Cítíte ve vzduchu revoluci...? Vychází další díl kingsbridgeské ságy!

novinky

PR článek,
Cítíte ve vzduchu revoluci...?  Vychází další díl kingsbridgeské ságy!

Ken Follett: ZBROJ SVĚTLA

Pilíře země, Na věky věků, Ohnivý sloup a Večer a jitro, čtyři monumentální historické bestsellery Kena Folletta dokázaly oslovit miliony čtenářů na celém světě. Zatímco poslední uvedené dílo tuto kingsbridgeskou ságu dějově předchází, autorův nejnovější román Zbroj světla v časové linii opět pokračuje a přivádí nás do období napoleonských válek a průmyslové revoluce.
Zbroj světla předznamenává nový úsvit pro Kingsbridge v Anglii, kde se pokrok střetává s tradicí a třídní boje zasahují do všech částí společnosti, zatímco v Evropě válka pohlcuje celý kontinent a šíří se i dál.
V roce 1770 byl vynalezen spřádací stroj a s ním se v průběhu jedné generace všude změnil život lidí. Zemi zachvacuje nebývalá průmyslová změna, při které se životy dělníků v prosperujících kingsbridgeských textilkách mění v mizérii. V důsledku rozmáhající se modernizace a nástupu nových strojů se pracovní místa stávají zastaralá a zbytečná, rodiny se rozpadají.
V této době, kdy se blíží mezinárodní konflikt, přichází skupina kingsbridgeských obyvatel – zahrnující přadlenu Sal Clithoreovou, tkalce Davida Shovellera a Kita, Salina vynalézavého a houževnatého syna –, kteří v generačním zápase hledají osvícení a bojují za budoucnost bez útlaku. Svět naplněný nepokoji zápasí o zvládnutí tohoto nového světového řádu: manžel jedné matky přijde o život při pracovním úrazu v důsledku hrubé nedbalosti; mladá žena bojuje o financování své školy pro chudé děti; mladý muž, který má dobré úmysly, nečekaně zdědí krachující podnik; jeden muž nemilosrdně chrání své bohatství, ať to stojí, co to stojí. Mezitím se se stále hlasitěji ozývá válečný pokřik z Francie, kde Napoleon začíná uskutečňovat násilný plán s cílem stát se pánem světa.
Zatímco se zpochybňované společenské instituce hroutí, promítají se změny i do životů našich postav, jimž nezbývá než počítat s budoucností a světem, který musí znovu vybudovat z válečných trosek.
Zbroj světla nás vrhá na bojiště mezi soucitem a chamtivostí, láskou a nenávistí, pokrokem a tradicí, a my prostřednictvím každé postavy dostáváme novou perspektivu na seizmické změny, které otřásly světem v Evropě devatenáctého století.

Ukázka z knihy
Cesta procházela zemědělskou usedlostí, o které někdo říkal, že je to Mont-Saint-Jean, kde se nachází rozcestí. Wellington zastavil, aby si promluvil se svým štábem.
„Tohle místo jsem vybral před rokem,“ řekl jim. „Levá cesta vede nakonec do Charleroi, pravá do Nivelles; takže tady můžeme zablokovat dva hlavní přístupy do Bruselu.“
Ocitli se poblíž vrcholku dlouhého horského hřebenu s výhledem přes pšeničná a žitná pole, stále ještě zelená, ale už plně vzrostlá. Uhelná cesta vedla po mírném svahu dolů do prolákliny se dvěma rozlehlými hospodářskými domy vzdálenými od sebe několik mil. Protínala stezku směřující od východu na západ a opět stoupala na protější hřeben, kde se nacházel nějaký hostinec.
„Kdyby došlo na nejhorší, odtud povedeme náš poslední odpor,“ konstatoval Wellington. „Jestliže tady selžeme, ztratíme Brusel a možná celou Evropu.“
Tato poznámka všechny přinutila k vážnému zamyšlení, a oni zmlkli.
„Co to bylo za vesnici, kterou jsme naposled prošli?“ zeptal se někdo.
„Jmenuje se Waterloo,“ odpověděl vévoda.

KEN FOLLETT (*1949) vystudoval filozofii na londýnské University College a poté pracoval jako reportér (South Wales Echo, Evening News). Brzy se začal věnovat psaní a stal se oblíbeným a uznávaným autorem kriminálně či špionážně laděných příběhů (mj. Muž s podivnou minulostí, Kavky, Sršen létá v noci, Sněžná slepota, Kladivo ráje, Smrtící kód). Celosvětovou popularitu mu přinesly především rozsáhlé historické romány z prostředí středověkého městečka Kingsbridge: Pilíře země (1989), které i osmnáct let po prvním vydání dokázaly znovu obsadit první místo na žebříčku New York Times, a Na věky věků (2007), jež se stalo nejprodávanějším titulem na světě roku 2008. Obě knihy se dočkaly úspěšných seriálových adaptací.
Trojdílná monumentální sága Století (Pád titánů, Zima světa, Hranice věčnosti), již Follett vydal v letech 2010-2014, jednoznačně potvrdila autorovu bravurní schopnost zvládnout široce rozvětvené, a přesto detailně propracované, jímavé příběhy jednotlivců svázané s důležitými kapitolami moderních dějin lidstva.
Po deseti letech se pak Follett znovu vrátil do městečka Kingsbridge a rozehrál v něm zápletku dalšího dílu této série pod názvem Ohnivý sloup (2017) a tři roky poté vydal ještě román Večer a jitro (2020), který zmíněné trilogii dějově předchází. Aktuální Zbroj světla připravuje půdu pro provázání kingsbridgeské ságy se Stoletím.
Follett téměř stejně jako knihy miluje hudbu a je nadšeným hráčem na baskytaru. Žije v Stevenge v Hertforshiru s manželkou Barbarou, která je bývalou členkou parlamentu za Stevenge. Mají pět dětí, šest vnoučat a dva retrívry.
Více se o autorovi dozvíte na jeho stránkách www.ken-follett.com

Ken Follett: Zbroj světla, přeložil Luboš Trávníček, vydává nakladatelství Kalibr, 616 stran, doporučená cena 649 Kč - Knihu můžete koupit zde


Zbroj světla Zbroj světla Ken Follett

Pilíře země, Na věky věků, Ohnivý sloup a Večer a jitro, čtyři monumentální historické bestsellery Kena Folletta dokázaly oslovit miliony čtenářů na celém světě. Zatímco poslední uvedené dílo tuto kingesbridgeskou ságu dějové před... více

Přejít na komentáře (3)