Venezia Venezia komentáře u knih

Muž, ktorý sadil knihy Muž, ktorý sadil knihy Ján Podmanický

Milé prekvapenie. Novela má 9 kapitol, prvá mi prišla trochu dlhá, takže sa netreba nechať odradiť. Hoci bola pointa jasná, napriek tomu som bola zvedavá na koniec, a vlastne na celý príbeh. Časť príbehu sa odohráva za druhej svetovej vojny a je tak priestor pre charaktery postáv. Nechýba troška politiky, filozofie, humoru ani slivovice. A muž, ktorý sadil knihy je veľký sympaťák, taká žiarivá hviezda na Kysuciach.

04.04.2022 4 z 5

První dojmy První dojmy Charlie Lovett

Taký priemer. Zaujímavé boli časti o knihách, strýkovi, a Jane Austenovej; ale bohužiaľ, aj táto hlavná hrdinka je padnutá na hlavu. A slová Austenka a šoust ma dosť iritovali.

05.03.2022 3 z 5

Cestovanie časom Cestovanie časom Jana Šimulčíková

Kniha sa číta dobre, prelínajú sa babkine spomienky na jej detstvo počas druhej svetovej vojny a život deväťročného chlapca v súčasnosti. Len si nie som istá, pre ktorú vekovú kategóriu je kniha určená.

21.02.2022 4 z 5

Princezné Princezné Katarína Hanzelová

Mne sa kniha páčila. Obsahuje 32 portrétov o princeznách (a iných šľachtičnách), prevažne z 20. storočia, pár ich je z 19. storočia. O každej je 8-12 strán, takže text neunavuje a môžete sa pokochať fotkami alebo obrazmi princezien v krásnych šatách. Hneď prvý text je o Pole Negri (vlastným menom Apolónii Chalupcovej), ktorej otec bol z Nesluše na Kysuciach.

06.02.2022 4 z 5

Jaternice tiahnu na Paríž Jaternice tiahnu na Paríž Clémentine Beauvais

Milá road movie pre tínedžerky. Áno, kniha je plná klišé, ale pre tieto klišé fanúšikovia Francúzska Francúzsko milujú. V knihe nechýbajú typický francúzsky zámok, kemp, prezident (pardon, prvý pán) s tajnou milenkou a dcérou, aj jedlo, tentoraz jaternice. Aj trailer k filmu vyzerá dobre. Len neviem, či by naozaj slečny vydržali bicyklovať tak ďaleko, keď dovtedy športu moc nedali.

30.01.2022 3 z 5

Rychlokurs vaření - Bleskový úspěch pro začátečníky Rychlokurs vaření - Bleskový úspěch pro začátečníky Martina Kittler

Pozitívom tejto kuchárky je jednoduchosť. Kniha má 10 kapitol: Brambory, Těstoviny, Rýže, Vejce, Salát, Zelenina, Maso, Drůběž, Ryby z myšle, Ovoce. V každej kapitole sú krátke trojfotkové fotorecepty, ako pripraviť jedlá z uvedených potravín, napr. pri zemiakoch sú to varené zemiaky, zemiaky varené v šupke, zemiaky pečené v alobale, zemiaková kaša, restované zemiaky, zemiakový šalát, zapekané zemiaky, zemiakové placky, zemiakové knedle. Po fotoreceptoch nasledujú recepty s danými surovinami. Myslím, že knihu využijú nielen kuchári začiatočníci, ale môže slúžiť aj ako taký zdroj nápadov, čo si dnes uvariť. Super sú fotonávody, ako čistiť a krájať rôzne druhy zeleniny a ovocia, ako aj techniky prípravy jedál, ako napr. varenie, dusenie, smaženie, blanšírovanie atď. Čo ma zarazilo, bol recept na meruňkové knedlíky zo s. 187, kde použijeme hotové cesto z obchodu, hoci na s. 13 je na cesto recept.

23.01.2022 5 z 5

Žirafí máma a jiné příšery Žirafí máma a jiné příšery Alexandra Salmela

Uletené krátke príbehy/rozprávky a úžasné ilustrácie.

27.12.2021 5 z 5

Muž bez mena Muž bez mena Roseanna M. White

Priemerná romantika. Pred čítaním som si akosi nevšimla, že ide o žáner román pre ženy. Tento pojem ma vždy trochu urazí, malo by sa uvádzať román pre nenáročného čitateľa. Ale ku knihe. Všetko, čo v knihe bolo, som už niekde čítala. Zajakavý boháč (Prečo sa zajakáva? Mal nejakú traumu? Nedozvieme sa.), tajný filantrop a spisovateľ bestsellerov v jednej osobe hľadá v domácej knižnici dôkaz o tom, že nie je Nemec, ale Angličan. Čudné je, že doklady o nie tak dávnej kúpe jeho panstva nemá ani on, ani jeho právnik. Ďalšia čudná vec je, že upratať domácu knižnicu odmietlo niekoľko kvalifikovaných knihovníkov, lebo by to bolo na nich priveľa, ale pologramotná zlodejka to dá s prehľadom. Tá vie aj nemecky čítať, stará sa o kopec sirôtok a bráni chudáka boháča v jehom rodnej dedine pred klebetami. Toto je len začiatok a vlastne sa tam nič iné ani nedeje. (Takže to nie je spoiler.) Škoda, že tam neboli opísané triky zlodejov, človek by z tej knihy aspoň niečo mal.

28.10.2021 2 z 5

Nápad století Nápad století Daniel Pennac

Rozkošná knižka o piatakoch. Humorom mi pripomenula Malého Mikuláša. Ocenila by som viac ilustrácii, trebárs aj farebných.

24.10.2021 5 z 5

Jednoduchá hojnosť Jednoduchá hojnosť Sarah Breathnach Ban

Keď si kúpite túto knihu, nemusíte už kupovať iné motivačné knihy a časopisy, lebo sú tu zhrnuté asi všetky témy: od módy, cez domácnosť, woman power, koláče, knihy, prácu atď. až po dnes moderný minimalizmus. Autorka cituje veľa slávnych ľudí a miluje staré veci/knihy/filmy... Texty sú rozdelené podľa mesiacov a každý deň je venovaný jednej téme, na záver každého mesiaca sú drobné radosti, ktoré si môžeme dopriať. Škoda, že som ju nečítala na sš alebo vš, väčšinu vecí už mám dnes vyriešenú.

15.09.2021 4 z 5

Bílá paní Bílá paní Roman Kulich

Keby sa toto stalo niekde v USA, knihu by už dávno sfilmovali a Korňa by bola turistickou atrakciou, hlavne v zime, aby turisti videli Bielu pani. Mimochodom, kostol na Živčakovej, kde sa zjavila Panna Mária, je parádny a oltár nádherný. Akurát je ho problém nájsť, pretože chýbajú orientačné tabule. Také slovenské...

11.05.2021 3 z 5

Kacírske myšlienky Kacírske myšlienky Albert Marenčin

Hodnotím poviedky Šibenické zvony a Pyrenejský med.

06.02.2021 4 z 5

O Smrekáčikovi, Triesočke a lipovej kolíske O Smrekáčikovi, Triesočke a lipovej kolíske Olin Kozubek

Veľmi milá, dojímavá (a niekedy aj vtipná) knižka o človiečikovi v dreve. Hlavne dnes, keď sa u nás rúbu lesy hlava-nehlava, by si ju mal každý prečítať. A nielen deti.

01.11.2020 5 z 5

Konor Konor Daniel Hevier

O tom, ako si jedna rodina zadovážila psíka. Každá kapitola je na 1 strane, na druhej je krásna ilustrácia psíka. Veľmi milé, a aj vtipné či na zamyslenie.

21.10.2020 5 z 5

Hodina vlka Hodina vlka Jaroslav Klus

Po Reném (od Berku) som naďabila na ďalší entwicklungsromán, raz vtipný, raz vážny, raz nostalgický, raz magický, ale učite nie nudný. Len si myslím, že by sa na Slovensku nemalo už toľko piť, a týka sa to aj literárnych postáv.

16.08.2020 3 z 5

René alebo slnečno až do rána René alebo slnečno až do rána Tomáš Berka

Je možné napísať vtipný erotický entwicklungsromán šarmante a vkusne? Áno, je!

14.08.2020 5 z 5

V čom je radosť života V čom je radosť života Jégé (p)

Hodnotím novelu V čom je radosť života. Zvyšok ma až tak veľmi nebavil. Ide o novely z knihy Itália, odohrávajú sa v Taliansku. Tri boli aj sfilmované pod názvom Triptych o láske. Pridali tu ešte Wieniawskēo legendu a Magistra rytiera Dônča.

11.08.2020 5 z 5

Naum Naum Michal Hvorecký

Poviedka Láska a smrť na Vianoce je dosť pravdivá a druhá polovica aj veľmi vtipná, podľa mňa na 5 hviezdičiek. Druhá je zaujímavá, ale zvyšok je priemer.

11.08.2020 3 z 5

Dračie žily Dračie žily Vlado Bednár

Hodnotím poviedku Dračie žily o chlapíkovi, ktorý sa chce odnaučiť čítať.

10.08.2020 4 z 5

Človek na ulici Človek na ulici Ivan Horváth

Keby novelu Laco a Bratislava napísal nejaký Francúz, Angličan či Američan, čítal by ju celý svet.

07.08.2020 4 z 5