witiko witiko komentáře u knih

Hold slunci, dešti, půdě a pluhu Hold slunci, dešti, půdě a pluhu Zdeněk Vašků

Moudrost, životní zkušenosti a kořeny naší kultury v kostce (přesněji řečeno v knižní cihle). Akorát je škoda, že tato cihla, která se svojí hodnotou vyrovná cihle zlaté, nevyšla v důstojnější a uživatelsky vstřícnější pevné vazbě.

31.03.2017 5 z 5

10 krumlovských pohádek 10 krumlovských pohádek Libor Frýba

Se zjevným vypravěčským talentem vyprávěné pohádky přibližující dětem krásy a zajímavosti Českého Krumlova. Některé příběhy jsou lepší, jiné o něco slabší (spíše ty, kde si autor až příliš pouští fantazii na špacír, jako že sgrafita souvisí se vznikem pošty nebo že Bílá paní musí navěky bílit pokoje na zámku), což vynikne ve srovnání s podobnou knihou Pohádky třeboňského kapra, kde autorka vypráví pohádky i pověsti Třeboňska, aniž by musela příliš uměle fabulovat a tak seznamuje děti s historií města/místa přeci jen o něco věrněji. Tato knížka ale krásně přibližuje kouzelnou pitoresknost města a jeho obyvatel, k čemuž pomáhají i skvělé ilustrace.

22.03.2017 5 z 5

Matýskovo putování tajemnou Šumavou Matýskovo putování tajemnou Šumavou Václav Malovický

Moc pěkný nápad, jak děti seznámit s místopisem a historií Šumavy a krásné ilustrace. Nejsilnější je autor tam, kde popisuje stará řemesla a způsob života (voraři, skláři, dřevorubci...), naopak složka pohádková až tak originální není, i když dětem se knížka líbila a to je důležité. Autorovi se ale nedaří postupně budovat napětí, takže hledání tatínka se stále protahuje, Matýsek je posílán tam a zase jinam a trochu to ztrácí tah. Závěrečné "shledání" s maminkou je až moc smutné, ale do té Šumavy to tak nějak patří a hlavně život jde Matýskovi dál... No, myslím, že stačilo jen o trochu víc vypravěčské zkušenosti a bylo by to za pět hvězdiček.

22.03.2017 4 z 5

Slavné stavby Českých Budějovic Slavné stavby Českých Budějovic Milan Šilhan

Kniha, vydaná u příležitosti 750. výročí založení města, nemá chybu. Ať už si myslíte, že České Budějovice dobře znáte, nebo se s nimi teprve chcete seznámit, tato knížka vám ukáže, že jste je doteď v podstatě neznali nebo jste městem procházeli s očima zavřenýma. A že je na co se těšit!

22.03.2017 5 z 5

Pozdě v listopadu Pozdě v listopadu Tove Jansson

Jak mám knihy o muminkovi rád, tahle je strašná. Žádný vývoj ani pořádný děj, postavičky podivné až nesympatické (nedivím se, že se s nimi můj oblíbený Šňupálek nechce moc kamarádit) a hlavně jejich nucené soužití nevede k žádnému vyznění. Nikdo se tu s nikým nesetká, nikdo se nepoučí ani nezmění. Každý je tu autisticky posedlý svým vlastním světem. Uniká mi smysl, co tím chtěla autorka říct. Pokud byste náhodou s četbou o muminkovi teprve začínali, touhle knížkou rozhodně nezačínejte. Je z celé série nejen nejslabší, ale troufám si tvrdit, že vyloženě nepovedená. Proč právě takovou knihou autorka svůj cyklus o mumincích uzavřela, nechápu.

22.03.2017 1 z 5

Amazonka Amazonka Alfred Döblin

Na tuto knihu jsem se dlouho těšil a chystal, ale nakonec jsem se ke svému překvapení nedostal přes několik prvních desítek stránek. Ne proto, že by nebyla zajímavá, ale jenom a pouze kvůli jazyku. Nevím, jestli je to originálem nebo překladem, ale na každé stránce jsem se zhruba dvakrát zasekl a musel si nějakou větu přečíst ještě podruhé, potřetí..., abych pochopil, co chtěl autor vlastně říct. Zkrátka mi styl psaní nějak nelezl do hlavy. Po čase už mě to tak otrávilo, že jsem ji odložil a dodnes mě to mrzí.

22.03.2017

Zlatý věk Zlatý věk Michal Ajvaz

Četl jsem už před delší dobou, ale dodnes si pamatuju atmosféru a podmanivost téhle knihy. Myslím, že spolu s Cestou na jih jde o jednu z nejlepších Ajvazových knih.

Město pod Černou věží Město pod Černou věží Jiří Chvojka

Je velká škoda, že ani druhé vydání téhle knížky nedoznalo přehodnocení některých komentářů a prozrazuje, že autor vyrostl v černobílém, jiráskovsko-nejedlovském pojetí českých dějin, tak jak je razil minulý režim. Takže vláda Zikmunda Lucemburského (dnes víme, že jednoho z nejschopnějších panovníků evropského formátu, jakého jsme kdy měli) trvala "naštěstí pro Čechy" jen krátce, setrvávání Budějovických v katolickém táboře je "nesympatická politika", doba rozkvětu české kultury vrcholného baroka je "doba temna" atd. Snad kromě trochy archeologie autor nezapracoval novější poznatky a v seznamu literatury celá řada mladších důležitých (přinejmenším knižních) titulů chybí. Dost ruší i grafická úprava – obálka je krásná, ale je otázka, proč grafik zvolil brožovaný formát A4 a centrování textu na střed, což s sebou nese spoustu grafických potíží a nedůsledností (spousta volného místa nebo naopak nelogické přirážení odstavců k sobě). Zejména ve výčtových odstavcích je text vyloženě nepřehledný. Kniha tak i vzhledem ke své váze není příliš user friendly. Oproti prvnímu vydání však přibyly kvalitní fotografie, i když by jich mohlo být (vzhledem ke zmiňovaných dírám v toku textu) podstatně víc. To kladné na knize je, že autor dokáže velmi čtivě a poutavě vyprávět politické, hospodářské a kulturní dějiny města v souvislostech a kontextu, aniž by příliš zjednodušoval nebo klouzal po povrchu. Nicméně na skutečně vyvážené, obsáhlé a systematické zpracování svých dějin, třeba v edici NLN "Dějiny měst", si jihočeská metropole bude muset ještě počkat. Tato kniha je tak prozatím jen záslužným, ale 20 let starým provizoriem.

21.03.2017 3 z 5

Fundatio civitatis. Zrození královského města Českých Budějovic Fundatio civitatis. Zrození královského města Českých Budějovic Daniel Kovář

Skvělá kniha, moc pěkně napsaná i nafocená. Po všech stránkách poučná. Nejde jen o shrnutí obecně známých poznatků o počátcích jihočeské metropole, naopak je tu nastíněna řada souvislostí a hypotéz, se kterými autor přichází jako první, a to se zjevnou erudicí. Myslím, že každý, kdo si knihu přečte, stane se mimoděk českobudějovickým patriotem.

Pohádkové vandrování Moravou Pohádkové vandrování Moravou Vladimír Hulpach

Nádherná, bohatá čeština oživující plno zapomenutých příběhů se zjevným vypravěčským talentem, ale také spoustu nářečních a archaických výrazů. Kniha jako by evokovala autentické a živé ústní vyprávění. O ilustracích ani nemluvě. Od určitého věku (cca od 6 let) je vhodné od klasických pohádek s dětmi přejít k lidovým pověstem, které jsou neméně poučné. Tahle kniha patří k tomu nejlepšímu ve svém žánru.

21.03.2017 5 z 5

Pohádkové vandrování po Čechách Pohádkové vandrování po Čechách Vladimír Hulpach

21.03.2017 5 z 5

Tajemný kůň aneb Cesta za českými památkami Tajemný kůň aneb Cesta za českými památkami Martina Drijverová

Krásný nápad, jak přivést děti k pozornosti a úctě vůči památkám. Autorka je u nás zavedená a osvědčená pro četbu před spaním, nicméně v něčem se mi zdálo, že kniha nefunguje úplně tak, jak by chtěla. Napětí při hledání kouzelného koně se totiž nijak nestupňuje, vlastní hledání se nijak nerozvíjí, takže ačkoli děti to bavilo a zajímalo, jako rodič jsem se začal dost brzo nudit tou stále stejnou, až stereotypní strukturou jednotlivých kapitol.

21.03.2017 4 z 5

Eliášovy příběhy na nebi, na zemi a na moři Eliášovy příběhy na nebi, na zemi a na moři Ruth J. Weiniger

Moc pěkná knížka – krásně a citlivě napsaná i ilustrovaná. Sestavit takovouto antologii příběhů proroka Eliáše napříč několika náboženskými a kulturními tradicemi je skvělý nápad. Funguje jak pro poučení, pobavení i zamyšlení. Pro děti i dospělé.