zuvacka zuvacka komentáře u knih

Cez červený očistec Cez červený očistec Ján Košút

Čítala som mnoho kníh, kde sa ľudia usilovali tábory prežiť. Tento človek sa v tábore usiloval zostať dobrý. Nemusíte s ním súhlasiť vo všetkých politických detailoch, aj tak sa z knihy dá naučiť naozaj mnohému. Vďačnosti Bohu, pokore voči nemu, každodennej snahe skúmať sa, aby sa človek nepokazil. Je to ako lekcia od jednoduchého chlapca, ktorý nešpekuluje, ale dáva na seba pozor - a to aj v pomerne hrozných reáliách. Pokoj jeho duši.

27.10.2022 5 z 5

Dopisy bratru Patrikovi Dopisy bratru Patrikovi Otec Jeroným

Knihy Otca Jeronýma sú (trochu v protiklade k svojmu duchovnému obsahu) veľmi triezve. Tuná mi malinko vadil súkromný charakter komunikácie, akoby tá premiera citu mala predsa len ostať medzi nimi.

Citát z listu keď brat Patrik bol na návšteve mimo kláštor:
"Naprosto nutně si musíte najít každý den čas na modlitbu. Nejlépe brzo ráno. Klekněte si před sochu Panny Marie. Bude dobře, když se tímto způsobem zkompromitujete - před tváří všech a navzdory panující atmosféře. Jakmile vyložíte karty na stůl, nezbude Vám než hrát svou hru proti všem. V tom bude Vaše síla."

24.09.2022 4 z 5

Svatá Františka Římská - Osvědčená přímluvkyně Svatá Františka Římská - Osvědčená přímluvkyně Maria Luisa Valenti Ronco

Kniha má podľa mňa všetky výhody aj nevýhody moderného životopisu. Drží sa pri zemi, krotí všetko preháňanie, našťastie pri všetkej tej snahe, nedokáže zakryť Františkinu radikálnosť. A tá teda bola vlastne ohromujúca.

Pobavil ma citát ukazujúci Františkin realizmus :
"Osoby, které chtějí přijmout způsob života oblátek, musí v sobě spojovat následující vlastnosti:
...mít mužnou odvahu, mírumilovný humor nebo alespoň aby se uměly krotit ve svých náladách." ;-)

24.09.2022 4 z 5

Řehole Benediktova Řehole Benediktova Benedikt z Nursie

Citát:
"Opát...nech si teda osvojí tento a iné príklady rozvážnosti, matky čností, nech všetko riadi tak, aby silní mali po čom túžiť a slabí neutekali."

18.09.2022 5 z 5

Ferdydurke Ferdydurke Witold Gombrowicz

Čítať túto knihu je ako vojsť do hlavy niekoho s obsedantno-kompulzívnou poruchou. Na nepretržité umývanie rúk má ten človek logické, nepriestrelné dôvody. Hlavný hrdina podobne pozoruje a hodnotí chovanie okolia, či sedí do takej alebo onakej formy (mladej modernej alebo obstarožnej klasickej). Nutkavé porovnávanie, stále vzťahovanie, perfekcionistické hodnotenie či je forma správna a bystré odhaľovanie každého jej narušenia... Všetko to vyzerá veľmi logicky, racionálne, ale vlastne je celé mimo, je bláznivé. V istom zmysle fascinujúce čítanie.
-----------
Citát:
"Kdyby mě tady potmě na chodbě někdo přistihl, jakpak bych vysvětloval, co tu dělám? Jakými cestami dospívá člověk ke klikatým a nenormálním cestičkám? Normálnost je provazochodcem nad propastí nenormálnosti. Co utajeného bláznovství obsahuje docela obyčejný pořádek – sám nevíš, kdy a jak tě běh událostí přivede k únosu čeledína a útěku do polí."

03.09.2022 3 z 5

Svatá Hedvika z Anjou Svatá Hedvika z Anjou Jadwiga Stabińska

Mám s týmito "odmytologizovanými" životopismi problém. Nič proti vedeckosti a prísnej faktickosti. Ale všimla som si, že pri čítaní to vždy "odtrpím" čakajúc na "živú vodu" - na citát, ktorý by bol autentický, dobový a ... silný. Nový text pre mňa tieto vlastnosti nemá.
---------------
Citáty:
Jej súčasník, Jindřich z Bitterfeldu OP, Hedviku v predhovore listu prirovnáva k holubici z Noemovej archy:
"Kdybyste chtěla stále dlít v nečinnosti archy, nedokázala byste nic správného pro své stáje. Ale kdybyste stejně chtěla dlít mimo ni, odtrhla byste se zcela od skutečného Noema - Ježíše Krista. Kvůli lidu nemůžete přeci zahubit sebe sama, a proto se musíte vracet k rozjímání, o vlastní spásu však nesmíte usilovat bez lidu."
..možno preto mala na knihe, ktorá jej patrila, ako svoj atribút dve prepletené M - ako symbol Márie a Marty. Veľmi pekné.
---------------
Králové se rozpadají v prach
v temnotách wavelského podzemí
a na hrade, v katedrále,
vládnes pouze ty, Hedviko.

(Maria Morstin-Gronska)

12.08.2022 3 z 5

Nasledovanie Krista Nasledovanie Krista Tomáš Kempenský

Nemôžem to nespomenúť. Táto kniha mi zabránila zle sa vydať. Vlastne dosť kľúčová vec...

18.07.2022

Miliardu let před koncem světa / Dravci mého století / Obydlený ostrov Miliardu let před koncem světa / Dravci mého století / Obydlený ostrov Arkadij Strugackij

Miliardu let...za 5*, pre mňa jedna z najlepších od Strugackích, veľmi ma to bavilo, úplne realistický opis toho ako funguje život. A ani pointa nesklamala, skôr prekvapila a pobavila zároveň.
Dravci mého století...za 4*, zasa veľmi pôsobivá atmosféra, toto bratom naozaj ide, rozhodne zaujímavé.
Obydlený ostrov...za 3* zo začiatku sa mi to páčilo veľmi, dobre opisané ako sa Maxim neorientoval na novej planete, uveriteľné zvraty, ktoré som neodhadla. Škoda konca, podľa mňa trochu lacný a trocha moc ruský.

18.07.2022 4 z 5

Duch liturgie Duch liturgie Joseph Alois Ratzinger

Zvlášť v exegéze ako obvykle exelentné.
Mojími "highlightmi" bolo biblické zdôvodnenie kľačania pri omši, netušila som že sa k tomu dá nájsť toľko, analýza židovského "tau" ako predkresťanského symbolu kríža a znovuobjavenie súvislosti medzi východom z Egypta a liturgiou. (cieľom Exodu nebolo len zabratie zeme, ale aj obeta - „Prepusť môj ľud, aby mi slúžil na púšti!“)
Prekvapením bol dôraz na orientáciu na východ, celkom ostrá (a dobre odôvodnená) kritika rocku či tanca na omši.

Citát:
"Tanec nepatrí medzi prejavy kresťanskej liturgie. Gnosticko-doketické smery sa ho asi v 3. storočí pokúšali zaviesť do liturgie. Podľa ich názoru bolo ukrižovanie iba zdanlivé: Kristus opustil telo, ktoré nikdy skutočne neprijal, už pred umučením a tak mohol na miesto liturgie kríža nastúpiť tanec, veď kríž predstavoval len niečo zdanlivé. Kultické tance rozličných náboženstiev majú rôzne ciele - zaklínanie, analogálne čary, mystickú extázu - žiadna z týchto podôb nezodpovedá vnútornému cieľu liturgie „slovnej obety“. Je úplne nezmyselné, ak sa v snahe o zatraktívnenie liturgickej podoby zavádzajú tanečné pantomímy - niekedy dokonca v profesionálnom prevedení tanečných skupín - ktoré nato často (z hľadiska prevedenia úplne právom) vyústia do potlesku. Ak sa v liturgii objavuje potlesk ľudskému výtvoru, je to isté znamenie toho, že sme úplne stratili zmysel pre liturgiu a nahradili si ho akýmsi druhom nábožensky mienenej zábavy.
...
Žiaden z kresťanských rítov nepozná tanec. To, čo sa bežne nazýva tancom v etiópskej liturgii alebo v zairskej forme rímskej liturgie sú len rytmicky usporiadané kroky, ktoré zodpovedajú dôstojnosti. Tá usporadúva rozličné cesty v liturgii a vnútorne ich vychováva, udeľuje im tak krásu a predovšetkým: Božiu dôstojnosť. Pokiaľ ide nie o liturgiu ale o ľudovú zbožnosť, otázka spočíva na inom základe." (čo neskôr smeruje k záveru, že tam to spojiť ide - moja pozn.)

05.07.2022 5 z 5

Maria v litaniích Maria v litaniích John Henry Newman

Citát:
Tážeme se, jak mohla (Maria) zrcadliti jeho svatost? Proto, že s ním žila. Vidíme denně, jak se lidé stávají podobnými jeden druhému, žijí-li pohromadě milujíce se vespolek, manžel a žena, rodiče a děti, bratři s bratřími nebo sestrami, přátelé s přátelí, jak se časem neobyčejně sobě připodobní. Každý z nás to zná ze zkušenosti, jsme toho svědky na své vlastní oči a uši, ve výrazu rysů obličeje, v hlase, v chůzi, v řeči, ba dokonce v rukopise připodobňují se jeden druhému - a stejně pokud se týče myslí, mínění, vkusu, přesvědčení. A dále nepochybně ve stavu duší, jichž neuvidíme, ať v dobrém či ve zlém. Nyní rozvažuj, že Maria milovala svého božského Syna láskou nevýslovnou; a rozvažuj též, že ho měla při sobě po celých třicet roků. ...
Bůh mluvil k prorokům. Máme jeho slova v Písmu. Leč mluvil k nim v obrazech a podobenstvích. Jen jeden byl, totiž Mojžíš, jemuž dovolil mluviti tváří v tvář. „Bude-li kdo mezi vámi prorokem," praví Bůh, „u vidění ukáži se jemu, aneb ve snách mluviti budu k němu. Ale není takový služebník můj Mojžíš... nebo ústy k ústům mluvím k němu: a zjevně, ne skrze podobenství a obrazy, Hospodina vidí. (Num. 12. 6.-8) ... Mojžíš byl obdařen předností vidět Boha tu a tam, čas od času, avšak Maria po třicet roků ho doma vidí a slyší, jsouc mu tváří v tvář, mohouc se ho otázati na vše, co by ráda měla vysvětleno, jsouc si jista, že odpověď, kterou dostává, jest od Boha Věčného, který ani neklame, ani oklamán býti nemůže.

05.07.2022 4 z 5

Letní sníh a jiné hry Letní sníh a jiné hry Guan Hanqing

Nudila som sa. Taká ľudová zábava, krivdy sú realistické, riešenia ani nie. Tuším v každej hre to vytiahne nejaký sudca/úradník, ktorého poslal úžasný cisár. Je až s podivom ako sa to vlastne podobalo na telenovely, akurát v trochu atraktívnejšom prostredí.

03.07.2022 2 z 5

Život sv. Antonína Poustevníka Život sv. Antonína Poustevníka Athanasius

Skvost. Citát, ktorý to opíše lepšie ako moje slová:

Pro ďábla je snadné různymi způsoby projevit svoji zlobu. Tenkrát v noci tedy démoni ztropili takový hluk, že až se zdálo, jakoby se sesuly všechny 4 stěny Antonínova příbytku a oni vtrhli dovnitř přeměněni na prízraky zvířat a hadů. Všechno se okamžitě naplnilo vidinami lvů, medvedů, leopardů, býků, plazů, zmijí, škorpiónů a vlků. A každá z těchto fantasmagorií se pohybovala vlastním způsobem. Lev byl připraven napadnout a řval, býk chtěl, jak se zdálo, bodnout rohem, had se nepřestával svíjet, vlk napínal síly, aby se na něj vrhl. A všechny tyto hrůzostrašnosti působily úděsný hluk a ukazovaly krvelačný vztek.
Antonín jimi byl ohromený a zraněný, pocítil neslýchanou tělesnou bolest, měl však bdělou duši. Ležel bez pohnutí a ačkoli byl vysílen tělesným utrpením, přece však měl střízlivého ducha, a jakoby se posmíval, pravil: "Jestli jste ještě měli nějakou sílu, úplne stačilo, aby přišel jeden z vás. Ale od té doby, co vám Pán odňal moc, zkoušíte strašit množstvím. Ovšem i to je znak vaší bezmocnosti, že napodobňujete ty, kteří nemají rozum."
A s odvahou znovu řekl: "Pokud můžete a máte-li nade mnou moc, potom neprodlévejte a napadnete mne. Ale jestliže nemůžete, pročpak nadarmo prešlapujete? Nám totiž slouží jako pečeť a ohrazená zeď víra v našeho Boha."

25.06.2022 5 z 5

Nasadit vlastní kůži: Skryté asymetrie v každodenním životě Nasadit vlastní kůži: Skryté asymetrie v každodenním životě Nassim Nicholas Taleb

Talebov problém je ten, že keď veci napíše, tak vyzerajú samozrejme. Ale len vtedy, keď si človek prečíta jeho riešenie. Byť kniha koncipovaná tak, že sa autor opýta: "Čo myslíte, ktorá z nasledujúcich vecí platí?", tak sa stavím, že väčšina ľudí si tipne zle. A to práve preto, že opačné názory sú veľmi silné, priam zakorenené. Len po vyriešení to vyzerá ľahko, logicky a zjavne. Talebova schopnosť "vymáknuť" kde je pes zakopaný je podľa mňa obdivuhodná. Má však ešte jednu smolu (okrem toho, že ide proti všeobecnému naratívu), a to tú, že často ide o komplexné problémy, čiže na opis riešení spotrebuje celú knihu, nedá sa to zhrnúť do bonmotu. Za mňa úplná spokojnosť.

Zapamätaniahodný citát:
"...průpovídka bratří Geoffa a Vince Grahamových:

Na federální úrovni jsem libertarián,
na úrovni členských států republikán,
na místní úrovni demokrat
a na úrovni přátel a rodiny socialista.

Jestli vás o nesmyslnosti nálepkování na levici versus pravici nepřesvědčí toto moudro, pak už nic."

09.06.2022 5 z 5

Hotel U mrtvého alpinisty Hotel U mrtvého alpinisty Arkadij Strugackij

Je skoro škoda, že Strugackí píšu sci-fi.
Dokážu svoj svet zaplniť úžasnými týpkami a postavičkami, ktoré sú ako živé a veľmi ma bavia. Sci-fi pointy sú často slabšie ako zvyšok a skoro až zbytočne kazia dojem. Napriek nedostatkom by som si to však kľudne prečítala druhýkrát.

03.06.2022 4 z 5

Katastrofa a jiné novely Katastrofa a jiné novely Liviu Rebreanu

Bavilo ma to čítať, napísané je to veľmi zručne, ale bolo to príliž ťaživé, úplne v duchu Cimrmanovského výroku - "Jak chudák do jestě větší nouze prišel." Za ťaživý osud vždy nejakým spôsobom môže vrchnosť alebo nezmeniteľné okolnosti a vždy sa to skončí zle.

27.05.2022 3 z 5

Radúz a Mahulena Radúz a Mahulena Julius Zeyer

Veľmi pekné. Prosté a silné.
Citát:
MAHULENA: ....Vratko, proč jsou srdce na tom světě z kamene?

VRATKO: Jsou zase jiná, jak to tvoje, a v tom je spása všech.

09.05.2022 5 z 5

Vlny ztišují vítr Vlny ztišují vítr Arkadij Strugackij

"Pohádka o trojce" jasných 5*, výborne som sa bavila. "Vlny.." za 3*. Som rada, že som podľa rady vpadysak-a vydržala do konca, ale stálo ma to premáhanie.

29.04.2022 4 z 5

Obrázky ze semináře Obrázky ze semináře Nikolaj Gerasimovič Pomjalovskij

Kaleidoskop zloby, šikanovania končiaceho ťažkými úrazmi, krádeží a ubližovania najrôznejšieho druhu. Tak trochu bez reflexie, bez poučenia, len ako obžaloba. Štýl písania bol síce výborný, ale nejak ma to po čase prestalo baviť. Načo čítať - len aby som sa dozvedela ďalší spôsob ako ľudia dokážu byť na seba ohavní?

26.03.2022 2 z 5

Duchovní odkaz otce Pia 3 Duchovní odkaz otce Pia 3 Padre Pio (p)

Zacitujem: "V dané souvislosti je třeba říci zcela jasně, že by bylo opravdu velkou chybou, kdybychom považovali zcela mimořádné projevy mystického charakteru, s nimiž se tak hojně setkáváme v životě našeho světce, za výsledek jeho asketického úsilí. Takovýto nesprávný názor se relativně často objevuje v jistém druhu popularizační literatury o otci Piovi. V tomto nesprávném hodnocení lze poměrně bez velkých obtíží rozpoznat nesprávné chápání křesťanské mystiky a její směšování s tím, co lze najít na poli náboženských zkušeností východních kultur, což se týká obzvláštním způsobem buddhismu. Výše uvedená nesprávná hodnocení mohou mít v pozadí více či méně vědomý gnosticismus, s nímž křesťanství zápolí od prvních staletí. Podle zmíněných koncepcí by mělo platit, že duchovní pokrok je výhradně důsledkem snažení příslušného člověka, jenž se díky svým asketickým cvičením a svému stále se prohlubujícímu duchovnímu poznání posouvá výše na pomyslné škále duchovní kvality. Příslušné techniky a vlastní aktivity pouze uvolňují prozatím podvázané nebo skryté potenciality lidského ducha. Křesťanská mystika je opravdu na hony vzdálena takovémuto pojímání duchovnosti. Křesťanští mystikové vždy tvrdili, že prvním činitelem duchovního života člověka je sám Bůh, sklánějící se k člověku skrze vtělené Slovo a v Duchu svatém, který člověka naplňuje svou zdarma danou milostí a vyvoluje, koho chce. Jistě, na člověku pak je, aby na takovéto vyvolení a povolání svobodně odpověděl. První krok a rozhodující roli však v duchovním životě křesťanského mystika hraje trojosobní Bůh. Mystika je vtažení člověka do věčného přelévání srdce, jež se děje v lůně Nejsvětější Trojice. Takovéto povznesení je darem, a nikoli výsledkem toho, že člověk by se pomocí nějaké techniky Boha jaksi zmocňoval, že by jím disponoval."

11.11.2021 5 z 5

Juditin kříž Juditin kříž Bryan Houghton

Zvláštna kniha. Napríklad opis tradičnej omše bol veľmi pekný a presný, ale celkovo sa mi zdalo, ze je to príliž plne pocitu: zradili nás. Asi som iná povaha. Keď sa pre niečo rozhodnem, je mi voľné ako sa na to kto díva a koľko nás takých je. Treba byt statočný a vzdorovať. A dobre premýšľať, v ktorých veciach to za vzdor stojí, ale v tom autor mal, myslím, upratané dobre.
Citát: "Víte, inteligentní ateista - a takoví existují - je ve skutečnosti panteista. Boží vlastnosti musí aplikovat na hmotu. Nezávisle existující, nekonečný a věčný je pro něj vesmír....nevyhnutným důsledkem je fatalizmus: všechno je tak, jak to je, protože to nemůže být jinak. protože Bůh je příroda, určuje příroda všechno. Odtud pochází mechanistický determinizmus Darwinovské evoluce v biologii a marxistický komunizmus v dejinách..neexistuje žádný smysl, žádná naděje."

07.11.2021 4 z 5