vladimir0529 vladimir0529 komentáře u knih

Junktown Junktown Jakub Krásný

Jeden z nejslabších gamebooků, co jsem četl. Prostředí, ani příběh není zas tak špatný, ale styl psaní je opravdu hrozný. Autor se chtěl odlišit a tak skoro celou knihu napsal slangovou nespisovnou mluvou. Ještě bych to pochopil v přímé řeči, ale cpát slang i do popisu prostředí je problém. Gambook jsem proto musel často odkládal a dělal mezi čtením velké pauzy abych to zvládl. Hlavní hrdina je navíc feťák a totální Looser, takže sžít se s ním je takřka nemožné (vlastně neznám nikoho, kdo by za někoho takového chtěl hrát). Jediná výhoda gamebooku, je tak jeho nízká cena. Po přečtení jsem knihu okamžitě prodal a do sbírky gamebooků nezařadil.

17.12.2020 odpad!

Město zločinu Město zločinu Jan Kšanda

Kniha je rozdělena na tři kapitoly. V první kapitole jsem zaplesal, že toto je konečně dobrý gamebook, ale jak jsem se čím dál víc posouval v příběhu, bylo mi jasné, že oproti předchozím autorovým knihám se toho moc nezměnilo. Opět snaha nacpat do příběhu úplně všechno. Místo toho aby scénu vykreslil, udělal více možností interakce, jí rychle utne a jdeme na další scénu, která musí být naprosto rozdílná. V příběhu máte sice často volbu kam jít, nicméně co tam můžete čekat je velká náhoda, protože nedokážete odhadnout, zda bude vaše dovednost potřeba. Tam kde byste čekali bouchače je většinou úplně k ničemu. V průběhu hry si můžete koupit vybavení, které možná použijete jednu i když logika by říkala, že byste ho mohli zrovna použít. Příběh je sice z reálného prostředí, ale má s ním pramálo společného, kdo se díval na nějaké dokumenty o kriminálním pozadí v Americe, tak trochu ví, jak fungují, a že nelze měnit organizace jak ponožky. Celá kniha je tak opět jedno velké klišé s vykradeným koncem z PC hry Mafia a mafiánských filmů.
Je to sice zatím nejlepší autorův gamebook, nicméně bohužel můj poslední pokus s jeho knihami.

30.06.2020 2 z 5

Klinika smrti Klinika smrti M. H. Steinmetz

Klinka smrti není úplně špatný gamebook, ale je to spíše takový průměr. Na jedno přečtení dobrý, ale rozhodně nemám potřebu si gamebook někdy v budoucnu znovu zahrát. Poměr cena/kvalita taky není moc dobrý. Jsem fanoušek zombie knih, ale z gamebooku jsem ani neměl pocit žádné globální katastrofy, zombíky by šlo v této knize klidně nahradit čímkoliv jiným a ani by to nebylo poznat. Třetí část knihy, která je finále, se zobíků v podstatě netýkala vůbec. Gamebook má také zbytečně složitá podrobná pravidla, jejichž potenciál není využit. Občas v knize jednáte nelogicky, občas musíte plnit věci v určitém pořadí, jinak nemáte šanci vzít páčidlo, i když víte, že támhle leží a stačí udělat 5 kroků a vzít jej. Někdy zase jak blbec musíte prohledat 5 krabic a 10 odkazů i přesto, že je jasné, že se chcete podívat do všech, máte spoustu času a nikde se nic negativního neskrývá. V druhé části, ať děláte cokoliv, vždy se do kliniky dostanete stejně ať jdete jakkoliv.

29.01.2023 2 z 5

Zázračná kněžka Zázračná kněžka Jiří Mikulík

Tak toto je gamebook dle mého gusta. Spousta možností, vývoj postavy. Autor opravdu umí psát a příběh je dobrý, už se těším na celou ságu. Přirovnal bych ho ke gamebookům Lone Wolf, které v některých případech i předčí. Jediné slabší místo je na konci, kde chybí možnost zeptat se na cestu, ale podobná chybka se už naštěstí v dalších dílech neobjevuje. Za mne výborná sága, už mám 4 díly a těším se na další.

17.12.2020 5 z 5

Nářek mrtvého světa Nářek mrtvého světa Jan Kšanda

V této knize je oproti předchozím dvou gamebookům vidět posun v psaní textů. Příběh je bohužel opět jedno velké klišé. To, že autor děj vykrádá z PC her - Fallout a Wastelant by mi nevadilo, ale snaha opět nacpat do gamebooku úplně všechno je špatná. Pravidlově to také není nic moc. Vím, že autor píše po vzoru gamebooků od FF, takže v tomto směru je to velice podobné - velké klišé, minimální popisnost, velmi jednoduchá pravidla. Pokud se vám líbí knihy od FF, tak je kniha v pořádku, já od gamebooku chci asi trošku víc.

30.06.2020 2 z 5

Stíny paramského hvozdu Stíny paramského hvozdu Jan Kšanda

Beru, že je to autorova prvotina. Na jedno přečtení dobrý, ale jinak to není bohužel moc povedené dílko. Autor do knihy dal snad úplně všechno od vlkodlaků přes jednorožce až po lochneské příšery, příběh je jedno velké klišé, vlastnosti a kouzal využijete minimálně mnohdy dost nelogicky.

30.06.2020 1 z 5