Hrůzný čas: Strach ve světě science fiction!

Chvíle hrůzy, děsu i lehkého polechtání nervů ze světa minulosti i budoucnosti.
Třináct povídek science fiction, kde v hlavní roli vystupuje strach.

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/42911/hruzny-cas-strach-ve-svete-science--uVh-42911.png 4.348
Horory, Povídky, Sci-fi
Vydáno, Mustang

Between Time and Terror, 1995

Kniha Hrůzný čas: Strach ve světě science fiction!

Apache

Hlavním důvodem, proč mít tuhle antologii ve sbírce, je povídka Oranžová je bolest, modrá šílenství. David Morrell za ni dostal v roce 1988 Cenu Brama Stokera. Po přečtení si budete jisti, že plným právem. Alespoň pro mě je to jedna z dvaceti nejlepších horrorových povídek, jaké jsem kdy četl.
K téhle pecce si připočtěte ještě minimálně předlohu k filmu Věc (Kdo je tam? od Johna W. Campbella) a jednu z mála možností potkat se v češtině s něčím od u nás téměř nevydávaného mistra hrůzy, Richarda Mathesona (Zrozen z muže a ženy) a máte tu hned tři pádné důvody, proč by vám tahle kniha neměla uniknout.
Za jedno přečtení pak určitě stojí i některé ze zbývajících povídek, např. Oni nebo Otec, ta věc.
Z česky vydaných horrorových antologií se Hrůzný čas určitě řadí k těm nejlepším. A musím zmínit i práci překladatelů, která je na naše poměry místy až překvapivě kvalitní.

hanak_v_exilu

Svého času jsem tuhle sbírku hororových povídek považoval za silnější průměr, ale postupně se vyšplhala téměř na absolutní vrchol. Není dokonalá, to ne. Ale je vyvážená a neuvěřitelně děsivá. Čas od času si tu knížku se znepokojivou obálkou vezmu, otevřu ji na libovolné stránce a začtu se. Málokdy ji nepřečtu úplně celou.

Disease
21.05.2020

Kromě ukecané cyberpunkovky Lístek do nebe spokojenost, i když nadprůměr tvoří "jen" Kdo je tam?, Otec, ta věc, Metastáze a naprosto geniální Oranžová je bolest, modrá šílenství (i s odstupem času patří mé TOP 3!).

Ale jako počin mapující vývoj scifi horrorů to funguje dobře.

bjorn1322
20.05.2020

Knihu jsem pořídil kvůli povídce Kdo je tam? Dle mého názoru vynikající kniha s vynikajícími povídkami, která stojí za přečtení.

Finn69
17.07.2019

Tak tohle je opravdu moc dobrá sbírka, a nic na tom nemění ani to, že některé povídky už jste mohli číst jinde. Najdete tu opravdové legendy (Kdo je tam? nebo třeba Otec - ta věc!) a i ty ostatní mají každá něco do sebe. Od úvodního "Muže s tisícem nohou" z dvacátých let, kde si užijete šílených vědců, záhadných paprsků a chapadel navíc až po závěrečnou "Oranžová je bolest, modrá šílenství" Davida Morrella, na kterou by si měli dát pozor milovníci impresionistických malířů.

A to mohla být ta sbírka ještě lepší, kdyby Mustang proti původnímu vydání nevypustil hned čtyři povídky, mezi nimi dokonce legendární "Barvu z vesmíru" H. P. Lovecrafta.
Hanba jim!

CharlesWard
07.11.2018

Dlouho jsem sháněl, ale nakonec kniha nenaplnila mé očekávání. Vynikající povídky: Kdo je tam? - čteno už jinde, Sklepení v Yoh-Vombis - clarkashtovina jak vyšitá, Měknutí - děsivý nápad, Oranžová je bolest, modrá šílenství - opět čteno již jinde, s přivřenýma očima šel číst i Lístek do nebe. Zbytek byl bohužel průměrný, až podprůměrný. Povídky zmíněné výše, ovšem za přečtení stály.

čuřil
22.05.2018

Kdo je tam? - byla povídka kterou jsem si chtěl hlavně přečíst. Ale ani ostatní povídky nezůstaly nic dlužny.
Lístek do nebe, Metastáze či od Ray Bradburyho - Usnout při Armagedonu stálo za přečtení.

mulderka
08.02.2018

Jedna z nejlepších SF-horrorových antologií, jaká mi kdy přišla před oči. Jakožto velká nadšenkyně pro H.P.Lovecrafta jsem obzvlášť ocenila dílka jeho následovníků F.Belknapa Longa a Clarka Ashtona Smithe. Předloha legendární Věci - Kdo je tam? je rovněž skvělá, děs a antarkticky mrazivé napětí z ní přímo čiší. Vůbec asi marně hledám nějaký slabší kousek.
A přiznávám se, že Metastáze je pro mě tak realisticky děsivá, že ji při občasném znovuotevření knížky radši vynechávám!!
Jak říká jedna moje kamarádka: KVA-KVA-KVALITA!!!