Hold slunci, dešti, půdě a pluhu

Hold slunci, dešti, půdě a pluhu https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/205368/bmid_hold-slunci-desti-pude-a-pluhu-205368.jpg 5 9 14

Jak vznikaly pranostiky a jaký byl jejich význam? Publikace obsahuje cca 10 000 pranostik, navíc s vysvětlujícími komentáři, a pro hlubší pochopení i nezbytnou kulisu jejich dobového hospodářského zázemí. Kniha je určena všem potomkům a dědicům těch, kteří před řadou generací pranostiky vytvořili, používali je a dokázali je jako naše tradiční kulturní slovesné bohatství uchovat.... celý text

alcarott
02.06.2020 5 z 5

Moje bible ...

Vesmich
04.03.2019 5 z 5

Je to kniha, která se v jednom tahu nečte, takže i jakýkoliv komentář nebo hvězdičkové hodnocení nemá žádnou zvláštní vypovídací hodnotu. Kniha se aktuálně na trhu sehnat nedá, dá se půjčit v knihovně. V té naší bez problémů. Zápůjčku si opakovaně prodlužuji a žádné fronty se na ni netvoří, takže ji mám víceméně doma. Čtu si v ní vždycky u snídaně, a to informace k příslušnému měsíci. Třeba březnu je věnováno téměř 70 stran. Celkově má kniha 1180 stran, tedy něco jako Občanský zákoník = k trvalému používání.

witiko
31.03.2017 5 z 5

Moudrost, životní zkušenosti a kořeny naší kultury v kostce (přesněji řečeno v knižní cihle). Akorát je škoda, že tato cihla, která se svojí hodnotou vyrovná cihle zlaté, nevyšla v důstojnější a uživatelsky vstřícnější pevné vazbě.

08.01.2017 5 z 5

Září obsahuje 681 pranosti a přísloví.

* V září ještě slunce dosti září.
* Máj a září potmě nerozeznáš.
* Dvanáct ptáčat v jednom hnízdě, a jen dvě jsou si sobě dvojníkem.
* Když laštovice letí, je to znak poletí (poletí podle staročeského dělení roku doba cca 15.8.-21.9.)

08.01.2017 5 z 5

Říjen - 645 přísloví a pranostik.

* Zelenou kdo má v říjnu oziminu, může se těšit na hostinu.
* Kdo se drží ptačího pysku, bude mít vždycky dosti zisku.

V Čechách roste ocet, jemuž lid tamější říká víno. (Anenas Silvius Piccolomimi, 1462)

08.01.2017 5 z 5

Srpen - pro srpen sebral autor 701 přísloví a pranostik, vč. přísloví a pranostik !našich Němců".

* August ohne Feuer macht das Brot teuer.
* Srpnové slunce má krátké ruce.
* Ať si kdo chce co chce říká, - v srpnu ještě do rybníka.
* Kdo chce chleba, pracuj co třeba.

Červenec - 667 přísloví a pranostik

* Červenec léta temenec.
* Červenec - úrody blíženec.
* Je-li červenec horký, potom budou dobré vdolky.

Červen - 915 pranostik a přísloví

* Měsíc červen voní deštěm.
* Co z nebe prší, žádnému neuškodí.
* Suchý červen, plní sudy vínem.
* Co se v červnu vylíhne, velkým dílem pohyne.

Květen - 757 přísloví a pranostik

* Májová koťata lépe chytají myši.
* Máje měsíce jestli hřmí, větry veliké, hojnost obilí a svornost mezi lidmi to znamená ( zaznamenal J. J. Středovský 1698)
* V máji vlhko a chladno - vína bude na dno.

02.04.2016 5 z 5

Duben - 879 pranostik a přísloví

* Duben břitký, plní sýpky.
* Ukáže až duben, jaký bude pecen.
* Když zahučí první hrom, obalí se listem strom.

30.03.2016 5 z 5

Březen - 628 pranostik a přísloví.

* Teplý březen zmrazí dubnové dny.
* Žežhule měsíce března kukajíc a čáp klepaje a kačenka divoká kvákajíc jaro a teplejší časy zvěstují.

01.02.2016 5 z 5

Únor - pro únor je uvedeno 686 pranostik a přílovi, třebaže poslední dvě se noc z února na březen. Hned po západu slunce musela vdavekchtivá dívka každou hodinu přistupovat k oknu a jedních dechem polohlasně promlouvat: Ukaž ty mně milý březne, o kom se mi bude zdát, ukaž ty mě milý březne, koho si budu brát (přísloví č. 685), varinta "vdát" na konci je přísloví č. 686.

* Nevanou-li v únoru severní větrové, budou v dubnu časté bouřky.
* Únor studený - srpen horký.
* Koblihy na slunci - vejce na ledě.

Úryvek z básně Únor - J. Skácel
Tak to je únor, černý tvrdý měsíc.
A se sněhem, co dávno není bíly.
A s vodou roztříštěnou v nízkých řečištích,
když mrazy udeřily.
A hrozně vychrtlí jsme touhou po jaru.
I oči pohubly nám jako boky laní.

qwill
19.01.2016 5 z 5

18.leden svatá Priška pod sáněmi píská.
Včera se na ČRo2 radoval pan Žmolík (teď doufám, že se nepletu a opravdu to byl on, nechce se mi to dohledávat) jak pranostika vyšla a opravdu to píská... a sáně jedou a vesele si pískají
jenomže v KNIZE stojí:
509 SVATÁ PRIŠKA, POD SÁNĚMI PÍSKÁ (je obleva, skluznice saní dřou v polích a na cestách o zem a vydávají vrzavé, pískavé zvuky).
510 NA SVATÝHO PRISKA, POD SANĚMI PÍSKÁ (novodobý kalendářnický přepis pranostiky s chybným uvedením rodu - Prisky mučednice.

Vážení přátelé - nenechejme se mystifikovat. Ani oblíbeným rádiem a komentátorem. Je třeba neustálé a bdělé kontroly....

16.01.2016 5 z 5

Leden - pro leden je publikováno 678 pranostik a přísloví.
* Teplý leden, polituj Bože.
* Teplý leden - k nouzi krok jeden.
* Málo vody - hodně vína.
* Tuhá zima - úrodný rok.
* Není-li v zimě sněhu, není v létě hub.

pranostiky

Zdeněk Vašků
česká, 1944
2003  76%Velká kniha o klimatu zemí Koruny české
2014  100%Hold slunci, dešti, půdě a pluhu
2002  100%Velký pranostikon
2023  67%Kniha o klimatu zemí Koruny české

Kniha Hold slunci, dešti, půdě a pluhu je v