Zednář Zednář komentáře u knih

Hudba ticha Hudba ticha Patrick Rothfuss

Kraťounká, lehounce experimentální kniha pro specifického čtenáře. Nehledejte příběh o Kvothovi a jeho dobrodružstvích. Jedná se o jeden týden ze života (ne)šťastné Auri, křehké ale odvážné bytůstce postihnuté duševní nemocí. Text je propleten opravdu zajímavými popisy dějů a prostředí do čehož Auri zasahuje vnitřními monology, prostřednictvím vypravěče. Osobnost čtenáře musí být specifická pro tuto knihu. Tak trochu blázen, hračička a snílek. Pakliže jste, do Auri se bezmezně zamilujete. 100/100

15.03.2016 5 z 5

Přemysl Otakar I. Přemysl Otakar I. Josef Žemlička

Krom hospodářské a sociální situace středověku se řeší také komplikované období před Přemyslovým panováním, kdy probíhaly bratrovražedné boje mezi ostatními Přemyslovci, čehož využíval k oslabení Českého knížectví hlavně obávaný římský císař Fridrich I. Barbarossa. Po jeho smrti však dokázal nástupivší Přemysl Otakar využívat z říšské krize dvoj, někdy i trojcísařství a získat tak královský titul, právo jmenovat arcibiskupa a také dědičný královský titul pro české království, vše stvrzeno Zlatou bulou sicilskou. Nechybí poznámkový aparát ani bibliografie. Doporučuji historikům i nadšencům.

02.12.2015 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Pokud není vaše estetické, imaginační a empatické vnímání na nadprůměrné úrovni a hodláte si čtení propojovat s neustálým nahlížením do map, kreslením rodokmenů, řádkováním a škatulkováním, tak tohle není kniha pro vás. Tolkienova metafyzika vám musí být vlastní a krom děje, musíte také sledovat vaše a "jejich" emoce. Náročnost Silmarillionu je pro mě specifická, protože se jedná zároveň o úvahu a bájesloví. Lyriku i epiku.
Na 242 (obshuje 42 ;) ) stránkách bylo uloženo nesmírné bohatství moudrosti, myšlenek a filozofie autora, který měl jedinečný vliv na mé dospívání a tvorbu mých morálních hodnot. Pan Tolkien by zasluhoval im memoriam pasování na rytíře jejího veličenstva za celoživotní dílo, které přispělo nejen do literárního světa. Myšlenka Hudby čtrnácti Valar na 3 Iluvatarovy témata je skutečně nádherná představa o zrození světa a pro mne daleko dokonalejší a laskavější ku pochopení.

O této knize by měl napsat Dante Alighieri svou Božskou Komedii i kdyby poté neměla býti "božskou" a rozhodně ne "komedií".

19.10.2015 5 z 5

Strach moudrého muže Strach moudrého muže Patrick Rothfuss

Rothfuss mě baví, rozesměje mě, uvrhne do napětí ale také často rozčílí. Pro mě zajímavé části, jako hádka s Dennou a Kvotheho soud za čarodějnictví jsou upozaděny a místo toho naservíruje sto stran studentského klišé vystřihnutého jako od Harryho Pottera z hodin lektvarů. Část s bandity působí jako bych to vzniklo při hraní dračího doupěte a čtrnáctidenní sto plus jedna s Felurian naskytlo atmosféru spíše knižní píp show. Nicméně se nevytrácí smysl pro humor, drásající napětí a uvolňující mezihry v hospodě.
Kvothe měl být jiný, naprosto nový. Nebyl výjimečný od narození ale nabral svoji výjimečnost výcvikem mysli a událostmi, které ho postihly, ovšem výsledný produkt působí časem jako strojový archetyp Tonyho Starka - holky, chlebíčky a rakenrol. I když to slovo nenávidím musím ho použít, "mainstream". S ním jsem se setkal i v minulém díle (byl drak, i když vegetarián o.O) Magie má prvky steampunku (chemie, mechanika) ovšem tím, že není jediná v onom světě (bytosti Fae) zcela ztrácí svoji jedinečnost. Nicméně! Kniha se mi velmi líbí. Postavy jsou promakané jako 70 lvl. Elite Tauren Warchief. :3

90/100 ale ***** dát nemůžu

PS: Nikdo mě víc v životě nerozčiloval jako lidé typu Denna.

23.07.2015 5 z 5