Torgal Torgal komentáře u knih

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Skvelé zavŕšenie trilógie. Osobne ju mám rád asi najmenej, či už kvôli trochu ťažkopádnym pasážam posledného úseku cesty Froda a Sama, alebo kvôli kapitolám o vymetení Kraja, ktorých význam nespochybňujem, ale pôsobia trochu nadbytočne. Chápte ma ale správne - je to ako by ste sa matky spýtali na to, ktoré zo svojich ratolestí má rada najmenej. Celkový dojem výrazne zlepšujú Dodatky, ktoré sú pre Tolkienofilov úžasným zdrojom informácii o Stredozemi a povyšujú knihu nad prostý román. 9+/10

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Všetko čo som napísal k Spoločenstvu platí aj tu - veď sa jedná o jednu knihu rozdelenú do troch zväzkov. V strednej časti príbehu je tempo rozprávania dosť väčšie a pribudne aj akcie, čo si trochu odnesie atmosféra knihy, ktorá už nie je tak magická. Pribúda postáv, dej temnie a všetci sa pripravujú k poslednému zúfalému vzdoru proti temnote. 9+/10

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Nesmrteľná klasika fantastiky a nebojím sa povedať literatúry ako takej. Motíva z Hobita boli rozpracované do neuveriteľnej šírky a hĺbky - ako dejovej, tak myšlienkovej. Pána prsteňov som prečítal už dvojciferný počet krát, rozhodne svoje čaro ale nestratil a vždy sa k nemu rád vraciam. Prvá kniha série je spočiatku možno až príliš rozvláčna, po opustení Kraja ale ponúkne ohromné množstvo nezabudnuteľných momentov a osobne ju hodnotím najvyššie z trilógie. 10/10

03.03.2015 5 z 5

Keď som Hobita ako trinásťročný čítal prvý krát, bola to pre mňa najlepšia kniha na svete. Čo kapitola, to nové dobrodružstvo. K Bilbovým príhodám som sa potom mnohokrát vrátil (a určite sa ešte vrátim) a hoci dnes mi už kniha príde príliš detská, tak určite patrí k základným kameňom fantasy žánru. 9-/10