Nápověda - návody

 1. Jak koupit knihu?
 2. Jak opravit chybu, doplnit údaje?
 3. Nemůžete se přihlásit?
 4. Jak přidat chybějící knihu?
 5. Jak přidat chybějícího autora?
 6. Jak přidat další vydání knihy?
 7. Pseudonymy autorů
 8. Jak začít s Čtenářskou výzvou?
 9. Jak přidat ke knize povídku, pohádku, báseň?
 10. Jak vložit recenzi na knihu?
 11. Jak na seznamy?
 12. Jak zablokovat obtěžujícího uživatele?

Jak koupit knihu?

U každé knihy je tlačítko "Koupit", na které když kliknete, tak se přesunete na web našeho partnera, ve kterém Vám systém knihu (pokud je dostupná) nalezne a pak si ji můžete koupit.

Druhou možností je pod obálkou knihy kliknout na záložku "Bazar", a v případě, že se Vám zobrazí inzerát(y), stačí si rozkliknout "Detail inzerátu" a následně kontaktovat prodejce tlačítkem "Odpovědět na inzerát" a obchod si s ním domluvit. Případně vložit poptávkový inzerát. Více o bazaru zde.

Jinak DatabazeKnih.cz přímo knihy neprodává.


Jak opravit chybu, doplnit údaje?

Každý registrovaný uživatel může do databáze přidávat nové a upravovat stávající údaje. Některé změny se neprojeví ihned, ale je třeba vyčkat na kontrolu moderátora, který je musí schválit (obvykle max. během pár hodin).

V detailu konkrétní knihy či autora stačí v levém sloupci nahoře najet na tlačítko se tužkou, a v zobrazeném menu vybrat požadovanou volbu. Nenajdete-li možnost upravit či doplnit konkrétní věc (některé složitější úpravy mohou provádět pouze moderátoři), stačí kliknout na odkaz "nahlásit chybu, úpravu" a odeslat požadavek formulářem.

Máte-li jiný problém, můžete využít Diskuzi.


Nemůžete se přihlásit?

Více zde


Jak přidat chybějící knihu / eknihu / audioknihu?

V hlavním menu klikneme na Knihy, a poté si červeným tlačítkem se třetmi tečkami (vpravo od nadpisu) zobrazíme možnosti, ve kterých klikneme na "Přidat knihu". Nejprve se podívejte, jaké knihy patří do databáze. Pokud zde autor ještě není, je potřeba ho nejprve přidat.

Pokud přidáváte eknihu, u níž v jednom roce vyjde více totožných vydání pod různými formáty s rozdílnými ISBN, ekniha se do databáze vloží jednou (a rovnou se u ní uvedou všechna ISBN.)

Když nemohou zjistit jméno autora...

Když se nám za žádných okolností nedaří zjistit jméno autora a kniha sem přesto patří, můžeme ji přidat k autorovi, zde uloženém jako: neznámý - neuveden

Titul a podtitul

Pokud má kniha podtitul, uvedeme jej za název knihy. Je-li podtitul příliš dlouhý, vložíme ho na začátek anotace.

A v případě antologií?

V případě antologií se editoři uvádí stejně jako autoři. Je-li však editorů mnoho, stačí jako autora uvést již existující označení: * antologie.


Jak přidat chybějícího autora?

V hlavním menu nahoře klikneme na Autoři a potom vpravo od nadpisu na tlačítko se třemi tečkami, a v něm na Přidat autora.
U zahraničních autorek se zadává nepočeštěné příjmení. Takže u Atwoodové pouze Atwood. Má-li autor více příjmení (např. Lucas Harris Wyndham), zadejte pouze to poslední. Tedy Wyndham. Píše-li autor pod pseudonymem, přidejte ho pod skutečným jménem a příjmením. Jeho pseudonym k němu přiřadíte následně.

Každý zde vložený autor tu musí mít alespoň jednu knihu. Pokud se tak nestane, bude odstraněn.


Jak přidat další vydání knihy?

V detailu knihy (v záložce Vydání) lze tlačítkem "Přidat další vydání" doplnit to chybějící. Nově přidané vydání bude ihned vloženo do systému, ale záložka "Vydání" bude prázdná. Je třeba počkat, až moderátor schválí sloučení nově přidaného vydání. Teprve potom budou všechna vydání propojená a k vidění v této záložce.

V detailu autora a jeho záložce "Knihy", má být vždy pouze jedno vydání dané knihy. Je-li jich tam více, stačí v detailu jedné z oněch knih použít červené tlačítko s tužkou, a následně kliknout na "Slučování vydání", tam zaškrtneme název druhého vydání a opět stačí počkat na schválení moderátorem.


Pseudonymy autorů

Stačí si zobrazit detail autora pod jeho pravým jménem (vyhledávací pole vpravo nahoře), po kliknutí na jeho profilovou stránku v levém sloupci pod jménem použít červené tlačítko s tužkou, a kliknout na "Pseudonym". V něm lze autorovi přidat pseudonym.

Je-li v databázi nějaká kniha, pod kterou je podepsán autor svým pravým jménem a měl by být pseudonym, stačí v detailu knihy vedle tlačítka "Přidat do mých knih" najet na červené tlačítko s tužkou, a kliknout na "upravit knihu". Tam do pole pro autora napsat právě onen pseudonym. Pokud ho systém nenajde, je nejprve potřeba pseudonym přidat k autorovi (viz odstavec výše.)


Jak začít s Čtenářskou výzvou?

Cílem Čtenářské výzvy je přečíst za rok 20 knih, které splňují 20 předem daných témat.

 1. Vyberte si téma, kterým začnete.
 2. Vyberte si zajímavou knihu, která splňuje dané téma (např. v žebříčku)
 3. V detailu knihy klikněte na tlačítko Přidat do mých knih. Tím si knihu přidejte do Právě čtených a také do Čtenářské výzvy.
 4. V Čtenářské výzvě (nahoře ikonka Profil a pak vpravo Čtenářská výzva) bude kniha zatím zašedlá, ale jakmile ji přečtete a přidáte do Přečtených, kniha zbarevní, čímž se vám zaktualizuje procentuální stav plněné výzvy.

Jak přidat ke knize povídku, pohádku, báseň?

Dostaneme se na stránku s dotyčnou knihou (pomocí vyhledávacího pole vpravo nahoře). V detailu knihy pak najedeme myší v levém sloupci vedle tlačítka "Přidat do mých knih" na červené tlačítko s tužkou, a klikneme na "Přidat část díla". Pak do políčka napíšeme název povídky, pohádky či básně. V případě, že již jsou v databázi díla s tímto názvem, vyjede pod sebou jejich seznam. Pokud v něm bude i Vámi přidávaná, a od správného autora, znamená to, že tato již v systému je, pouze u jiné knihy. Pro její přidání k Vaší knize stačí kliknout na odkaz "Přidat tuto ke knize". Pokud v seznamu Vámi přidávaná povídka (pohádka, báseň) není, klikneme na odkaz "pokračujte zde".

Nyní již vidíme formulář s tučně psaným názvem, pod kterým zaškrtneme jméno jejího autora a vyplníme další dostupné údaje. Nakonec klikneme na tlačítko s textem "Uložit změny" a máme hotovo.


Jak vložit recenzi na knihu?

 1. zobrazíme si detail konkrétní knihy (např. pomocí vyhledávání vpravo nahoře)
 2. v detailu knihy klikneme na záložku "Recenze"
 3. klikneme na tlačítko "Přidat recenzi"
 4. pak už záleží na nás, zda chceme vložit pouze odkaz na externí recenzi, nebo vložit námi napsanou recenzi

Jak na seznamy?

Osobní seznamy = pokud vám nestačí Knihotéka, Přečtené knihy apod., můžete si vytvořit vlastní Osobní seznamy. Např. Nedočtené knihy, Co chci stihnout letos přečíst atd. Tyto seznamy se nezobrazují v hlavním menu v sekci Seznamy, ale pouze ve vašem profilu (kde si je však mohou zobrazit i ostatní uživatelé.)

Skryté seznamy = tyto seznamy neuvidí nikdo jiný kromě Vás, a to nikde na webu. Hodí se, když si např. chcete udělat seznam knih, které budete kupovat svým blízkým k Vánocům, narozeninám...

Veřejné seznamy = Veřejné jsou oproti Osobním seznamům zobrazeny i v hlavním menu (a na dalších místech webu) a mají sloužit jako inspirace ostatním uživatelům. Sem tedy patří seznamy typu: 100 knih, které je vhodné přečíst do 30 let, Nejlepší detektivky roku 2014 apod. Z důvodu kvality podléhá vytvoření Veřejného seznamu schválením moderátora.

Společné seznamy = jsou stejné jako VEŘEJNÉ, ale knihy do nich mohou přidávavat i ostatní uživatelé.


Jak zablokovat obtěžujícího uživatele?

V detailu konverzace s uživatelem, který vám zasílá nevyžádané zprávy, klikněte vpravo na tlačítko se třemi tečkami, a nakonec na "Zablokovat uživatele". Dotyčný uživatel vám již nebude moci posílat žádné zprávy.