Michal Viewegh: Možná už jsem prostě knih přečetl až moc

novinky

02.08.2021 / Dan
Michal Viewegh: Možná už jsem prostě knih přečetl až moc

Michala Viewegha netřeba představovat. Níže najdete odpovědi na pár aktuálních otázek, které jsme mu položili...

V jaké fázi je Vaše rozpracovaná kniha, která má navázat na Biomanželku a Biomanžela?
Román jsem dopsal a odevzdal, korektury máme za sebou, takže snad vyjde v říjnu. Jmenuje se Dula.

Máte už nápad na další knihu, prozradíte o ní něco?
Příští rok mi bude šedesát, tak jsem si už dříve říkal, že je možná čas na paměti - a skutečně jsem své (ohleduplně krátké) paměti sepsal... Bude se to případně jmenovat Děravé paměti... Dále mám dopsaných asi osm nových povídek, když napíšu ještě dvě tři, už z toho může být povídková sbírka. A taky pořád vycházejí a budou vycházet reedice mých starších knih - každým dnem vyjde Vybíjená, v září Mafie v Praze, napřesrok Krátké pohádky pro unavené rodiče a možná i další tituly.

Zvažoval jste napsat pokračování knihy Báječná léta pod psa?
Ano, ale nevím, jestli po Báječných letech s Klausem lze do téhle řeky ještě jednou do vstoupit...Uvidíme.

Který film na základě Vašich knih máte nejraději?
Báječná léta pod psa, Účastníky zájezdu a Anděly všedního dne. Mam rád i Svatou čtveřici,což je ovšem film, který nevznikl na základě mé knihy, ale podle mého scénáře.

Jaké aktuálně české nebo světové knihy Vás nejvíce zaujaly?
Aktuálně téměř vůbec nečtu. Smutné, že? Můžu to svádět na antidepresiva a osobní krize, ale ten problém je hlubší. Možná už jsem prostě knih přečetl až moc.

Od jakých autorů si nenecháte ujít žádnou novou knihu?
Momentálně jak jsem už zmiňoval... Obávám se navíc, že v posledních letech mi uniká leccos, nejen knihy...

Existuje kniha, která Vám “změnila” život a doporučil byste ji čtenářům z webu?
Ano, ale upřímná a pravdivá odpověď bude nevyhnutelně znít narcistně: Názory na vraždu a Báječná léta pod psa.Názory na vražduNázory na vražduMichal Viewegh

Novela Názory na vraždu je tragikomickým příběhem s polodetektivní zápletkou. Odehrává se na malém českém městě, kde zdánlivě všichni všechno vědí, ale to nejdůležitější jim přitom uniká. Záminkou k nahlédnutí do života maloměšťáka je autor...více


Báječná léta pod psaBáječná léta pod psaMichal Viewegh

Satirický a humorně laděný román, který je rodinnou kronikou zachycující období od roku 1962 do gorbačovské perestrojky. Děj se odehrává v Praze a v městečku Sázava. V autobiografickém příběhu chlapce Kvida je líčen příběh rodiny, která se...více


DulaDulaMichal Viewegh

Stárnoucí spisovatel Mojmír se nikdy nesmířil s rozvodem. Za maskou protřelého cynika se skrývá zklamaný, bolestínský a nejistý muž, který manželce Hedvice nikdy neodpustil, že od něj odešla, když ji nejvíc potřeboval. Vlastní dcery ho moc ...více


Buďte v obraze

Až vydáme další rozhovor, pošleme vám o tom e-mail - více zde.

Komentáře (14)

freejazz
26.10.2021

micha-ella: vysvětlete mi, kde se v lidech, kteří nemají rádi Viewegha bere ta potřeba kopnout si do něj? veřejně a nahlas.
Violetti: nesrovnávám, pouze jsem hodil příklad. stejně tak jsem mohl uvést jiného autora.

podstata je někde jinde. „znalost“ a „poznání“ člověka díky bulvárním klepům je v našich končinách považována za vrchol „vědění“. ve slovenštině je na tento způsob pohledu na svět taková nepřeložitelná hříčka: „Vediem a budem vedieť.“

ukažte mi třeba tady na databázi jiného autora, kterého čtenáři tak rádi nakopávají a urážejí a pak už budu zticha.

Violetti
25.10.2021

Milý pane freejazz, srovnávat Karla Ova Knausgaarda s Michalem Vieweghem je přinejmenším odvážné. A ne, nezávidím, necítím nenávist a moje lenost s tím skutečně nemá nic společného.

micha-ella
13.08.2021

Proč si myslíte, že ti, kteří nemají rádi Viewegha, jsou líní, závistiví a nenávistní? Proč by měli takoví být? Jen proto, že autor a jeho knížky se jim nelíbí? To nemá logiku.

freejazz
10.08.2021

micha-ella: takže úplně obyčejná závist, nenávist, lenost, zášť. stačí si člověka zaškatulkovat a pak už jen dle situace reagovat - je na place Viewegh? tož si kopnu! protože každý z nás je bez chyby, dokonalý, bez škraloupů a mindráků, prostě boží dílo...
jak by asi ten průměrný čecháček reagoval, kdyby dovedl přelouskat 3500 stránek Knausgardova opus magnum?:) já vím, je to z říše fantazie, tolik stránek běžný obyvatel česka není schopen přečíst za celý život... navíc, Knausgard je cizinec a jak je známo, cizinec není našinec...
autora znají? to jako myslíte, že četli pseudorozhovory v bulvárních tabloidech?
souhlasím, že narcizmus, chlubení, ješitnost a pýcha nejsou pěkné vlastnosti. ale abych se vrátil na začátek - závist, nenávist, lenost a zášť jsou hezké nebo hezčí vlastnosti?:)

Anna27
10.08.2021

Prosím, už udělejte rozhovor s někým dalším, vždy když otevřu hlavní stránku, vyskočí na mě zakomplexovaný chlap na antidepresivech, který se ani po letech nesmířil s rozvodem a další knihu pojmenuje po povolání své bývalé manželky. Už anotace mluví sama za sebe. Nestačilo už to, že fňukal v předchozích knihách. Z toho kolik toho napsal je jen hrstka dobrých knih, rozhodně bych ho neřadila mezi nejlepší české spisovatele, ale to je jen můj názor. Kdo ho čte rád, ať ho čte.

micha-ella
10.08.2021

Já myslím vím, co za tím vězí - i jsem to v předchozím komentáři napsala: ,,Nebo autora znají a knížku vůbec neotevřou." Pan Viewegh je veřejně známá osobnost. Kdo ho zná, ten ví. Já jsem přečetla pár jeho knížek, mám ráda deníky, ve kterých se autor otevírá světu. A on těmi v podstatě důvěrnými informacemi sám dává světu najevo, jaký je.
Takže ty záporné komentáře nejsou ,,kopáním", ale vyjadřují, že narcismus, chlubení, ješitnost a pýcha na vlastní hmotné bohatství nejsou pěkné vlastnosti. V tom to vězí.

freejazz
09.08.2021

micha-ella:
ale vůbec ne, kdyby to tady hrálo jednotným vyjádřováním, už bych tady nebyl:)
ovšem když pozorně čtete, co jsem napsal, vadí mi nečtenáři, opakuji NEČTENÁŘI, co si potřebují nakopnout Viewegha. a ostatní ani nebudu opakovat. v případě jiných autorů to není tak, hezky česky řečeno signifikantní, jako v případě právě tohoto autora. co za tím vězí?

micha-ella
09.08.2021

Pane freejazz, nebuďte dojatý. Vaše přirovnání je nemístné. Tady nejde o to, jestli něco čtenáři chtějí nebo nechtějí číst. Většinou čtou knihy, o kterých nevědí jak se jim budou líbit, takže to zkusí. Buď knihu dočtou a jsou spokojení nebo jí dočtou a jsou otrávení. Nebo jí v půlce odloží a nedočtou. Nebo autora znají a vůbec knížku neotevřou. A každý z čtenářů má možnost napsat komentář, jaký má na knížku a autora názor. Vy byste chtěl, aby na DK byly jen kladné komentáře?

1