Všechny barvy duhy (LGBTQ+ tematika)

novinky

PR článek,
Všechny barvy duhy (LGBTQ+ tematika)

VŠECHNY BARVY DUHY = Povídky mladých českých autorů s LGBTQ+ tematikou

(Napsali: Theo Addair, Martina D. Antonín, Alžběta Bílková, Radek Blažek, Hugo Hartman, Eva a Klára Pospíšilovy, Karolína Skácelová, Sára Vůchová, Michael Walter, Sam Xabyssus, Lucie Zelinková)

Jedenáct českých autorů, jedenáct young adult povídek o odvaze, přátelství, prvních láskách i síle a odhodlání být skutečně sám sebou. Vedle známých YA autorů, jakými jsou Theo Addair nebo Alžběta Bílková, představí kniha i řadu debutantů.

Seznamte se s queer hrdiny, kteří hledají vlastní já, navazují komplikované a jedinečné vztahy a snaží se najít své místo ve společnosti, která je v určitých ohledech někdy přijímá, a jindy naopak diskriminuje. Povídky Lucie Zelinkové, Sam Xabyssus, Sáry Vůchové a dalších se věnují tématům homosexuality, bisexuality a coming outu, stejně jako nebinarity, transgender nebo asexuality...
Stejně jako má duha obrovské množství barev, i v této knize najdete pestrý výběr povídek: od temných přes hořkosladké až po sladce zamilované.

Ukázka z knihy:
Když jsem Lenku doprovodil k bistru jejích rodičů a zamířil přes řeku zpátky domů, přemejšlel jsem o tom, co je se mnou špatně. Lenka se mi totiž fakt líbila. Rozuměli jsme si. Věděli jsme, kdy si ten druhej dělá srandu. Problém byl v tom, že představa žhavýho líbání mě nechávala ledově chladným.
Možná bych měl s Lenkou prostě chodit, dokud neucítím ten ohňostroj vášní, o kterým vyprávějí všechny zamilovaný písničky? Říká se přece, že bez práce nejsou koláče… Jenže to může trvat hrozně dlouho… A má bejt láska vůbec práce?
Litoval jsem, že na randění neexistuje žádnej manuál.
Věděl jsem jenom to, že bych si měl někoho najít. Protože tak to má bejt, že jo? V osmnácti se má randit. Objevovat vztahy. Mít sex.
Sex, sex, sex.
Nic jinýho se už ve škole ani neřešilo.
Kdo s kým.
Kdo s kým kde.
Kdo s kým kde a jak.
Zoufalí spolužáci se pokoušeli sbalit spolužačky, aby už si taky mohli odškrtnout položku „přijít o panictví“ ze svýho seznamu, hned vedle „udělat řidičák“ a „složit maturitu“.
Dokonce i v hodinách biologie jsme probírali rozmnožování, a když David Attenborough v křoví pozoroval, jak se sameček snaží upoutat samičku svým pestrobarevným opeřením, napadlo mě, že jsem trochu jako on. Pozorovatel živočišnýho druhu, kterýmu tak úplně nerozumí.
Myslím, že si u mě nedostatku typickýho teenagerskýho chování všimla i máma, protože začala podezřele často říkat větu: „Je mi jedno, jestli si domů přivedeš holku, nebo kluka, hlavně buď šťastnej.“ Což od ní bylo skvělý. Co by za to jiní puberťáci dali.
Jenže co když si domů nepřivedu nikoho...?

(z povídky Radka Blažka Šťastně nezamilovanej)

Obsah:
Theo Addair: Rodinné setkání
Alžběta Bílková: Žába
Sam Xabyssus: Bez šance
Sára Vůchová: Pecka jak z broskve
Lucie Zelinková: Nacpěte ji do škatulky
Martina D. Antonín: Jak jsem šla na záchod
Hugo Hartman: Vezmi si mě, když to dokážeš
Karolína Skácelová: Čokoláda na dně kornoutku
Michael Walter: Tajemství umírají osamělá
Radek Blažek: Šťastně nezamilovanej
Eva Pospíšilová a Klára Pospíšilová: Pozdní léto, sobota odpoledne

Všechny barvy duhy, vydalo nakladatelství YOLI, 248 stran, doporučená cena 349 Kč - Koupit můžete zde


Všechny barvy duhy Všechny barvy duhy * antologie

Jedenáct českých autorů, jedenáct young adult povídek o odvaze, přátelství, prvních láskách i síle a odhodlání být skutečně sám sebou. Vedle známých YA autorů, jakými jsou Theo Addair nebo Alžběta Bílková, představí kniha i řadu d... více

Přejít na komentáře (10)