Venezia Venezia komentáře u knih

Veľký román Veľký román Peter Gärtner

Aj keď je hlavný hrdina nesympatický floutek, číta sa to dobre.

26.07.2020 4 z 5

Tajomná láska Tajomná láska Anton Ottmayer

3 milé krátke preromantické príbehy o láske a jeden príbeh na zamyslenie o tom, ako viesť šťastný život.

19.07.2020 3 z 5

Bermudský trojuholník Bermudský trojuholník Silvia Antalíková

Vyzeralo to na dobrý príbeh, čakala som prekvapivú pointu alebo aspoň pointu, ale tá sa bohužiaľ nekonala. Happy-end to celé pokazil. Veľmi vtipná kapitola je o pomste manželiek neverným manželom, str. 109 - 118.

15.07.2020 3 z 5

A kto ma to čaká? A kto ma to čaká? Miloš Krno

Dala by som aj lepšie hodnotenie, ale veľmi mi vadil slang, akým rozprávala rozprávačka. Naozaj niekto nazýval ateliér aťas?

01.07.2020 3 z 5

Vila Klára Vila Klára Fero Rajec

Nápad to nebol zlý, ale celá kniha je povrchná a nedotiahnutá do konca. Autor spomína ako krádež storočia rabovanie židovského majetku za Slovenského štátu, znárodnenie komunistami a po 89-om privatizáciu. Vynechal pritom menovú reformu v 50-tych rokoch, čo by tiež ovplyvnilo postavy románu. Na veľa stranách hľadajú vhodnú slúžku a zároveň opatrovateľku pre dieťa (aké slovenské dve zamestnania za jeden plat) a potom sa preskoči 10 rokov. Taktiež pôsobí nevhodne, ako stará pani učí slúžku dobrým manierom a pritom povie, že jej to "sekne". Postavy, hoci sú to štyri ženy, vôbec nemajú citový život. Aby som len nekritizovala, hľadanie pokladu trochu drží čitateľa v napätí.

28.06.2020 3 z 5

Utrpenie Mikuláša Horna Utrpenie Mikuláša Horna Peter Gregor

Celkom vtipná story o Mikim, ktorý miluje manželku aj milenku.

Miki Horn, muž v rokoch, ktoré sa ktovieprečo nazývajú najlepšie, prežíval svoj najhorší rok. Hľadal slobodu a rozkoš, rozkoš v pocite slobody a slobodu v rozkoši, no našiel len iný druh otroctva. Prežíval krízu, vďaka ktorej celkom zabudol na krízu, ktorú prežíval predtým. S.33

25.06.2020 4 z 5

Knihy, ktoré zhltli môjho otca Knihy, ktoré zhltli môjho otca Afonso Cruz

Mne sa kniha páčila. Treba povedať, že je určená deťom a mládeži. Pripomenula mi, ako som aj ja u babky na povale hľadala a čítala knihy.

20.06.2020 3 z 5

Inzerát na život, ktorý som nechcel žiť Inzerát na život, ktorý som nechcel žiť Peter Bilý

Chlapík nevie, čo chce, a nedá pokoj, kým to nedostane. Neznáša svoju krajinu, prácu, rodinu, priateľku, snáď všetko a všetkých. Napriek tomu sa to dalo čítať. Celkom vystihol situáciu napr. v školstve, riaditeľ školy ho na najprv prosí, aby nastúpil, lebo mu chýba dejepisár, na konci roka sa mu vyhráža vyhadzovom, lebo nie je obľúbený - u kolegýň alebo na slovenskom vidieku - životnou filozofiou miestneho spoločenstva boli frázy typu "čo bolo, bolo" a "bude, ako bude". Celkom dobrá bola časť o detstve v časoch socializmu.

17.06.2020 3 z 5

Moje první opravdová kuchařka Moje první opravdová kuchařka Ája Drahokoupilová

Ája je šikovné dievča. Kniha obsahuje recepty od vareného vajíčka až po hlavné jedlá, prílohy, šaláty a dezerty, či vianočné koláčiky. Recepty sú jednoduché a zdravé. Sú vhodné nielen pre deti, ale aj pre dospelých, čo nevedia variť alebo sa im nechce.

15.05.2020 5 z 5

Psie dni Psie dni Dušan Mitana

Ani sa nečudujem, že poviedky svojho času "očarili najmä mladých čitateľov". Mladí intelektuáli majú radi hanbaté a psycho texty, majú o čom diskutovať. Kdesi som čítala, že poviedka V električke je kultová. To vysvetľuje, prečo v Blave stále nie je metro, podporuje sa fantázia a umelecká tvorivosť.

14.05.2020 2 z 5

Kniha, ktorá sa stane Kniha, ktorá sa stane Daniel Hevier

Zvláštna kniha, akoby sa autorovi domotali viaceré knihy a vydal ich v jednej. Páčili sa mi kapitoly o Francovi, Havranke a Skríbovi. Kapitol o Fictusovi by stačila polovica a ukážky z Tisíc a jednej noci a Oceánu príbehov snáď ani netreba. Menej je niekedy viac, aj čo sa týka kníh. Každopádne z knihy cítiť veľkú lásku až posadnutosť autora ku knihám.

13.05.2020 3 z 5

Sto slávnych Slovákov Sto slávnych Slovákov Milan Ferko

Sto stručných životopisov slávnych (i menej slávnych) Slovákov. Každý text je na jednu stranu, každá osobnosť má foto a je uvedená literatúra k osobnosti.

13.05.2020 5 z 5

Ema a smrtihlav Ema a smrtihlav Peter Krištúfek

Pekná snová novela. Už aby bol hotový film. Len si nie som istá, kam knihu zaradiť, lebo nie je ani pre deti, hoci je o dieťati, nie je historická, hoci sa odohráva v minulosti. Ale prečo by sme mali všetko zaraďovať, že? ### Na konci knihy sú slovenské preklady piesní Lili Marleen a Smutná nedeľa. Preklad, ktorý spieva v slovenskej verzii Magda Schwingerová, je ale iný. Smutnú nedeľu naspieval svojho času aj v čestine Karel Gott.

12.05.2020 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Je fajn, že niekto napísal knihu o Tribeči, takú parádu nemajú všade. Autor si ale mohol odpustiť toľko vulgarizmov, sú v texte nadbytočné, navyše má hlavná postava vysokoškolské vzdelanie, tak by trochu úrovne nezaškodilo. V závere mi chýbala autorova teória o udalostiach v Tribeči. PS: Musím si znova pozrieť Doktora Who, diel so Sally Sparrow a sochami anjelov.

10.05.2020 3 z 5

Oberanie ovocia Oberanie ovocia Bohuslav Tablic

Škoda, že z tak obrovského diela vybrali tak málo. Tablic by si zaslúžil vydať všetko. V knihe sú napr. do slovenčiny preložené básne Káva a víno, Náramná chuť na kávu, Oberanie ovocia, Vencom ozdobená Slávia, Svetlo literárneho umenia, Slobodná voľba, Túženie po detskej nevinnosti, či Nestálosť ľudského života.

04.05.2020 4 z 5

Statky-zmätky a iné Statky-zmätky a iné Jozef Gregor Tajovský (p)

Kniha obsahuje okrem Statkov-zmätkov aj dve jednoaktovky Matka a Hriech pár poviedok. A práve tie jednoaktovky by si zaslúžili väčšiu pozornosť. Sú krátke a aktuálne i dnes.

28.04.2020 4 z 5

Víťazný pád Víťazný pád Peter Jilemnický

Jilemnický má nálepku socialistický spisovateľ. Tento román ale so socializmom nič nemá. Je o mladíkovi, ktorý sa vráti z (prvej svetovej) vojny domov na Kysuce, kde sa na rozdiel od neho nič nezmenilo, tatko pije, matka drie, dvaja súrodenci v službe, všade bieda a zaostalosť, ani mu nechcú dovoliť oženiť sa s dievčaťom, lebo ona nemá roľu alebo kravu. Čo ma pozitívne prekvapilo, bol jazyk, niektoré vety sú ako báseň v próze. Škoda toho názvu, pôsobí na mňa budovateľsky, podľa mňa by sa mala kniha volať poetickejšie, aby tak neodrádzala od čítania.

28.04.2020 4 z 5

Hledá se kapitán Nemo (a další) Hledá se kapitán Nemo (a další) Roman Belousov (p)

Ako som písala v komentári druhej knihy tohto autora, malo by byť viac takýchto kníh. V tejto sa dočítate o Sorelovi od Stendhala, o Pikovej dáme od Puškina, o kpt. Nemovi od Verna, o prípade Márie Rogetovej od Poa, o Dr. Jekyllovi od Stevensona, o Kráľovninom náhrdelníku od Dumasa, o Manon Lescaut od Prevosta a o Portugalských listoch.

17.03.2020 4 z 5

Knihy o tom mlčí Knihy o tom mlčí Roman Sergejevič Bělousov (p)

Mám rada tento typ kníh, bodaj by ich bolo viac. Za každou knihou je nejaký príbeh, veľa literárnych postáv ma reálnu predlohu. V tejto rozoberá Gavrocha z Bedárov, Vyzvedača od Coopera, Vautrina od Balzaca, strýčka Toma, Toma Sawyera, Vronského, Falstaffa, Munchhausena, d'Artagnana, Tartarina, Sherlocka Holmesa, a knihy Travena a Černyševskija.

17.03.2020 4 z 5

Zradená ľúbosť Zradená ľúbosť Jana Pronská

Môj názor v skratke: všetky postavy sú buď čierne alebo biele, ona dobručká a takmer chudobná, on bohatý a frajer, ešte je tu zákerná milenka, panovačná matka, zlý otec a dobrý brat. O živote v Uhorsku a na kráľovskom dvore sa nič nedozvieme, veľa podstatných zvratov prejde autorka jednou vetou a retrospektívne, akoby ani nevedela, ako a prečo sa dej takto vyvinul.

06.03.2020 1 z 5