spoileru.
Dobře si uvědomuji, že jednou někde podobná situace nastane. Je spíše jen otázkou času kdy a kde se tak stane.
Zatím jsou pro nás podobné příběhy spíše pohádkou, někdy s dobrými, jindy se zlými pohádkovými bytostmi. I přes to je vždycky čtu moc rád, a k některým z nich se občas vracím.
I kdyby tato povídka vyšla v současné době, zasloužila by si stále přibližně tři hvězdy.

cantona
02.04.2020 1 z 5

Já jsem tedy čekal trochu víc. Za mě slabota. Povídka mi přišla hrozně chaotická. Jestli to bylo překladem? V podstatě jsem se celou dobu nudil a napětí v podstatě nulové. A s filmem z roku 1982 to nemá vůbec žádnou podobnost...

jaromír z
24.10.2018

Moc pěkně psychologicky propracovaná povídka u které se rozhodně nudit nebudete. Nakopne vás takovým způsobem že začnete podezřívat všechny lidi i zvířata kolem sebe jestli jsou to skutečně oni a nikoliv vraždící mimozemská entita schopná měnit tvar a brát na sebe jakoukoliv podobu. Opravdu hodně děsivé a doufám že to nikdy nezažiji.

Rawen616
03.09.2018 3 z 5

Film mě svojí atmosférou a i na dnešní dobu děsivými(v pozitivním slova smyslu) efekty fascinuje už léta( bavíme se tedy o Cormanově remaku z 80.let) Proto jsem byl rád, že jsem úplně náhodou konečně narazil na jeho povídkovou předlohu. Co k ní říci - film je rozhodně lepší. Ale na druhou stranu, když vezmu v potaz kdy povídka vznikla, tak je to stále poměrně působivé dílo. Co si budeme povídat. Arktická pustina, ponurá polární stanice, nemožnost utéct a do toho netvor který může být kýmkoliv. To prostě má a bude mít stále něco do sebe.

MorriconeTheGod
10.01.2017 3 z 5

Celkem chytlavá a napínavá povídka, které by ale svědčila silnější atmosféra a víc napětí. Proti filmovému zpracování je to propracovanější, ale poměrně krotké - v některých jiných aspektech zas přemrštěné.

Yarwen
30.12.2012 3 z 5

Jedná se o původní předlohu k filmu Věc (The Thing), byť ve své podobě ještě poměrně nezralou. Samotný film (který osobně považuji za nejlepší, který jsem v životě viděl) se od povídky výrazně liší a nedá se dost dobře srovnávat - začátek, průběh i zakončení děje je jiné.
Povídka vyšla v češtině na začátku 90. let (tuším v magazínu Poutník), společně s povídkou R. E. Howarda "Gwahlurův poklad".