Petra Stehlíková: Konec jsem měla vymyšlený jako první

novinky

/ Dan
Petra Stehlíková: Konec jsem měla vymyšlený jako první

Petře Stehlíkové v nakladatelství Host vyšel před pěti lety román Naslouchač, který se setkal s velmi pozitivním přijetím. Stejně nadšený ohlas čtenářů si získalo i jeho pokračování Faja (2017) a Nasterea (2021)... co nám prozradila o románové pentalogii, inspiraci a oblíbených knihách a autorech?



Prozradíte, jak se bude jmenovat další díl série Naslouchač, a kdy vyjde?
U čtvrtého dílu mám pouze pracovní název, se kterým nejsem úplně spokojená, takže bude s největší pravděpodobností nahrazen. Nerada bych mátla čtenáře. Ani datum vydání nemůžu sdělit, protože kniha ještě není dopsaná a po předchozí zkušenosti, kdy se Nasterea kvůli mně několikrát odsunula, čtvrtý díl ohlásím, až ho odešlu do nakladatelství a možná ani pak nebudu úplně v klidu.

Měla jste od začátku jasnou vizi celého příběhu až do konce? Nebo se utvářela až během psaní?
Konec jsem měla vymyšlený jako první. Alespoň co se určitých postav týče. Mám to tak u většiny příběhů, že začínám právě od konce. Nedá se psát pentalogie, aniž bych nevěděla, kde a jak mi postavy skončí, jaká je jejich minulost, která je ovlivňuje, nebo co se v mém fiktivním světě změní. V průběhu psaní mohu pozměnit určité situace, ale kolem bodů, které jsem si v příběhu vytyčila, projít musím.

Takže není naděje, že Naslouchač bude mít více než pět avizovaných dílů?
Ne. Naslouchač je pentalogie a tak to také zůstane. V každém díle popisuji určitou část svého světa a tou samou částí se taky zabývám. A všechno je upraveno tak, aby to vyšlo na pět dílů.

Objeví se někdy v sérii romantická linka?
Ona už tam svým způsobem je. Záleží jen na tom, co čtenář od romantiky očekává. Vzhledem k nepříjemnému faktu, že já sama nejsem klasický romantik, na pugéty rudých růží a večeři při svíčkách nedojde, i když svíček se ve sklenařském světě nachází dost

Byla byste ráda za nabídku natočit podle Naslouchače film/seriál?
Já o těchto věcech ani neuvažuji, to už je pro mě opravdové sci-fi. Když člověk uváží, jaké množství knih neustále vychází a kolik z nich se skutečně natočí (teď nemyslím zakoupení práv, protože ta se kupují celkem často), tak mám pocit, že je zbytečné nad tím byť jen přemýšlet.

Odkud čerpáte inspiraci?
Tyhle věci musí přicházet samy. Obávám se, že něco jako inspirace se vyvolat nedá. U mě je to jako se sny, když se objeví myšlenka, kterou bych v budoucnu eventuelně mohla použít (což se většinou stává v nejméně vhodnou chvíli), okamžitě zapisuju na papír, kapesník, bloček – prostě cokoliv, na co se dá psát. Z vlastní zkušenosti vím, že když si to nezaznamenám, do pár minut na to zapomenu. Jednou za čas si tyhle krátké myšlenky zanesu do souboru a sem tam nahlédnu, jestli by se mi z toho něco nehodilo.

Zabloudíte někdy na web Databazeknih.cz? Ať už kvůli hodnocením a komentářům svých knih, nebo i těch, které se chystáte číst Vy sama?
Na DK jsem už léta zaregistrovaná, ale nikdy jsem nebyla nějak aktivní v psaní komentářů. DK mi spíš sloužila jako „čtenářský deník“, abych nezapomněla, co jsem četla. Od doby, kdy vyšel Naslouchač, si ale už vůbec nedovolím hodnotit nějakého autora nebo dokonce vypisovat jeho nedostatky. Sama mám svých dost. Co se týče komentářů u Naslouchače, už jim takovou pozornost jako dřív nevěnuji. Ale určitě občas nahlédnu a pár si jich pročtu.

Jakou knihu právě čtete nebo jste četla naposledy?
V kufru auta si už asi tři týdny vozím Poslední odyseu od J. Rollinse, ale nedaří se mi k ní propracovat. Bohužel poslední dobou se ke čtení moc nedostanu a číst knihu několik týdnů po jednotlivých stránkách mě nebaví. Těším se na chvíli, kdy jisté starosti pominou a já se vrhnu na tu hromádku, která se mi neustále zvyšuje.

Jaké máte oblíbené autory?
V první řadě to byla Daphne du Maurier, kterou jsem hodně četla v dospívání. Posledních několik je to právě výše zmiňovaný James Rollins nebo Lincoln Child a Douglas Preston, od nichž mám nejraději sérii s agentem Pendergastem. Ale jak už jsem řekla, ve všem mám ohromné resty.


Poslední odysea Poslední odysea James Rollins (p)

V zamrzlé grónské krajině objeví skupina vědců hluboko pod ledem středověkou loď. Její podpalubí ukrývá mnohem starší předměty – zbraně z doby bronzové – a v kapitánově kajutě leží zlatá mapa se stříbrným astrolábem. Mapa zachycu... více


Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Nejslavnější román Daphne du Maurierové Dramatický příběh s tajemnou a ponurou atmosférou líčí osudy Maxe de Wintera a jeho druhé manželky, s níž se po smrti své první ženy, oslnivě krásné Rebeky, která zemřela za podivných oko... více


Relikvie Relikvie Lincoln Child

Expedice v Amazonské džungli pátrá po tajemném kmeni Kothogů. Nalezne chatrč s kultovními předměty kmene, mezi nimiž je dokonale propracovaná soška podivné bytosti. Celá expedice ale skončí tragicky, někteří členové se ztratí v dž... více



Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Originální česká fantasy z fascinujícího temného světa. Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního... více

Buďte v obraze

Až vydáme další rozhovor, pošleme vám o tom e-mail - více zde.

Přejít na komentáře (5)