Thanateros Thanateros komentáře u knih

Liber Agape Liber Agape Aleister Crowley

Velice velký font je ubíjející... ale jinak velice důležité mystické texty, které však bez mnohem širšího kontextu mohou být nesrozumitelné, přičemž jejich úplný význam se odhaluje pouze "zasvěceným".

12.03.2023 4 z 5

Zapálili sme onen svet Zapálili sme onen svet Sebastián Jahič (p)

Jahič vytvoril špecifické dielo na rozmedzí temnej teenage romantiky a úvahy o konci sveta s náboženským podtónom a samovraždným driveom. Podobné dielo na slovenskom trhu asi nenájdeme, pričom Slováci naň asi ani neboli pripravení a nevedeli, čo si o tom myslieť. Kniha môže šokovať, pričom ale zo zákulisných informácií viem, že Ikar vydal iba jej "cenzurovanú" verziu. Aj tak je to niekoľkokrát za hranou toho, čo bežný čitateľ považuje za obvyklé. Sebedeštrukčný motív však v románe nie je samoúčelný, lebo na ňom stojí logika "mystickej" časti knihy.

Naivita jeden z hlavných postáv mi nevadila, skôr to prispelo len k celkovej čarovnosti a snovosti textu.

08.01.2023 5 z 5

Prométheus a Atlás Prométheus a Atlás Jason Reza Jorjani

Jason Jorjani povyšuje nietzscheovský pohled na úplně jinou úroveň. Neplatí již zarathustrovské "jsem jen tělo a nic než jen tělo", resp. pokud ano, tak to tělo je schopné též telekinézy a telepatie. Abrahamovský Bůh není mrtev, ale je to nesmírně mocná, byť slábnoucí finitní bytost chtějící zotročit lidstvo. Lidstvo - to je to, co Jorjani hájí; jeho postoj proto označuje za antropocentrický. Avšak muži a ženy jsou pro Jorjaniho potenciální bohové. Totéž bylo vlastně řečeno již dávno - "Vy jste bohové."

Nenechte se však zmýlit - Prométheus a Atlás je dílo filosofické. Zneuznání paranormálna a božství člověka není náhodné, nýbrž je výsledkem karteziánského pojetí vědy, podle něhož všechno je hmota a paranormálno je pověra, tedy kromě "zázraků" etablovaných náboženských kultů. Po Descartovi bylo toto hledisko rozvinuto Kantem, jenž ale podle Jorjaniho o svých tezích přesvědčen nebyl a ve skutečnosti o existenci paranormálních lidských schopností nepochyboval. Také Freud věřil v telepatii a Heidegger, podle Jorjaniho, připouštěl nadsmyslové vnímání.

Nietzsche, Heidegger, William James - to je Jorjaniho svatá trojice, která vyzývá člověka k tomu, aby se opět stal divotvůrcem a svým vlastním zachráncem. Títánové Prométheus a Atlás jsou "estetické ideje" či snad "bohové", "přátelé lidí", kteří povedou lidstvo k jeho osvobození, přinesou mu prométheovský plamen, s nímž vybuduje Novou Atlantis.

23.12.2022 5 z 5

Naruby Naruby Joris Karl Huysmans

Proč jsou všichni z této knihy tak vyjevení? Na svou dobu dozajista experiment, ale z dnešního hlediska to má docela hlavu a patu, srovnáme-li to s jinými avantgardami. Většinou mi to přišlo jako "literatura pro literaturu", ale z čase na čas to okořenila nějaká zajímavá a úderná epizoda.

22.12.2022 4 z 5

Kázání Kázání Mistr Eckhart

Majstrovský preklad.

23.03.2021 5 z 5

Kniha Thothova Kniha Thothova Aleister Crowley

AL I:59 hovorí, že cade nie je Hviezda. Čo to znamená, sa dozvieme v Knihe Thothovej... alebo možno aj nie ;)

08.03.2020 5 z 5