Vilma_de_Bilna Vilma_de_Bilna komentáře u knih

Roztomilá travička Roztomilá travička Arto Paasilinna

Máte radi vraždy? Nechce sa vám rozmýšľať, kto by mohol byť vrah? Nechce sa vám rozmýšľať nad knihou všeobecne? Tak potom smelo do toho!
Pani plukovníková bola roztomilá, synovec s kumpánmi neznesiteľní a jed vskutku účinný. Čo viac si priať?

25.02.2024 5 z 5

Tajný vejár Tajný vejár Lisa See

Jeden zaujímavý detail: jediné postavy v knihe, ktoré mali mená, boli ženy. Všetci muži boli buď bratia, manželia, ujovia či svokrovia, ich prvé mená sme sa nikdy nedozvedeli. Možno to dokazuje, aký vplyv mali na vnútorný svet žien, keď už ich vonkajší svet ovládali úplne

22.02.2024 5 z 5

Veľké maličkosti Veľké maličkosti Jodi Picoult

Štvali ma všetky strany: aj tie, ktoré všade videli svoju nadradenosť, aj tie, ktoré zas všade videli rasizmus. Možno to len dokazuje, že som rasistka aj ja Každopádne dobré čítanie na potvrdenie si, ako veľmi v USA v skutočnosti riešia rasu. Hviezdičku strhávam za nezrovnalosti opísané aj v iných komentároch a hlavne za nerealistický koniec.

Pán much Pán much William Golding

Škoda, že som sa k tomu pred desiatimi rokmi. Vtedy by ma tá kniha uchvátila. Teraz síce bola dobrá, no čítala sa pomerne rozpačito, čo ale chápem, keďže je napísaná z pohľadu chlapcov na začiatku puberty. Pre nadšencov klasiky odporúčam, pri istých scénach mi dokonca ušla slzička.

21.02.2024 3 z 5

Láska přichází po špičkách Láska přichází po špičkách Janette Oke

Dokonalá kniha na popoludnie pri ohníku v kozube, kakavku v pohári a snehu za oknom. Číta sa rýchlo a príjemne. Pre mňa vrchol žánru „romantické knihy pre dámy v stredných rokoch“.

21.02.2024 5 z 5

Na chrbte Na chrbte Samo Marec

Kniha vyzerá dobre, to je pravda. Ideálna na poličku, ak sa chcete pred návštevou nenápadne chváliť, ako máte radi Tatry. Obsahovo je tiež fajn, i keď vzhľadom na cenu je písmenok dosť málo. Ak máte radi hory a chcete sa čosi nové dozvedieť, pokojne si ju prečítajte. Ak máte radi pekné fotky a knihy na efekt, pokojne si ju aj kúpte. Ja som ale celkom rada, že som ju mala len požičanú. Predsa len, za 50 môžem do tých Tatier vyliezť a s nosičmi sa sama porozprávať.

21.02.2024 4 z 5

Maková válka Maková válka R. F. Kuang (p)

Škoda, že neostal celý dej v škole, to by som knihe dala 5 hviezdičiek.

Muž v červeném kabátě Muž v červeném kabátě Julian Barnes

Bulvárny plátok o dávno mŕtvych a dnes už zabudnutých ľuďoch, okolo ktorých sa v minulosti točila pozornosť celého Paríža a možno i Francúzska. Ich smrťou ich životy a milostné drámy dostali historickú hodnotu, ktorá je hodna napísania knihy, i keď dnes by sme pri podobnom správaní len krútili hlavami. Druhýkrát by som si to neprečítala, milovníkovi histórie túto knihu tiež nedarovala (na to je príliš sexuálna), no aspoň som sa niečo naučila (napríklad to, že Francúzsko bolo plné homosexuálov).

Nosič Nosič Mattias Berg

Zbesilá naháňačka po celom svete, ktorá nedopadla nijak. Nerozumela som, kto čo a prečo robí, všetky postavy boli nielen dosť nesympatické, ale taktiež obstarožné. Hlavný hrdina, najmladší článok reťaze, mal 50 rokov. Zvyšok dôležitých postáv 70+. To by ani tak nevadilo, keby tam nebolo viac akcie ako v Jamesovi Bondovi. Záver bol nemastný-neslaný, nič sa v ňom nevysvetlilo a ani neuzavrelo, chýbala tam bodka v podobe dokončenej práce, zachráneného či zničeného sveta.
V skratke sa mi kniha nepáčila a už by som ju neotvorila. A tomu, že 70-ročná babka za 1 noc zabehne viac ako 80 kilometrov bez toho, aby to na nej ráno bolo vidieť, neuverím asi nikdy.

21.02.2024 2 z 5

Bezhviezdne more Bezhviezdne more Erin Morgenstern

Moru chýbali hviezdy, knihe zmysel a mne zdravý rozum, keď som sa to rozhodla čítať.

21.02.2024 2 z 5

Mindhunter - Lovci myšlenek Mindhunter - Lovci myšlenek John Edward Douglas

Táto kniha bola naozaj lovcom myšlienok, ulovila totiž myšlienky aj mne: konkrétne myšlienky, ktoré chápali postupnosť príbehu. Takú chaotickú literatúru faktu som už dlho nečítala, autor možno čakal, že si budeme robiť poznámky ako agenti FBI v zácviku. Roky skákali, akoby ich vyťahovali z generátora náhodných čísel a som si celkom istá, že spomenul všetkých agentov, ktorých FBI v tej dobe mala. O vraždách a vrahoch sme sa síce dozvedeli, ale mnohé prípady boli dosť plytko popísané a pri iných mi profilovanie prišlo ako zjavenie od veštkyne. Možno (keďže sme predsa nádejní budúci agenti) sme na dôvody týchto záverov mali prísť sami. A možno som len ja príliš hlúpa a všetko to do seba zapadá.
P.S.: Prvých 100 strán odporúčam preskočiť, ak ste si prišli pre vzrušujúce prípady a nie životopis pána Douglasa z obdobia pred FBI.

21.02.2024 3 z 5