Šmudla590 Šmudla590 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Zaujala mě o to víc, že jsem v mládí žila a bydlela na náměstí ve Valašském Meziříčí a důvěrně znám místa o kterých autorka píše. Při čtení první části této knihy jsem se tak mohla vrátit do mého dětství, sáňkovat pod zámkem Žerotínů, vzpomenout si, jak se pod mým bratrem prolomil tenký led na řece Bečvě a pak jsme utíkali domů, kde jsme dostali sice vyhubováno, ale také horký čaj, teplé převlečení a místo u kamen. Také jsem si vzpomněla na nádherná dobrodružství, která jsme zažívaly s bratrem a mou kamarádkou Blankou na obrovské půdě, která patřila k domu mé prababičky. Kolik tam bylo zajímavých věcí; truhly s dávným oblečením, nářadím, staré fotky. V zákoutích této staré půdy se báječně hrálo na schovávanou a mohly jsme tam také zkoumat staré odložené věci. Občas jsme se z půdy vrátily pěkně špinavé a dostaly výprask, ale i ten byl z lásky. Děkuji autorce nejen za nádherně a velmi čtivě napsanou knihu, ale i to, že mi umožnila vrátit se zpátky v čase a být zase zvídavým a rozpustilým dítětem.

22.11.2017

Babky na divoko Babky na divoko Milena Holcová

Tato kniha mě ohromně bavila a to tak, že se k ní nejen čas od času vracím, ale rozhodla jsem se vyrazit na ostrov Kréta a jet po stopách paní Holcové. Klášter a pláž Preveli byla stejně úžasná, jak jsem si ji představovala po přečtení knihy. Další místa také a rozhodně se na Krétu ještě vrátím. Autorce tak moc děkuji za opravdu netradiční cestopis, sondu do vztahů matek a dcer, ale hlavně za tu lásku a něhu, co jsem z ní cítila. Děkuji.

22.11.2017

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Velmi zajímavá a inspirativní kniha. Film jsem viděla jako první, proto jsem si tuto knihu mohla lépe prožít a zamýšlet se nad zajímavými postřehy a srovnáními autora, zkušeného horolezce a znalce drsné aljašské přírody. Inspirovalo mě to ke hledání dalších článků a videí na toto téma na internetu. Určitě se k ní ještě někdy vrátím, protože je v ní spousta zajímavých myšlenek o tom, co lidi žene k tomu, aby posouvaly možné hranice lidských dovedností a bytí.

16.08.2017

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Tato kniha je naprosto výjimečná a je v ní zobrazena drsná realita hospodářské krize. Steinbeck v ní popsal lidskou bídu, jak si ji téměř nikdo z nás už nedokáže představit. Je v ní oslava lidství v tom dobrém slova smyslu a zároveň i lidská krutost. Viděla jsem i skvěle natočený film podle této knihy. Steinbeck napsal hluboký a opravdový příběh tak dokonale, že mi při něm běhal mráz po zádech.

16.08.2017

Po proudu Brahmaputry Po proudu Brahmaputry Mark Shand

Mark Shand je velmi dobrý vypravěč a cestovatel. Čtenář si opravdu užije jeho cestu od získání povolení a výběru říčního psa až po samotnou plavbu po této neobyčejné řece, všechny její krásy, zajímavosti i nástrahy .

05.04.2019