robin9739 robin9739 komentáře u knih

Tři jezdci apokalypsy Tři jezdci apokalypsy Theodora Stonewall

Na druhý díl ze série Božské tragikomedie s podtitulem "Jezdci Apokalypsy" jsem se velmi těšil, první díl nás seznámil s trojicí hrdinů/nehrdinů a prožili jsme jejich první společnou výpravu. Druhý díl začíná přesně tam kde první skončil. A musím říct, že druhý díl je za mě spíše tragédie než komedie... Ale tragédie, jenž se veze na vlně šílených rozhodnutí, bláznivých situaci, které jen bohové dokážou vymyslet ????????.
Je to už třetí kniha od téhle autorské dvojice, co čtu. Pro autory je typické, že jejích knihám vévodí silné hlavní postavy a rozmanité ale velmi jedinečné charaktery. U téhle knihy to platí trojnásob. Naši hrdinové pokračují ve své zběsile honbě za svými sny. Ukazují nám, že jsou vlastně úplně obyčejné bytosti. Jestliže čekáte chrabré hrdiny, jenž budou pomáhat nevinným a bojovat proti hordám nepřátel, držíte v ruce špatnou knihu. Tady vévodí chamtivost, egoismus, osobní cíle a honba za bohatstvím a prestiži.
Hraničář Sebas alias Jebas ???????? nám zde ukazuje svou pravou tvář. Trpaslík Pip zase svojí rozdvojenou osobnost, kdy se střetávají trpasličí geny s pocitem, že je mocný elfí čaroděj a vyžaduje, aby se lidé k němu tak i chovali. A třetí je zlodějka Eiri, která je pod tíhou vlastních výčitek donucena konat, a většinou se objeví ve špatný čas na špatném místě.
Kniha i když se odehrává ve velmi krátkém časovém intervalu a více méně na jednom hradě a ve dvou hospodách, tak má šmrnc a neustále se něco děje. Na prvním místě není příběh ani prostředí, ve kterém se odehrává. Nejdůležitější jsou tři postavy, tři jezdci a jejich rozhodnutí. Styl psaní mi sedí, není to moderní je to spíše klasika, ale ke knize se to hodí. Dodává to tu správnou atmosféru. Říkal jsem si, že název knihy je velmi přesný, ale na konci jsem se opravil, protože na tuhle jízdu by byly i jezdci apokalypsy krátcí ????????. Super kniha už se nemůžu dočkat dalšího dílu. Tahle trojice hrdinů ukrývá pod svou hloupostí, bláznovstvím a neschopností zbraň hromadného ničení a ani oni sami o tom neví.

07.01.2021 5 z 5

Slepý život Slepý život H. J. Bornemisza

Co když ve světě nejsou lidé sami? Co když za magickým závojem, ve stínech existují desítky spíše stovky bytostí v čele s Elfy, Čaroději a Trpaslíky. Co když má každá bytost svou auru? Ať už dobrou nebo zlou. Jsou jedinci, kteří po letech brutálního tréninku dokáží svou auru na maximálně pár dnu změnit podle své potřeby. Přestože to je velmi riskantní, ale není jiná možnost. Jak potom jinak získat informace o druhé straně? Co když se narodíte jako bytost jejíž aura je neutrální (tzv. vyvážená)? Tim pádem dokážete měnit svou auru, a to během mnohém kratší doby. Dokážete ji ovládat a zůstat v ní a to na mnohem delší čas. Třeba i navždy. Co když, kvůli tomu po vás prahnou všechny bytosti světa ať už zlé či dobré? Co když je vaší největší slabinou, to že jste člověk. Přežijete ve světě mnohém mocnějších bytostí, než jste vy sami?

Není to na jeden příběh moc „Co když?“?

Tato recenze je pro mě výzva, nikdy jsem nečetl knihu ve slovenštině, natož tak obsáhlou. Kniha má přes 500 stran a je to prvotina začínající spisovatelky. Upřímně musím říct, že tohle je obrovské překvapení, jedná se o komplexní dílo na vysoké úrovni. Spisovatelka nám představuje obrovský svět, ve kterém spolu žijí lidé a spousty dalších bytosti. Svět má propracované vztahy a historií. Dílo svou velikostí a kvalitou směle přirovnám k Eragonovi nebo sérii Stínu krkavce. Mužů říct, že kniha se mi četla dobře. Po pár stránkách jsem už vůbec nemusel přemýšlet nad tím co čtu, všechno krásně plynulo. Hodně se mi líbí, že kapitoly jsou řešeny tak, že pokaždé se odehrává kousek příběhu za jednu z hlavních postav. Kniha je psaná z pohledu čtyř postav. Někdy se dokonce jedna a ta samá situace řeší z pohledu několika hlavních postav, jelikož se jim děje současně. Díky tomu nahlížíme do nitra každé postavy a vidíme její postoj k dané situaci. Tak dostáváme hodně dobrý psychologický pohled na každou z nich.

Moc se mi líbilo že spisovatelka nám naservírovala temné, krvavé fantasy, tenhle svět není pro malé holky je to nebezpečný svět. Za mě se v knize odehrává nejšílenější a nejbrutálnější výcvik o jakém sem kdy četl. Hlavní hrdinka, žena lidského původu je trénovaná elfy a čarodějkou jejíž síla je o mnoho větší než její vlastní. Díky tomu, je to hodně osobní a psychologické, jelikož bojuje s vědomím, že pokaždé souboj prohraje. Bolest a utrpení je na denním pořádku. Líbí se mi, že si kniha drží vysokou úroveň, nepadá do kategorie braku ani amerických hrdinských fantasy, kde hlavní postavy kosi nepřátele po desítkách. Sice jde vidět, že spisovatelka si dláždí cestu několika příběhovými linkami k velkému finále, ale to je naštěstí velmi daleko. Jedná se totiž o prvním díl série. Tohle dílo nám předkládá střípky minulosti i budoucnosti a skládá propracovaný příběh. Nechápu, jak tohle spisovatelka dokázala, ve své první knize. Má můj obdiv, a tohle dílo řadím mezi TOP tři knihy letošního roku. Navíc i hodně vysoko v mém osobním žebříčku.

05.11.2020 5 z 5

Kapry bijem Kapry bijem Andrzej Pilipiuk

Moc děkujeme e-shopu @booktook.cz , který nám zaslal tuto knihu v rámci spolupráce k recenze

Tato kniha už podle názvu vybízí k násilí na zvířatech, ale není tomu tak. Jedná se spíš o encyklopedii alkoholu, historie a exorcismu pro pokročilé čtenáře, které trochu ostrého a neslušného humoru nechá klidnými. Tahle kniha není pro každého, a proto je zábavná.

Hlavní hrdina je Jakub Vandrovec, exorcista, lovec lebek, ochrance země a dobrého jména své rodné vísky Vojslavic. Bojovník proti střízlivosti. Hrdina, kterému dává sílu pořádná dávka domácího šnapsu. Na jeho odvážných akcích ho doprovází jeho kumpán Semen.

Kniha je psaná velmi zvláštním stylem, ale chápu, že k hlavním postavám a ke knize to patří. Tahle kniha je složená ze 17 povídek, některé jsou výborné jiné excelentní. Ovšem najde se pár průměrných, to ale většinou u povídkových knih bývá.
Nejvíce se mi líbila povídka "Nejlepší samohonka na světě". Kapitán Nemo a jeho ponorka Nautilus zmizely před dávnou dobou, ale někdo ji objevil a s ní i její výrobnu samohonky na palubě. Samohonka, která pohání motory téhle bájné ponorky Nautilus, je nejlepší na celém světě. A jelikož se objeví u Jakuba ve vesnici, tak to Jakub nemůže nechat jenom tak.Protože nikdo nemůže mít lepší šnaps než Vandrovec. Tahle povídka je super.

Kniha srší humorem. Humor, který nikdy nebude světový, ale je náš evropský, spíše východoevropský, a proto se nám líbí. Jakub likviduje Bardaky, komunisty a nacisty, a to velmi neortodoxním způsobem. A však jen u nich nezůstane, nebojí se různorodých monster ani dvojníku z různých časových sfér a dimenzi. Jakub nenechá niť suchou ani na Harrym Potterovi, Vetřelci, Terminátorovi jeho hněvu neunikne ani Narnie, Bába jaga, nebo Tyranosaurus Rex.
Jakub Vandrovec je prostě svůj a jeho příběhy jsou bláznivé jako tahle kniha.

Kniha mě bavila je to super oddechovka, ale kvůli některým slabším povídkám se kniha řadí mezi lepší průměr.

28.09.2020 4 z 5

Prokletá pevnost Prokletá pevnost Markéta Prášková

V první řadě děkujeme spisovatelce Martině Práškové za zaslání své krásné knížky a za možnost si jí přečíst a podělit se o ní s vámi.

Samotna kniha je krásna v kvalitním přebalu s pevnými stránkami jako celek působí velmi precizně.

Začátek knihy nám představí hlavního hrdinu, který má své vlastní problémy. Ovšem jeho čest a královna ho donutí konat to co je potřebné pro království.
Líbilo se mi, že v knize nejde o jednu věc (ůkol), ale setkává se tu povinnost s osobní problémy hlavního hrdiny.
Spisovatelka píše velmi pěkně, kniha se čte sama a stránky ubíhají jedna za druhou. Zatim co vy se dostáváte hlouběji a hlouběji do příběhu.
Mě osobně se líbil uvěřitelný svět, který je výborně propracovaný. Má moc pěkné názvy měst, a také jména hrdinu jsou velmi zajímavé a originální. Malé plus za velmi zajímavé jízdní prostředky, jak už ve vzduchu tak na zemi, které pomohly hlavním hrdinům v cestě za jejich cílem.
Hrdinové jsou různorodí, každý má své dobré i špatné vlastnosti až teda na Kenrika, který je až moc dokonalý ????????. Knihu děla zajímavější, že hrdinové nejsou nepřemožitélní a ani nesmrtelní.
Boje ve kterých většinou figuruje magie jsou tak akorát podrobné, žádné komplikované vysvětlovaní jak magie funguje ani žádné šílené variace kouzel. Funguje tu aspekt zkušenosti a rychlosti, každý nepřítel je pro naše hrdiny nebezpečný a proto jim to více věříte a přejete si aby uspěly.
Mám jen jednu výtku, kniha by si zasloužila více stránek ????????.????Vztahy mezi postavami by mohly být více rozvinuty. Přijdou mi až moc urychlené, přitom vztah Siran/Heroben má neuvěřitelný potenciál, jak už samotné zjíštění kdo oba jsou, tak jejich odlišné úmysly do budoucna. Chtělo by to více jejich pocitů a vzájemných bojů, získávání přízně k zlomení samotné Siran. Věřim, že pro spisovatelku by to nebyl žadný problém, jelikož píše velmi pěkně.
To platí i pro vztah Kenrik/Nomi.
Konec nebudu podrobněji popisovat, akorát nápíšu, že všechno dopadne tak jak má. Ovšem prostor pro budoucí pokračování je tam viditelný a my se na něj těšíme.

24.07.2020 4 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Hodně dobré Sci-fi má to co potřebuje a nic navíc hned vás vtáhne do života malého kluka který se musí stát zachráncem celého světa a tak rychle jak se mu to povede tak rychle máte přečtenou tuhle knihu všechno to má spád žadné dlouhé omačkování okolo a zakončení které vás dostane..

16.05.2016 4 z 5