Julie Caplin: Miluji cestování a užívám si různé kultury

novinky

/ Dan
Julie Caplin: Miluji cestování a užívám si různé kultury

V exkluzivním rozhovoru pro Databázi knih odpovídá anglická autorka Julie Caplin, která chtěla být spisovatelkou od svých deseti let. Napíše knihu o Česku? Bylo pro ni snadné stát se spisovatelkou? Více v zajímavém a milém rozhovoru níže...

Bylo těžké se prosadit s první knihou, nebo to díky Vaší původní profesi PR novinářky šlo snadno?
Ve skutečnosti jsem napsala pět knih, než mi vyšla ta první! Bylo to velmi náročné, ale až má pátá kniha zaujala literárního agenta, který ji následně odeslal několika nakladatelstvím, až se v jednom z nich uchytila. Takže cesta k vydání mé první knihy trvala přes osm let. V té době jsem si mohla klidně vytapetovat svůj dům zamítacími dopisy od agentů a vydavatelů!! Ale nikdy jsem se nevzdala, a byla odhodlaná pokračovat dál - jsem za to moc ráda!

Jak Vás napadlo zvolit tak jednoduché a přitom hezké názvy knih? Angažujete se i při tvorbě jejich obálek?
Původní název pro Kavárnu v Kodani pochází od mé redaktorky, která milovala Hygge (= trend, svázaný s dánskou životní kulturou, a myslí se jím pocit útulnosti, důvěrnosti, bezpečí a tepla - pozn. aut.), a opravdu chtěla, abych do Kodaně zasadila knihu. Přišla s prvním názvem, a další již nechala na mně. Následně jsem pojmenovala další dvě knihy, a od té doby jsou do značné míry výsledkem spolupráce s editorem. Diskutujeme, kam bych mohla situovat další knihy, a pak mluvíme o možných názvech.
Teprve poté následují knižní obálky, přičemž designér je řádně instruován. V České republice mám opravdu štěstí, protože u Vás vytvořila všechny obálky k mým knihám designérka Kateřina Brabcová, a já je naprosto miluji.

Podobnou otázku asi dostáváte pořád, ale čtenáři by mi neodpustili - zvažujete návštěvu České republiky a případně i knihu o ní?
Do Česka bych se ráda podívala. Doufám, že na jaře navštívím Prahu, což samozřejmě záleží na aktuálních možnostech vycestování. Přemýšlela bych o psaní o Vaší zemi, ale v takovém případě bych se bála ze zklamání čtenářů, pokud bych udělala nějakou chybu!

Máte už teď představu na další země a města pro Vaše knihy?
Na další země mám spoustu nápadů, ale momentálně je cestování samozřejmě obtížné. Abych si mohla udělat rešerše, chci dané země vždy navštívit, takže se současnou situací jsou destinace velmi proměnlivé... Naštěstí jsem do Irska situovanou knihu naplánovala před Covidem, a svou cestu tam podnikla v listopadu 2019.

Další kniha se bude odehrávat ve Skotsku. Před několika lety jsem byla na svatbě na skotské vysočině, a bylo tam tak krásně, že mě to hned inspirovalo, abych tam zasadila děj knihy. Naštěstí je můj manžel napůl Skot, takže jsem viděla spoustu různých míst, zejména Edinburgh, ve kterém jsem byla nejméně pětkrát kvůli každoročnímu Edinburskému festivalu.


Julie Caplin


Jaká země a jaké jídlo Vás na cestách okouzlilo nejvíce?
Ha! To je jako ptát se, které ze svých dětí mám nejraději! Když jsem byla v PR, pracovala jsem v odvětví jídla a pití, jako postava Kate v Kavárně v Kodani. Brala jsem špičkové novináře na pracovní cesty do různých zemí. Navštívila jsem Turín, Řím, Amsterdam, Antverpy a několik dalších míst. V každém z nich jsem jedla v úžasných restauracích, protože to byli špičkoví novináři, kteří se v jídle a pití vyznali a psali o něm. Jedna z novinářek mě dokonce inspirovala k postavě Sophie v knize Pekárna v Brooklynu.

Ale víte co, když myslím na své oblíbené, je to hodně o lidech, se kterými jsem tam byla. V Kodani jsem měla úžasné jídlo se dvěma velmi milými přáteli, kteří mě doprovázeli na cestě za rešeršemi. Také jsem si užila skvělé jídlo ve Stari Gradu v Chorvatsku se svým manželem, a celá moje rodina jedla v krásné restauraci s výhledem na moře v Hamptons v USA s dalším velmi milým přítelem. Jsou to nezapomenutelná místa a jídla, a to jak díky lidem, se kterými jsem tam byla, tak i díky zemím samotným.

Podrobně a poutavě popisujete destinace. Je to i z důvodu, abyste v lidech vyvolala chuť po cestování?
Miluji cestování a užívám si různé kultury, ale zároveň mě baví hledat, co máme s lidmi v různých zemích společného. Chci oslavit naše rozdíly a společné rysy. Když se lidé sejdou u jídla, spojuje je zvláštní pouto. Ne každý může cestovat, zvlášť ne v tuto dobu, takže doufám, že je mé knihy zavedou do míst, kam nyní nemohou.

Čím nejraději trávíte svůj volný čas?
Čtením! Ráda čtu, a raději si otevřu knihu, než abych koukala do televize. Také mám moc ráda divadlo, a naštěstí nebydlím příliš daleko od Londýna, takže do divadla chodím často. Bydlím v krásné přírodě, takže hodně chodím a běhám. Miluji běhání venku. Místo, kde bydlíme, je dost kopcovité, takže každý běh je celkem dřina! Jsem velkým fanouškem Parkrunu, což je pětikilometrový běh, konající se na více než 600 místech ve Spojeném království, a to každou sobotu v 9 ráno. Úžasná komunita běžců, ve které není důležité, jak jste rychlí nebo pomalí, ale cílem je vyrazit ven s podobně naladěnými lidmi. Právě jsem dokončila svůj 50. běh. Dokonce jsem o tom napsala knihu pod svým dalším spisovatelským jménem Jules Wake, The Saturday Morning Park Run.

Plánujete se pustit i do jiného žánru než je romantika? Případně do jakého?
Právě jsem dopsala svůj první historický román, zasazený do 2. světové války (rovněž pod pseudonymem Jules Wake), a ráda bych se tomuto žánru věnovala více. Mám v hlavě tolik nápadů, ale nejsem si jistá, kdy je stihnu napsat. Občas přemýšlím o napsání kriminálního thrilleru, ale také bych ráda napsala komediální scénář pro televizi (a spolupracovala tak s mým kamarádem). Tolik nápadů, tak málo času!

Od jakých autorů si nenecháte ujít žádnou knihu?
Mám velmi eklektický čtenářský vkus, miluji kriminalistické knihy Kathy Reichs. Anglickou spisovatelku L.J. Ross, která píše o policejním vyšetřování, zasazeném do severní Anglie, Jill Mansell (nejprodávanější romantické komedie), a naprosto miluji městské fantasy romány od Patricie Briggs a Ilony Andrews. Zároveň jsem velkým fanouškem Nory Roberts, jejích románků i futuristických detektivních románů pod pseudonymem J.D. Robb.

Děkuji moc za rozhovor.

(zdroj fotek: archiv autorky)


Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Vtipný příběh o lásce, štěstí a cestování, který vás chytne od první stránky! Popadněte teplou deku, hrnek horké čokolády a začtěte se… Úspěšná manažerka Kate má přesně takový život, jaký si vysnila. Pracuje pro jednu z nejlepš... více


Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Pro Sophii je cesta do Brooklynu nejdřív jen útěkem z nepovedeného vztahu. Zprvu se utápí ve smutku, ale díky Belle, která ve své pekárně peče ty nejúžasnější dorty, a jejím přátelům objevuje kouzla New Yorku i sama sebe. Co rozho... více

Buďte v obraze

Až vydáme další rozhovor, pošleme vám o tom e-mail - více zde.

Přejít na komentáře (9)