Tess_BooksNerd Tess_BooksNerd komentáře u knih

Hodinář z Dachau Hodinář z Dachau Carly Schabowski

(SPOILER) Historický román z období 2. Světové války, inspirován skutečnými událostmi. Příběh je velice čtivý, ačkoliv to není úplně můj žánr. Spisovatelka se snažila a dokázala znovu oživit historii. Jakmile jsem se ponořila do příběhu, jako bych se stala nenápadným přihlížejícím v samém srdci Dachau, na dvoře velitele a v rohu kůlny.
Takové příběhy se vryjí člověku do paměti. Už jen pomyšlení, co si tito lidé museli v období Holocaustu prožít je šílené. Ani si to nedokážu pořádně představit. Ten strach, tu hrůzu kterou museli každý den zažívat. V takových chvílích se ptám, kam se v té době poděla lidskost. Co si proboha lidé vzali, aby je jeden pouhý člověk dokázal takto zmanipulovat. Jak někdo mohl bez mrknutí oka dokázat taková zvěrstva na lidech. A proč? Jen proto, že byli Židé, cizinci? Nikdy to pořádně nepochopím. Tuto knihu bych vřele doporučila jako povinnou četbu na školách.

Příběh je vyprávěn ze 3 pohledů. Starého hodináře Isaaca, který si naivně myslel, že ho nikdo nikam neodvede a bude moct v klidu dožít ve svém domě a svém krámku.
Anna, která přišla o své rodiče, bratra i snoubence. V koncentračním táboře Dachau našla novou nejlepší přítelkyní Ninu.

Friedrich. 10 letý syn Liesl a Bechera, jednoho z velitelů, který měl na starost tábor.

Když Isaaca nakonec odvlekli do vlaku, který mířil do Tábora, seznámil se tam s Eliašem, který se stal jeho dobrým přítelem. Po příjezdu do koncentračního tábora si ho vyžádal sám velitel Becher, který se dozvěděl, že je Isaac hodinář a dokáže opravit téměř cokoli. A tak začal pracovat u nich, v malé kůlně na zahradě. Tam se také setkává s Annou a Friedrichem. Opravuje hodinky, vláček, různé cetky a nakonec i auta. Anna je služkou ve velitelově domě. S Isaacem si potají zatančí, když majitele nejsou doma. Setkáváme se zde také s hospodyní, která tajně dává jídlo oboum vězňům. Jak měsíce utíkají, Američané jsou stále blíž a Němci mají strach. Začínají likvidovat vězně, kupy tel leží všude. Nestíhají je spalovat. Isaac je vážně nemocný. Becher se svou rodinou prchá do Argentiny. Konec příběhu nás zavede do Anglie, kde se setká Nina s Friedrichem a celou svou rodinou.

07.12.2023 5 z 5

Tajný slib Tajný slib Gina Mayer

Myslím, že toto je čtení pro dospívající dívky. Každopádně jsem si knihu užila. I když v této knize byl Šaman spíše na druhé koleji, bylo skvělé sledovat, jak se Zoe posouvá kupředu a zase zpět. Musím zde vyzdvihnout postavu Cypriana. Velice se mi líbil jeho klidný přístup. Pevně doufám, že se ve třetí knize dají se Zoe dohromady.

30.11.2023 5 z 5

Propast mezi námi Propast mezi námi Tess M. Puffrová

Ačkoliv jsem zarytý fanoušek YA a fantasy žánru, nikdy neodolal i nějaké té romantice. Respektive snažím se rozšiřovat si obzory a brouzdat I do jiných žánrů. Toto pro mě bylo příjemné oddechové čtení. Ačkoli mě příběh nedokázal vtáhnout jako u knih se štítkem fantasy, kniha mě velice bavila. Dva lidé z úplně odlišných světů v sobě nakonec najdou pravou lásku a i přes všechny překážky a rozumné důvody proč by to nemohlo fungovat, se svět zalije v teplém světle happyendu. :)

16.11.2023 5 z 5

Prokletá Prokletá Thomas Wheeler

Legendy a příběhy o Artušovi, Morganě i velikém čaroději Merlinovi mám ráda. V tomto příběhu však není hlavní hrdina Artuš. Vlastně není ani králem. Jen jakýmsi žoldákem, který utíká. Neustále jen utíká a stále hledá svou čest. Hlavní hrdinkou je zde Nimue. Jedinečný meč je tu zde také. Meč moci. Merlin vlastně celou knihu není nejobávanějším a největším čarodějem všech dob. Jen vyhaslým dědkem užírající se svou nespolehlivostí. Starý ochlasta co záhadným způsobem přišel o svou moc. Na samém konci ji opět získá. Jak vlastně příběh skončil, jak dopadla Nimue. Zda přežila nebo ne, se tu nedozvíme. Možná je to konec rozpracovaný pro 2. Díl. Ale i tak. Jsem toho názoru, že existuje jakási nepsaná dohoda mezi čtenářem a spisovatelem. Otevřený konec je pro mě jako nejvyšší zrada. Jste napjati příběhem, velkou bitvou, a pak prásk a nic víc. Jak to s hlavními hrdiny dopadlo se nikdo nedozví. Proto nemohu dát plný počet hvězd. Kniha celkové byla fajn, nebyla to žádná bomba u které bych hltala každé slovo, ale nebyla ani zdaleka ta nejhorší.

11.11.2023 3 z 5

Nasraná máma - Nekorektní průvodce těhotenstvím od početí k porodu Nasraná máma - Nekorektní průvodce těhotenstvím od početí k porodu Tereza Maroušková

Ženy, které se teprve snaží přijít do jiného stavu, nebo ty, které nad dítětem teprve uvažuji, by se mohli vcelku vylekat. Ale za mě kniha prostě supr. Vtipně popsané těhotenství, od strii, prvotních nevolnosti až po samotný porod, je fajn odlehčení. Doporučuji.

09.07.2023 5 z 5

Rituál Rituál Sergej Djačenko

Dříve jsem viděla film inspirovaný právě touto knihou. Doufám, že bude brzy k dostání i jako ekniha a budu si ji moci zakoupit.

25.06.2023