Amazonka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Fascinující román je trilogie složená ze tří částí: Zem, kde není smrti, Modrý tygr a Nový prales. V románě věnovaném Jižní Americe - a také smyslu dějin, starému i současnému barbarství - se na pozadí historických událostí prolíná fantazie a realita, příroda a život přírodních národů, konkvistadoři a jejich odpůrci, dominikáni jako Bartolomeus Las Casas a jezuité (a jejich komunistické osady), kteří se marně snaží zastavit loupeživé výboje svých evropských "kolegů", a stihne je proto logicky zkáza. Svár evropské civilizační rozpínavosti s kulturně daleko staršími iberoamerickými společenstvími je líčen ze stanoviska opačného - vnějšího, nikoliv ze stanoviska "bílých" obyvatel Evropy. A vyznívá jen velmi podmíněně pozitivně, spíše připomíná proces v zásadě degenerativní. Zejména v posledním díle se objevují i přesné dobové aktualizace (nacismus jako nový prales). Čtenář románu se může těšit na vpravdě amazonský tok mnohovrstevnaté, bezbřeze plastické řeči, explozivního a zase klidného výrazu, pádícího a zase zvolna plynoucího, smršťujícího se a zase se rozpínajícího děje. Jeho styl má blízko k textům hispánské literatury, k magickému realismu. Směle ho lze přirovnat k autorům jako Cortázar, Dos Passos nebo Márquez....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/108893/amazonka-108893.jpg 4.73
Orig. název:

Amazonas (1937)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Barrister & Principal
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Amazonka

Přidat komentář
witiko
22.03.2017

Na tuto knihu jsem se dlouho těšil a chystal, ale nakonec jsem se ke svému překvapení nedostal přes několik prvních desítek stránek. Ne proto, že by nebyla zajímavá, ale jenom a pouze kvůli jazyku. Nevím, jestli je to originálem nebo překladem, ale na každé stránce jsem se zhruba dvakrát zasekl a musel si nějakou větu přečíst ještě podruhé, potřetí..., abych pochopil, co chtěl autor vlastně říct. Zkrátka mi styl psaní nějak nelezl do hlavy. Po čase už mě to tak otrávilo, že jsem ji odložil a dodnes mě to mrzí.

Guepp
15.08.2015

Myslím, že tato kniha jistě svou hodnotu a kouzlo má. Zaujme člověka se zájmem o Jižní Ameriku, kmeny z jejichž perspektivy je příběh líčen, dějiny a různé paralely či symboly a připodobnění. Možná se k ní časem vrátím, ale teď jsem ji nedokázala dočíst, nezaujala mne.