tenax tenax komentáře u knih

Vlak do pekla Vlak do pekla * antologie

I kdyby ve sbírce nebylo nic jiného než Růže pro Algernon, stála by za přečtení!!!

12.08.2013 5 z 5

Poslední náčelník Poslední náčelník Joseph Alexander Altsheler

Napínavé oddechové čtení, jedna z lepší poloviny knih tohoto žánru.

12.08.2013 4 z 5

Střela z Elamu Střela z Elamu Jerzy Edigey (p)

Zajímavá historická detektivka, napínavá a zároveň poučná. Myslím, že dost věrně popisuje prostředí a zvyky Babylonie. Rozhodně stála za přečtení. Kladem jsou také velmi dobré, realistické ilustrace.

Zajatec pustin Zajatec pustin Jules Verne

Četl jsem kdysi po názvem V pustinách australských a vzpomínám si, že se mi to docela líbilo.

Škola robinsonů Škola robinsonů Jules Verne

Verneovsky naivní, napínavé jen do té míry, pokud člověk nezná pointu. Přečetl jsem zběžně v rámci připomínání dětské četby, ale už mě to nijak neupoutalo.

Zajatci Velikého mozku Zajatci Velikého mozku * antologie

Několik sovětských sci-fi povídek, některé mají dobrý nápad, některé se mi zdály trochu zdlouhavé, ale všechny se daly číst bez zvláštního přemáhání.

Kapitán Trafalgar / Hroznýš Kapitán Trafalgar / Hroznýš André Laurie

Kapitán Trafalgar je klasický dobrodružný román pro mládež, kdežto připojená kratší próza Hroznýš od Borise Žitkova je slátanina v nejlepším sovětském stylu.

12.08.2013 2 z 5

Emírova šavle Emírova šavle Georgij Michajlovič Brjancev

Běžný dobrodružný román sovětského střihu - zákeřní feudální vládci, stateční čekisté atd.

12.08.2013 2 z 5

Sníh v Orlím dvoře - Ztraceni v pustině Sníh v Orlím dvoře - Ztraceni v pustině Francis Bret Harte

Ztraceni v pustině je notoricky známé, Sníh v Orlím dvoře sice méně, ale je stejně dobré. Ideální čtení na dovolenou.

Cedry na Libanonu Cedry na Libanonu Alois Musil

Dílo je pochopitelně poplatné době vzniku. Naivní, patetické dialogy, jednoduchá zápletka. Přesto ale zábavné čtení, i když z trochu jiných důvodů, než byl autorův záměr.

12.08.2013 3 z 5

Neobyčejná dobrodružství mistra Antifera Neobyčejná dobrodružství mistra Antifera Jules Verne

Myslím, že nepatří k nejlepším verneovkám, i když je to vlastně skutečná Podivuhodná cesta. Ale číst se to dá se stejným zaujetím jako většina ostatních knih Julese Vernea.

12.08.2013

Osudná věštba Osudná věštba Karel Sellner

Trochu "štorchovský" příběh, psaný kouzelnou češtinou, protkaných spoustou starobylých výrazů (hace, močidlo, kolí, stezník, chrastina, běs, brtník). Zajímavé a poutavé čtení.

Maigret v akci Maigret v akci Georges Simenon

Proč když čtu Maigreta vidím Jeana Gabina? :-)

Dlouhý lovec Dlouhý lovec Alberto Vojtěch Frič

Typický Frič, škoda že knih tohoto typu napsal tak málo, vlastně jen tři - tuto, Hadí ostrov a Strýčka Indiána.

Dobrodružství kadeta Keenea Dobrodružství kadeta Keenea Frederick Marryat

Běžný dobrodružný román pro děti, dost naivní, ale to k tomuto druhu literatury asi patří.

Dva roky pod stěžněm Dva roky pod stěžněm Richard Henry Dana

Velice zajímavá kniha se spoustou informací o životě a práci námořníků na plachetnicích v první polovině 19. století. Protože autor popisuje vlastní zážitky, není důvod pochybovat o jejich pravdivosti.

Případ baskervillského psa Případ baskervillského psa Ludvík Souček

Jak jsem si četl komentáře u jiných vydání tohoto příběhu, názory se diametrálně liší. Mně se líbila, protože jsem jednak fanouškem záhad všeho druhu vůbec a Ludvíka Součka zvlášť. To neznamená, že bych přijímal nekriticky všechny jeho názory, ostatně ani on sám se nebral úplně vážně. Ale jeho teorie a fantazie mě prostě baví. A Martin Anděl je kouzelná figurka, stejně jako redaktor Karlíček.

12.08.2013 4 z 5

Zlatý řetěz Zlatý řetěz Alexandr Grin (p)

Typicky grinovská fantastická novela z jeho Neobyčejné země. Úžasná dobrodružství, plná romantických záhad a pohádkových vítězství dobra nad zlem. Vynikající odpočinkové čtení.

Za zlatem severu Za zlatem severu Jack London

Dobrodružné, a zároveň humorně podané příhody z prostředí zlatokopů. Zábavné a napínavé čtení.

Tajemná Atlantis Tajemná Atlantis André Laurie

Dobrodružný román pro děti, trochu vernovského střihu. Nesmírně naivní, plný vznešených promluv a velkých citů. Dnes už téměř k nepřečtení.

11.08.2013 2 z 5