Tony86 Tony86 komentáře u knih

Roky v kruhu Roky v kruhu Jarmila Glazarová

Přečetl jsem tři čtyři kapitoly a zalistoval dál, abych zjistil, v jakém duchu se to odvíjí - stejně. Není to román, jsou to takové detailně popsané paměti; víte přesně kolik oken mělo stavení, co dostali psi k obědu, kolik rýže zůstalo v talíři a která myš si které zrnko odnesla. Pokud jde o dialogy, jsou to vzpomínky a vesměs asi v ostravsko-polském nářečí (ze kterého já osobně rostu).

24.06.2020 2 z 5

Tlustý Angličan Tlustý Angličan Kingsley Amis

Po přečtení Šťasného Jima jsem čekal, že to bude podobně dobré, nebylo. Hlavní postava - 40cátník, snob, tlustý, protivný - tohle všechno o sobě ví, nouzi o přízeň žen ale nemá a na večírcích je vítaný. Dialogy jsou místy k dané situaci/mezi vztahy nepřirozeně intelektuální, taky tomu asi dost ubírá český překlad, kolegové/(ne)přátelé/milenci si vykají. Těžko uvěřitelný příběh. Naštěstí je to krátké.

24.06.2020 2 z 5

Lidé u moře Lidé u moře Johan Bojer

Příběh z doby a prostředí, které je současnému člověku v našich končinách vzdálené a zapomenuté. Holka už v 8 letech šla do služby jako chůva k dítěti. Jiná doba.

19.06.2020 4 z 5

Mariáš s ďáblem Mariáš s ďáblem Miroslav Slach

Kniha je napsána svérázným stylem - plná dialogů a myšlenek jednotlivých postav, až jsem si říkal, kolik práce s tím autor musel mít. Nebylo to zrovna snadné čtení, i postav bylo víc, než bych čekal. Je potřeba se při čtení hodně soustředit, dost možná to byl ale jen můj problém.

04.06.2020 3 z 5

Loď komediantů Loď komediantů Edna Ferber

Asi není náhodou, že kniha je tady z většiny hodnocena ženami. Aniž jsem věděl do čeho jsem se pustil, dlouho jsem si říkal, co to vlastně čtu? fakt, buďto je to pro ženy nebo mládež. Měl jsem chuť knihu odložit už po pár stranách, ale když už jsem začal... Do 1/3 se nic neděje, příběh není zrovna zajímavý (pro chlapa? divadelní loď?). Vyvíjí se místy po skocích, zmiňuje se o budoucnosti, ke které se za pár stran dojde, chybí tomu hloubka... ale četlo se to dobře, snad to zachránila druhá půlka.

19.05.2020 3 z 5

Čtyři dohody Čtyři dohody Don Miguel Ruiz (p)

Extáze - v takovém stavu jsem byl, když jsem konečně dočetl tento balast. Netrvalo to dlouho, má to cca 130 stran, ale je to psaný velkým fontem, takže se to dalo vměstnat na míň jak polovinu, do 2,5 h to máte. Základ je dobrý, proto jedna hvězda a taky proto, že mě ta kniha nakopla vyjádřit naplno, co si myslím - člověk musí být trochu vyšinutý, aby se mu to líbilo. Prakticky s ničím převratným "brožurka" nepřichází, překlad je místy jak strojový z roku 2000.

Připravte se na pojmy jako vysílání jedu, sen planety, nebe a pekla, černá a bílá magie, anděl smrti a pikantnosti jako: "hlasy v mysli z jiné reality, ve které existují živé bytosti podobné lidským - Spojenci, Bozi", "naše mysl může existovat na úrovni Bohů", "jakmile odpustíme Bohu, odpustíme sami sobě"... stačilo, nerad bych vychrlil příliš "emocionálního svinstva". Kdyby ta kniha nebyla moje, letí obloukem do koše.

23.04.2020 1 z 5

Dílenská matematika Dílenská matematika Adolf Vacek

Krásný přehled základů stručně, jasně, v old-school stylu. :)

19.04.2020 5 z 5

Šťastný Jim Šťastný Jim Kingsley Amis

Tohle evidentně není kniha pro každého nebo za to může překlad - jak se píše níž. Já měl překlad od Muchy a četlo se mi to samo, je to zábavné i přesto, že se vlastně dějí jen obyčejné situace. Jedna z mála knih, u které mě mrzelo, že už je konec, snesl bych 2x víc. :)

17.04.2020 5 z 5