Fundatio civitatis. Zrození královského města Českých Budějovic

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Knížka je dárkem městu k jeho 750. narozeninám. Na jejích 160 stranách jsou v přehledných kapitolách vylíčeny okolnosti a průběh založení Českých Budějovic. Ukazuje, že ne vše mohlo být tak, jak bývá většinou popisováno. S počátky královského města je spojena celá řada otázek, například zda se v okolí již ve 13. století těžilo stříbro, zda tu existovala královská mincovna, zda mohl ve městě stát královský hrad, jak mohla být za pomoci provazců vyměřena pravidelná síť ulic, kdo vlastně byl lokátor Hirzo či první doložený rychtář Klaric, odkud přišli první měšťané, jak vypadaly jejich nejstarší příbytky, a jak rostly první kamenné stavby. Latinský název Fundatio civitatis — Založení města byl inspirován zmínkou v listině z roku 1344, kde si zdejší soukeníci nechali potvrdit, že jsou osvobozeni od dávek už „od založení města“ (a fundatione civitatis). Publikaci doplňuje velké množství barevných obrázků....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262679/big_fundatio-civitatis-zrozeni-kralovsk-262679.jpg 52
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Fundatio civitatis. Zrození královského města Českých Budějovic

witiko
21.03.2017

Skvělá kniha, moc pěkně napsaná i nafocená. Po všech stránkách poučná. Nejde jen o shrnutí obecně známých poznatků o počátcích jihočeské metropole, naopak je tu nastíněna řada souvislostí a hypotéz, se kterými autor přichází jako první, a to se zjevnou erudicí. Myslím, že každý, kdo si knihu přečte, stane se mimoděk českobudějovickým patriotem.

Jido
04.03.2016

Opravdu krásný dárek k výročí založení města. Potěší každého, kdo se zajímá o historii města Českých Budějovic. Kniha obsahuje velké množství fotografií a historických map a je dalším povedeným počinem mého oblíbeného autora Daniela Kováře.