Vulcano Vulcano komentáře u knih

Marťan Marťan Andy Weir

(SPOILER) Jsem rád, že autor tuhle knížku napsal a že já jsem si ji mohl přečíst. Sice jsem viděl nejdřív film a až pak četl knížku, ale koupi nelituji. Zfilmováno po čertech dobře (snad až na to zalepení habitatu fólii s lepící páskou, to mi přišlo krapet divné, aby to pak ještě - ve filmu - drželo uvnitř atmosféru a teplotu).
Přesto kniha i tak napínavější víc než guma od trenclů. Perfektní humor a vše popsáno srozumitelně s ohledem na současné technologie nebo v budoucnu snadno dosažitelné (kdyby lidstvo tak nehlouplo).
Mám obavu, že další kniha (Artemis - zatím jsem nečetl) se už více ubírá fantasy směrem, co jí spíš ublíží a nebude dosahovat kvalit Marťana. Ten je pro mě ale naprostá pecka!

14.08.2023 5 z 5

Studené světlo hvězd Studené světlo hvězd Pavel Fritz

Nádhera, parádní Sci-Fi sbírka povídek nekončících přeslazeným happyendem. Pchals nos kam jsi neměl? tak teď neskuhrej a vyžer si to. Žádný šťastný konec nečekej, a tak to má být.

14.08.2023 4 z 5

Sunstone: Milost!: Kniha první Sunstone: Milost!: Kniha první Stjepan Šejić

To já jsem četl nejdřív Sunstone a poté Harley, což mělo za následek to, že mi tam pak nějak podvědomě scházeli takové ty žhavější scény :D (ale jinak standardně majstrštyk i ta obálka byla geniální). Kdo nečetl Sunstone - povinně dovzdělat :DDD, to nesmí v záložce -Přečtené- chybět.

NO a Milost! jsem přelouskal hned ten večer co mi knížka přišla. Škoda, že to nemělo více stran, ale jsem vděčný za to, že to nezazdili a snad se brzy dočkáme pokračování. Dalo by se pět oslavné ódy na ledacos, ale shrnul bych to asi tak, že Chorvati mají několik výjimečných národních pokladů a světových unikátů a patří mezi ně třeba 2CELLOS (i když teď si už jedou tuším každý sólo) no a určitě Stjepan Šejić !

14.08.2023 4 z 5

Gerdino inferno Gerdino inferno Skottie Young

(SPOILER) Taky jsem nečekal pokračování, ale nejsem zklamaný. Byla to fajn jízda, přesto dávám o hvězdu méně, mohlo tam snad být více bojů a krve (?). Nejlepší část byla určitě ta uvnitř bestie, docela nechutný, samý sliz, vnitřnosti, prostě paráda :D (Připomnělo mi to podobný level ve hře Trine2, hráči jistě znají). Zakončeno tak, že se můžeme těšit na pokračování.

09.04.2024 4 z 5

Staroveký Egypt Staroveký Egypt Miroslav Verner

Cena byla příznivá, ale hlavně mě namlsaly hezké ilustrace - průřezy pyramidami a věci tomu podobné, ve které jsem doufal, že je vevnitř naleznu a kterých jsem se ale jaksi nedočkal. Místo toho je knížka až přespříliš "odborně" psaná s množstvím detailních informací o různých faraonech a jejich dynastiích. A i když obsahuje kupu dalších informací z různých odvětví života ve starověkém Egyptě, shledávám tuto knížku pro mě ne příliš uspokojivou. Přesto ale někomu, kdo se o dějiny a vládce Egypta zajímá víc (nebo možná pro potřeby nějakých referátů o Egyptě) můžu knížku doporučit.

18.01.2024 3 z 5

Jejich moře Jejich moře James L. Cambias

Parádní fotoluminiscenční obálka (po nasvícení ve tmě svítí) a suprovej příběh střetu dvou nesourodých civilizací. Kombinace mých nejoblíbenějších světů: vesmír & hluboký oceán :), tedy děj odehrávající se na vesmírných korábech či podmořských základnách v oceánu na vzdálené planetě (paráda!).
Kazila to jen jediná věc a to ti kočičí humanoidi (chtěl jsem napsat kočičí lidé, ale oni to vlastně byli nějací emzáci), kteří tam byli jaksi navíc - vůbec mi tam nezapadali a narušovali příběh. Klidně tam místo nich mohla být nějaká jiná pozemská frakce a raději mohl autor víc rozvíjet interakci mezi lidmi a "domorodci".

31.07.2023 3 z 5