SSTknihy SSTknihy komentáře u knih

Blues pro píšťalu z rákosu Blues pro píšťalu z rákosu Vladimír Klevis

Příběh raněného amerického pilota a francouzské lékařky, kteří během pouhých pár dnů prožijí osudovou a tragickou lásku na pozadí pekla vietnamské války, aby se nakonec stali téměř symbolicky jedněmi z jejich posledních obětí. Poselstvím příběhu je jasná obžaloba nesmyslnosti a krutosti každé války a zabíjení.

27.09.2018 3 z 5

Sám nejsi nic Sám nejsi nic Stanislav Kostka Neumann

Písně, balady, milostná lyrika i proletářské básně – to vše obsahuje tahle obsáhlá sbírka, ke které bych se asi nedostala, nebýt to povinná školní četba. A to by bylo škoda, protože bych se ochudila o krásné verše, kterými ty pana Neumanna rozhodně jsou.

10.09.2018 4 z 5

Komu svěrací kazajku Komu svěrací kazajku Vladimír Klevis

Slušná detektivka, kde občas literární ambice přebíjejí detektivní žánr. Chvílemi jsem měla chuť navlíknout svěrací kazajku všem, včetně detektiva Denára, ale rozuzlení bylo nakonec v pohodě a jako detektivka na letní odpoledne dobrý.

10.09.2018

Řád za lásku Řád za lásku Zofia Chądzyńska

To lepší z žánru dívčí literatury. Milý a dojemný příběh středoškolačky Anny, která se pod vlivem energické matky a díky slabé vadě řeči považuje za méněcennou, neprůbojnou a odstrčenou. Teprve tváří v tvář skutečným problémům začíná chápat, že její starosti jsou jen lehkým trápením. A když se k tomu navíc přidá láska k hezkému Jackovi...

04.09.2018

Kulatá kostka Kulatá kostka Ján Navrátil

Jako by svatý týden a blížící se maturita nebyly dost, ještě se parta spolužáků vydá na výlet ve skoro kradeném autě a způsobí nehodu s fatálními následky. Celá tahle událost slouží k tomu, aby se následně odkryly charaktery jednotlivých postav a studenti postupně zjistili, že maturita asi nebude tou největší zkouškou z dospělosti.

04.09.2018 3 z 5

Rusalky bydlí v maringotce Rusalky bydlí v maringotce Eva Jelínková

Chcete utéct od všech problémů? Není nic jednoduššího, než vyrazit na brigádu, kde v rámci budování melioračního kanálu poznáte nové lidi a budete mít dost času zamyslet se i sami nad sebou. Číst se to dalo, ale nic, k čemu by se člověk vracel.

04.09.2018 2 z 5

Dívka v sedle Dívka v sedle Sieglinde Dick

Svižně a pěkně napsaný příběh o dívce, která si dokázala jít navzdory všem za svým snem a stala se žokejkou. Bohužel nejsem milovnicí koní, takže téma samotné mě až tak moc nebralo, jinak bych tu hvězdičku navíc určitě přidala. Příběh je to opravdu čtivý.

14.08.2018 3 z 5

Život po Anně Frankové Život po Anně Frankové Berthe Meijer

Nedávno jsem četla Osvětimskou knihovnici, kde se hlavní hrdinka setkává v koncentračním táboře Bergen-Belsenu s Annu Frankovou, která zde umřela krátce před osvobozením. Berthe Meijerová prošla stejným peklem jako dítě, ale teprve na prahu sedmdesátky se rozhodla sepsat své vzpomínky. Ne proto, aby se vracela k děsivým zážitkům, ale proto, aby vysvětlila, jak takové zážitky člověka navždy poznamenají. Popisuje svůj život po válce, v době, kdy ještě nikdo neznal pojem posttraumatický syndrom. Ti, co přežili, mlčeli, protože cítili obrovský stud za to, co prožili. Pronásledovaly je fóbie z přeplněných prostor, hrůza z dopravních prostředků, potřeba hromadit jídlo, nedůvěra k lidem a zároveň touha po lásce a hezkých věcech. Přežili, ale nikdo je nenaučil, jak žít. Pro ně válka ve skutečnosti nikdy neskončila.

12.08.2018 4 z 5

Nemožná holka Nemožná holka Eliška Horelová

Čtivě napsaný příběh patnáctileté Gábiny, která se náhodou dozví, že ji její rodiče adoptovali. Dosavadní život se jí tak obrátí naruby a bude třeba ujít pořádný kus cesty, než si přizná, že se chovala hloupě a nedospěle, prostě jako nemožná holka.

19.07.2018 3 z 5

Vojenské tajemství Vojenské tajemství Arkadij Gajdar (p)

Tak tohle byl spíš takový prázdninový úlet. Knihu z roku 1958 jsem našla u babičky a dědy v knihovně, a protože do nás ve škole pořád hustili zkazky o úžasném pionýrském táboře Artěk v Sovětském svazu, ze zvědavosti jsem to přečetla. Ale ve své době to muselo být určitě dramatické a napínavé čtení.

15.06.2018 2 z 5

Rukavička Rukavička Katalin Varga

Ukrajinská lidová pohádka o tom, jak myška, žabka, zajíček, liška, vlček, kanec a medvěd našli útulek ve ztracené pletené rukavici, do které se kupodivu všichni vešli.

15.06.2018 3 z 5

V zajetí krásy V zajetí krásy Chris Manby

Jakože romantický příběh o tom, jak jedno vytrhané obočí dokáže zničit život, problémy že se mají řešit podle a záškodnicky, a že se vše vyřeší, když si hlavní sokyně padnou do náručí a vše zlé si odpustí od teď až navždy. Happy end, kde chyběl snad jen ohňostroj a orchestr s houslemi.

15.06.2018 2 z 5

Ofélie se učí plavat Ofélie se učí plavat Susanna Kubelka

Ofélii je přes čtyřicet, je krásná, za sebou má úspěšnou kariéru i pěknou řádku milenců a před sebou sen o vlastním nakladatelství. A pak ji jednoho dne osud a rodinná přítelkyně zavede do Paříže, kde má v rámci příprav na novou knihu zjistit, co je pravdy na tom, že Francouzi jsou úžasní milenci a Francouzky mají recept na štěstí a krásu. A jak už to tak bývá, všechno je trochu jinak než se povídá a Ofélie musí poněkud přehodnotit své životní jistoty, aby i ona našla onen tajemný recept na štěstí a krásu a samozřejmě i úžasného milence. Lehké, vtipné a zábavné čtení.

15.06.2018 3 z 5

Děti kapitána Kohla Děti kapitána Kohla Jiří Štych

Zajímavý náhled do období 50. let, kdy naší republikou kočovaly skupiny Romů a státní orgány se je snažily začlenit do společnosti i proti jejich vůli a přirozenému způsobu života. Příběh jednoho učitele a jednoho kapitána, kteří navzdory všem obtížnostem a ztraceným iluzím vytrvali ve svém snažení a pomohli mnohým romským dětem k lepšímu životu.

24.04.2018 3 z 5

Kniha o biči Kniha o biči Vladimír Páral

Bohužel už jen slabý odvar toho, v čem byl pan Páral kdysi tak skvělý. Vlastně mi to přišlo jako taková prvotní črta k chystanému románu, ve kterém bude děj barvitější a obsáhlejší, postavy zajímavější a nebude tomu chybět přesah nebo alespoň více humoru. Tohle byla jen trochu smutná vzpomínka na knihy, které mě kdysi hodně bavily.

07.11.2018 2 z 5

Každý něco tají Každý něco tají Andrea Sedláčková

Filmy Andreji Sedláčkové mám ráda a tak jsem s velkým očekáváním sáhla i po jejím románu. A mohu prohlásit, že i nadále budu mít ráda jenom její filmy. Plytký a poměrně nezajímavý příběh o jedné neurotické pseudo-celebritě, která si myslí, že se všechno musí točit kolem ní a je překvapená, když to tak není. Manžel slaboch, tchán studený čumák, matka alkoholička, děti puberťáci – zas taková pohroma to není, ale ona se tváří, jako by jí ubližoval celý vesmír. Přes upřímnou snahu jsem k ní nenašla ani špetku sympatie. A k tomu rozbředlý konec a zábava žádná.

29.10.2018 2 z 5

Arabesky Arabesky Jan Neruda

Drobnokresby lidí, stojících na pokraji společnosti, ne kvůli svému rozhodnutí, ale proto, že je společnost vyřadila a izolovala pro jejich individualitu, jinakost a nepochopení. Trochu jiné čtení než známější Malostranské povídky. Neruda se tu opět projevuje jako mistr vykreslení jednotlivých charakterů.

20.10.2018 3 z 5

Černý mnich Černý mnich Anton Pavlovič Čechov

Tajemný mnich, zjevující se jednou za tisíc let, přináší poznání, že všichni géniové jsou tak trochu blázni a svým způsobem vyvolení, protože obyčejný život by je jen ubíjel. Realita nebo počínající šílenství přepracovaného vědce? Méně typický Čechov, ale zajímavé čtení.

20.10.2018 3 z 5

Ustláno na růžích a pod nebesy Ustláno na růžích a pod nebesy Jindřiška Smetanová

Příjemné, poetické vyprávění o světě, který lze zahlédnout při pohledu z okna, o lidech, které potkáváme cestou na nákup a o obyčejných každodenních příbězích, zaslechnutých při letmém hovoru s přáteli.

18.10.2018 3 z 5

Jeruzalémské povídky Jeruzalémské povídky Viktor Fischl

Poetickým jazykem a krásnou češtinou psané povídky s nostalgickými, humornými i tragickými hrdiny, kteří žijí ve světě, ve kterém násilí a zlo nejsou popírány, ale smířlivě přijímány. Za knihu dostal autor roku 1992 cenu Egona Hostovského.

18.10.2018 5 z 5