syzifos syzifos komentáře u knih

Desať dní, ktoré otriasli svetom Desať dní, ktoré otriasli svetom John Reed

Autentický, bezprostredný pohľad očami priameho svedka na najdôležitejšiu historickú udalosť 20. storočia, ktorá určila jeho smerovanie. Pre plné docennenie je vhodné poznať súvislosti tejto udalosti, ale dá sa čítať aj bez toho. Autor ukazuje, možno prekvapivo, koľko skutočnej demokracie bolo v pozadí tejto revolúcie, koľko verejnej politickej diskusie a aké nesmierne ťažkosti musela prekonávať. Okrem iného je to aj zaujímavá sonda do ruskej "duše" a do dobovej atmosféry.

04.09.2021 5 z 5

Věk extrémů: Krátké 20. století 1914–1991 Věk extrémů: Krátké 20. století 1914–1991 Eric Hobsbawm

Jedna z najlepších syntetických prác o dejinách 20. storočia renomovaného britského historika, ktorá dejinné pohyby odborne skúma (nie je to ani zhluk a reťazenie udalostí, ani ideologické klišé) a odhaľuje tak mnohé podstatné súvislosti pre pochopenie tohto pohnutého storočia, ktorého dedičom je dnešný svet.
Kvalitatívne sa to nedá ani len porovnať s populárnymi Dejinami 20. storočia od P. Johnsona, ktorý mimochodom ani profesionálnym historikom nebol, ale bol to angažovaný britský katolícky novinár.

01.04.2021 5 z 5

Ľahostajní Ľahostajní Alberto Moravia (p)

Výborná sonda do malomeštiackej duše a mravov.

23.03.2021 5 z 5

Poklad na Sierre Madre Poklad na Sierre Madre Bruno Traven

Ďalšia výborná Travenova kniha, ktorá sa tu zameriava na zhubný vplyv bohatstva, jeho vidiny a túžby po ňom na ľudský charakter a na medziľudské vzťahy.

22.03.2021 5 z 5

Čítal som to ešte v detstve, knihou som bol unesený, v pamäti sa mi zachovala ako silný príbeh lásky, nespravodlivosti a túžby po odplate s úspešným, ale trpkým koncom

Cudzinec Cudzinec Albert Camus

Veľmi pôsobivá kniha, na prvé prečítanie môže naozaj budiť rozporuplné pocity, pretože príbeh a hlavne vystupovanie hrdinu je nekonvenčné, poburujúce, až absurdné. Hrdina je skutočným "cudzincom" v bežnom, samozrejmom svete ľudí a svojím autentickým správaním tomuto svetu nastavuje zrkadlo. Výborná kniha od jedného z najlepších existenciálnych filozofov.

Vzbura vyvesencov Vzbura vyvesencov Bruno Traven

Kniha, ktorá vám ukáže odvrátenú, nepeknú tvár ľudského sveta, aby vo vás vzbudila človečinu a prinútila sa nad mnohými vecami zamyslieť. Prvé stretnutie s vynikajúcim a veľmi zaujímavým autorom

17.03.2021 5 z 5