Sedlmajerka Sedlmajerka komentáře u knih

Justina aneb Prokletí ctnosti Justina aneb Prokletí ctnosti Donatien Alphonse François de Sade

Po této knize jsem sáhla na základě mé Bible (1001 knih, které musíte přečíst než zemřete).
Zhruba ve třetině jsem si uvědomila, že jsem ji již kdysi četla a sice v porodnici, když jsem tam ležela s rizikovým těhotenstvím.
Fakt skvělá volba do tohoto prostředí. Málem jsem díky této četbě potratila. Pro mne tedy rozhodně afrodiziakem nebyla, ba naopak se mi šíleně hnusila. Ale de Sade vás přímo vtahuje do smyslného světa a nedokážete přestat číst. V každém z nás je kousek sadisty:-)

14.09.2012 3 z 5

Červený a černý Červený a černý Stendhal (p)

Knihu jsem přelouskala ve slovenštině již před nějakou dobou a stále se k ní v myšlenkách vracím. Nezapomenu Stendhalovi zdlouhavé popisy a naopak, kde se mohl rozepsat, tak to utnul. Např. de La Molka sa mu hodila k nohám a o dvě věty dál byla těhotná.
Tu větu jsem četla třikrát, jestli jsem to třeba v té slovenštině špatně nepochopila. Tak on mě nutí nekonečné minuty číst o tom, jak někde drží za ručičku pani de Renal a takováhle důležitá věc se odehraje beze mne? A ten obraz ve vězení mohl také více rozpracovat (a bělavé obláčky modrým nebem plují). Dělám si srandu, ta kniha je fakt dobrá, jinak bych na ni asi už zapomněla.

14.09.2012 4 z 5

Cosmopolis Cosmopolis Don DeLillo

Knihu jsem přečetla za dva večery. Je to moje první setkání s DeLillonem. Líbil se mi styl psaní, i když jsem při rozhovorech občas ztrácela přehled, kdo vlastně co říká. Čte se jedním dechem. Bohužel teď pár hodin po dočtení ve mně nenechala hlubší stopu.

14.09.2012 2 z 5

Voda pro slony Voda pro slony Sara Gruen

Když jsem nedávno projížděla filmografii R. Pattinsona, narazila jsem na film Voda pro slony. Film mě jako oddechovka naprosto nadchl a tak jsem byla zvědavá na knižní podobu.
Vetšinou to dělám obráceně a potom nešetřím kritikou k filmovému spracování. Bohužel zde se mi líbil více film. Netvrdím, že četba byla ztráta času, ale čekala jsem víc. Jediné, co mě dostalo byl prolog. Celá scéna se smrtí Augusta je napsána tak, že nevíte, kdo tu tyč vlastně držel (zda Marlena či Rosie). Rozporuplné pocity mám také ze vsuvek z domova seniorů, ve filmu dostanete celý Jaobův příběh naservírovaný vcelku.

14.09.2012 3 z 5