zveroholik zveroholik komentáře u knih

Ztráty a nálezy Ztráty a nálezy Brooke Davis

Pokud by tento příběh měl uzavřený konec, tak už by kniha neměla smysl, který v ní vidím. Tento příběh potřebuje být otevřený, protože si přeje, aby čtenář přemýšlel. Možná se zdá kniha neúplná, ale v neúplnosti je mnoho skryto. A pokud si přečteme i ono závěrečné poděkování, tak přemýšlíme dál a možná v kouscích vidíme ono pokračování. Kniha se pro mě nestala obyčejnou. Běžně jsou poděkování nudná a plná jmen. I zde se to jmény hemží, ale přes to se v tom skrývá něco víc. Jako v celé knize. A cítím se být uražená, pokud se tato kniha přirovnává ke Staříkovi, protože toho jsem nedokázala dočíst. Ale toto je něco jiného, více promyšleného, více skutečného, více citlivého a psychologického. Je tam toho mnohem víc ukryto, než se přímo píše. Pokud si člověk najde v každém odstavci, větě i slově svou myšlenku, příběh, radost a bolest. A nezáleží na tom jestli máme dětskou naivitu Millie nebo odměřenost starších. Na ničem nezáleží, protože jednou všichni zemřeme. Místy surové, ale přes to lidské. Bez obalu. Jen s dětským pozlátkem, které se stává pokladem.

06.06.2015 5 z 5

Pekáč buchet Pekáč buchet Kateřina Petrusová

Kniha se četla skoro sama. Sice se jedná o oddychové čtení, ale přes to je v ní promítnut běžný život, který nás trápí nebo se ho snad obáváme. A každé písmenko je uvěřitelné. A konec knihy? Můžeme se zasnít o tom, jak přesně takovou lásku si také přejeme. Jen žít a milovat. :-)

05.04.2015 3 z 5

Zůstaň se mnou Zůstaň se mnou Gayle Forman

Kniha začíná koncem. Řeší se minulost. A co jiného řešit na prahu smrti, snad budoucnost? Hloupost. Psychologické a nutí člověka přemýšlet. Kniha je uzpůsobena přečíst ji za jedno odpoledne, ale proč? Ta kniha si zaslouží vychutnat, tvořit mezi čtením pauzy a přemýšlet nad tím vším.
Konec je otevřený a opět čtenář musí přemýšlet...
Mohlo by být pokračování, ale možná to není nutné. Někdy i reálném životě potkáme lidi, kteří jsou na prahu rozhodování a už nikdy se nedozvíme, jak se rozhodli či jak dopadli.

25.09.2014 3 z 5

Brigita Brigita Hana Rebeka Šiander

Mnoho stránek za krátkou dobu přečtených, protože se jedná o absolutně odlehčené čtení. Sonda do životů nejen šedesátníků. Téma zajímavé, jen kdyby bylo více propracované klidně na úkor méně stran.

10.08.2014

Krásné dny mého mládí Krásné dny mého mládí Ana Novac

Obsah knihy odpovídá věku dívky. A o to je to zajímavější. Mohla celé psaní přetvořit za pár a následně vydat, ale neudělala to. V tom je ono kouzlo. Místy jsem měla pocit, že koncentrační tábor nebyl tak strašným místem. Autorka se nebála o svůj život tolik, jako jiní a v tom je síla příběhu. Její hlad po životě.

10.08.2014