Tsuki Tsuki komentáře u knih

Kluci, holky a Stodůlky 2 Kluci, holky a Stodůlky 2 Eva Bernardinová

Kolikrát já jsem si přála, aby byl třetí díl! A čtvrtý, a pátý... :) Strašně ráda na to období vzpomínám, kdy jsem knížky o Stodůlkách četla. To už snad ani není pravda...

13.09.2014 5 z 5

Kluci, holky a Stodůlky 1 Kluci, holky a Stodůlky 1 Eva Bernardinová

Musím říct, že jsem když jsem byla malá, v naší školní knihovně si Stodůlky většinou nikdo nepůjčil. Měla jsem je u sebe polovinu roku, četla jsem si to pořád. I dneska, po stopadesátém přečtení, je mi to milé, a nejen z nostalgie. V době, kdy se děj odehrává jsem sice ještě dlouho běhala po houbách, ale i tak si myslím, chápu všechny souvislosti tehdejšího života - a vlastně se v mnohém vůbec neliší, až na všechny ty soudruhy a schůze... V něčem se vyrůstající děti nemění :) Těm děckám jsem vždycky záviděla a chtěla mít taky zážitky a dobrodružství, ale jako rodilá Pražačka jsem se vždycky cítila spíš jako ti "Příroďáci", když stojí a zírají na Dětský den ve Stodůlkách (ne, že by v Praze nebylo vyžití, to tedy bylo a je, ale na vesnici je to holt určitě jinačí).
Co se mi na téhle knize hrozně líbí je, že poskytuje několik pohledů najednou, takže nezáleží, jestli jste holka, kluk nebo třeba ta starostlivá maminka, tam se najde každý. Všechny ty náhledy jsou totiž opravdu přizpůsobené tomu, kdo je "vypráví". Takže jako prtě jsem nejvíc rozuměla Aničce, ve starším věku spíš Honzovi (v dobách, kdy mi holky připadaly "blbý" a nudný :) ) a dneska spíš už těm rodičům. Ale je dobrý si zavzpomínat, jak jsem to brala tenkrát, jak některý hlouposti byly důležité a obráceně...
Myslím, že s trochou vysvětlení a přeskočení snad jedné stránky, kde se vede rozhovor o komunistech, se dá tenhle skvost číst i dnešním dětem.

12.09.2014 5 z 5

I v pohádce se přechází jen na zelenou I v pohádce se přechází jen na zelenou Vladimír Thiele

Milé vyprávění pro děti o událostech během sjezdu pohádkových bytostí. Plus: odehrává se v Praze :) Je z toho trochu cítit tehdejší doba a poněkud úsměvné doporučení jako pijte mléko, otužujte se a budete zdraví! I když, co já vím, třeba je to pravda. Knížka obsahuje i rady ohledně chování ve městě, kde jezdí spoustu aut. Doporučila bych buď menším dětem, které se soustředí na pohádkové prvky, nebo těm odrostelším, kterým už je možné vysvětlit, že strážník VB je vlastně policajt a podobně. Nebo dospělým nadšencům, jako jsem já, a ti už přece jen chápou souvislosti ;)

02.09.2014 4 z 5

Přítelkyně z domu smutku Přítelkyně z domu smutku Eva Kantůrková

Absolutně nechápu, že to sem píšu, ale ano - tahle kniha je oddechové čtení. Aspoň pro mě. Dokonale věřím, že být za komančů politickým vězněm nebyl žádný med a spíš než o agresi to bylo o psychice. Usoudila jsem, že záměr Přítelkyň, jak už napovídá název, byl spíš zobrazit osobnosti okolo než autorčino věznění. Přesto mi hodně chyběla pořádná vězeňská atmosféra a návaly negativních pocitů, které tam člověk nutně musí mít. Kantůrková se (ať už nechtěně nebo záměrně) zobrazuje trochu ve stylu Mary Sue - je mi jasné, že když ona byla politický vězeň a všude okolo ženský, který pomalu neumí číst, skoro všechny žijí v nezdravých vztazích a mají překroucené pohledy na svět a na morálku, že si asi musela připadat jako perla v bahně. Ale i tak, její vyprávění působí docela arogantně. Koneckonců ale, co já mám co hodnotit, mně šibe z lidí každou chvíli, označuji se za přátelského misantropa a velmi dobře znám, co je to ponorka. Takže jaké to tedy asi musí být, na jedné cele s dvěma a více ženskýma, který vás na 90% budou velmi brzo štvát, sdílet s nimi i to, co nechcete, pod neustálým tlakem, bez soukromí... No fuj, úplně mě polil studený pot jen nad tou představou. Ale abych byla ještě upřímnější, já tady nehodnotím životní strasti paní Kantůrkové, ale její knihu, která je psána jako román, nikoli životopis, a tak to taky vnímám. Jen radím, je lepší nejdřív číst a pak zhlédnout seriál, protože tohle je jeden z těch vyjímečných případů, kdy je filmové zpracování lepší, než předloha. Chýlková tomu všemu dodala ten chybějící lidský prvek a ukázala i okamžiky slabostí, které byste spíš od (politické) vězenkyně očekávali. Nemluvě o tom, že v seriálu je prakticky každá postava geniálně zahraná.

30.06.2014 3 z 5

Zlatá kadeř Zlatá kadeř James Oliver Curwood

Curwood je snad jeden z prvních spisovatelů dobrodružných knih, na kterého jsem narazila. Jeho styl vyvprávění je velmi podmanivý a vzhledem k době ve které tvořil, má taky jistou úroveň. Zlatá kadeř byla mojí třetí knihou od něho a hrozně se mi líbila. Přišlo mi zajímavé, jak se dvě z hlavních postav dorozumívají bez pomoci slov, zaujal mě charakter Brama Johnsona. Mělo to i ten správný, maličko neuvěřitelný konec, kde jsem se i zasmála. Ale jinak je to napínavé čtení. Ne tak, že by byl člověk jako na skřipci, ale spíš jakoby v neustálém očekávání. Vlastním třetí vydání z roku 1929, už značně ohmatané a načichlé, ale hezky to přidávalo na atmosféře čtení - možná je to o další důvod víc, proč tuhle knížku mám tak ráda :)

02.06.2014 5 z 5