reader.007 Online reader.007 komentáře u knih

Pohádky o mašinkách Pohádky o mašinkách Pavel Naumann

Kdo by neznal Vladimírem Rážem přepůvabně načtené večerníčky o mašinkách... A knížka má ještě o level víc, protože se v ní ukrývají další vláčky, na které už v seriálu nebylo místo (mlsná mašinka a mašinka s dlouhým komínkem).
Pro špunty kteří milují auta, vlaky a jiná hejblata je tohle prostě povinnost. Třeba náš mladej (3) ji zbožňuje a než jsme ho ukecali do jiné knížky před spaním, vyžadovalo to silné přesvědčovací metody, protože tohle je opravdu těžký kalibr. Stejně ale čekám, že nás donutí dřív nebo později ji vytáhnout znovu.

16.03.2020

Věčná láska Věčná láska Barbara Cartland

(SPOILER) Josina si vegetí v klášteře a věnuje se tomu, co se (možná) v roce 1879 vydávalo za odpovídající holčičí vzdělání, když náhle dorazí povel od matičky: alou domů. Maminka se ale nachází na smrtelné posteli, takže stačí dcerku už jen instruovat, že se má vrátit zpět do Anglie, do náruče všech těch příbuzných kteří jí a jejími rodiči už léta opovrhují, protože máti s otcem kdysi ze samé lásky vzali roha a tatík navíc vedl celoživotní kariéru hazardního hráče. Uvítání je ale nad očekávání přívětivé, tedy alespoň od hlavy rodiny, jeho milenka už zdaleka tak nadšená není. Naštěstí je ale vdaná, což rozvíří děj ještě zajímavým způsobem… Zkrátka… šlo by to, kdyby nebylo toho přeužvaněného konce, u kterého se opravdu nedalo nevyprsknout smíchy. I pohádky pro romantičky by měly mít nějaké meze.

12.03.2020 2 z 5

Kouzlo zla Kouzlo zla Barbara Cartland

(SPOILER) Melinda, jako mnoho jiných, přijde o rodiče, zato jí osud nadělí protivnou sestřenici, násilnickýho strejdu a nabídku k sňatku od vilnýho dědka. Tolik štěstí naráz by porazilo i koně a tak sbalí kufry a vydá se hledat štěstí do Londýna, jenže hned na nádraží narazí na laskavou stařenku, ze které se vyklube proslulá kuplířka a ta ji šoupne pod zámek. To ale Melinda netuší, protože vzápětí dorazí do bordelu úplně jiná objednávka – poptávka po nevinně vyhlížející nevěstě pro jeden zfixlovaný sňatek s dědictvíchtivým markýzem. Někdy ta naivita hrdinky úplně bere dech a vyráží posměšné odfrknutí, na druhou stranu, docela se povedla scénka se soubojem, takže konečný verdikt je celkem milosrdný. Ačkoliv ta scéna u Temže… No nic…

11.03.2020 3 z 5

Pravá láska Pravá láska Barbara Cartland

(SPOILER) Lela je pěkná potvora. Nejdřív si nechá od otčíma platit studia a když se má revanšovat takovou maličkostí, jako je doživotní závazek s jeho slizounským přítelem, raději sbalí kapesné na výbavu a zdrhne do Holandska za tetou. Ta je ale kapánek z formy, takže se Lela nechá ukecat, aby ožulila jednu anglickou kavku. Tak potkává markýze z Kynestonu, který se pro změnu do Holandska vydal proto, aby si lízal rány, když z něj udělaly blbce hned 2 milenky najednou a nákup obrazů má jen jako alibi pro udrbanou londýnskou smetánku Sice nesdílím takové nadšení pro holandskou malířskou školu, ale nebylo to úplně špatné, jsou i ukňouranější kusy.

27.02.2020 2 z 5

Hrabě a kráska Hrabě a kráska Barbara Cartland

(SPOILER) Donela sice přišla o otce, ale matka je pořád štramanda, takže brzy upoutá pozornost prachatého souseda. Svatba z čisté lásky k materiálnímu zaopatření je otázkou času a výhody to nese i Donele, která se díky tomu může dovzdělávat. Když se ale po pár letech vrátí z penzionátu, brzy podezřívá žárlivého otčíma, že je mu milá asi jako trn v patě a že by se jí rád zbavil. Podezření se definitivně potvrdí, když je jí oznámeno, že její půvaby nalezly ocenění u jiného obstarožního pracháče, načež Donela, asi z obavy, že by tolik štěstí naráz nemusela unést, si pro jistotu zbalí fidlátka a vydá se do neznáma. Hned v prvním dostavníku narazí na trojici komediantů a ti jí nabídnou ochranu, když zaskočí za marodící kolegyni. Naštěstí po ní nechtějí plné nasazení, protože striptýz ji v penzionátu neučili, přesto zaujme hostitele natolik, že se jí v noci nasáčkuje do pokoje v domnění, že jde o lehké děvče… Pár veselých momentů, trocha napětí a obvyklá porce romantiky... Jak já jsem ráda že ty knihy nejsou ozvučený… Slyšet jak se hrdinka umělecky projevuje je něco, co bych zase neunesla já.

27.02.2020 3 z 5

Sny a sláva Sny a sláva Barbara Cartland

(SPOILER) Takže novopečené hrabátko se chce nechat zaživa zazdít v klášteře a protože je to stejný idealista jako sobeček, byl by nejraději, kdyby stejně učinila i sestřička. Naneštěstí pro něj při mezipřistání v Neapoli se k nim připojí švarný bratránek Mark a tak má ségra na citový zmatek zaděláno. Do toho osvědčené Napoleonovy půtky, které jsou historicky kupodivu poměrně přesné a co jsem si o tom doštudovala bylo snad ještě lepší. Byl ten Korsičan ale šmejd… nechat armádu chcípat v Africe a sám se vrátit do žabožroutova jako zachránce vlasti… Škoda jen, že se nenaplnil údajný výrok jednoho z jeho jenerálů: „Ten parchant (Napoleon) nám tady nechal jen svoje kalhoty plné sraček. Vrátíme se do Francie a otřeme mu je o hubu.“(viz wikipedie)

25.02.2020 2 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Protože všechna superlativa k téhle knize už byla napsána, já dodám jediné: jeden z bývalých britských premiérů Benjamin Disraeli se prý kdysi pochlubil, že Pýchu a předsudek četl 17x. No, já k tomu mám jen: Pche... Jenom?

10.02.2020

Srdce v sázce Srdce v sázce Barbara Cartland

(SPOILER) Fotřík prohraje moji ctnost, svobodu a rodinné sídlo v kartách, pak se ze samé radosti nechá zastřelit v souboji, aby mi to nemusel říct osobně a já, než abych si vzala bratrance kterého mám sice ráda jako bratra, ale NEMILUJI HO, se raději provdám za člověka s pověstí největšího zpustlíka v Anglii. Aha… jasně… úplně logický. Zajímalo by mne jestli by byla hrdinka takhle „čestná“, kdyby ji tatík zaprodal tomu slizounovi Wrothamovi. Ale to už odbočuju…
Navzdory tomuhle přemrštěnýmu začátku se to asi od 1. třetiny nečetlo úplně blbě, pak autorka zvedla laťku ještě dobrodružnými šmodrchanci, takže nakonec jsem celkem spokojená. A za Čtveráka dávám ještě hvězdičku navíc.

Zfilmovaná verze... škoda mluvit. Já věděla, že jak si to pustím až po přečtení, průšvih je zaručen. Jen Helena mě mile překvapila, sice tam vypadá tak na 11, ale hrála s velkým nasazením.

10.02.2020 3 z 5

Dítě lásky Dítě lásky Barbara Cartland

(SPOILER) Lady Marcia se nechce vdávat. Ne, že by neměla nabídky, ale v druhé sezóně už je v Londýně prakticky stará panna i když nepřekročila dvacítku a navíc je ze všech holek „na trhu“ nejhezčí, takže lidi to prostě hněte. A nejvíc ze všech hraběcího tatíka. Ten, když se dozví, že místo jásavého „ANO! vezmu si tě!“ dala snožku do fontány i nejzazobanějšímu vévodovi v Anglii, raději sbalí dcerku a kufry a jede se zašít za Lamanche. Tam má totiž ještě jedno želízko v ohni…
Neříkám, že je kniha nudná, ale není to, pravda, ani žádná extratřída, avšak do historie tu má rozhodně tesáno jedno prvenství: Dát na vybranou ženě svého srdce v podstatě „Buď si mně ještě dneska vezmeš, nebo ti tady a teď udělám dítě, abych měl dědice, jsem totiž zoufalý“ je skutečně tím nejoriginálnějším počinem v kategorii nabídek k sňatku, co jsem v knihách BC zatím našla. Hrdinku to pochopitelně tak konsternovalo, že mu úplně zapomněla dát lekci jiu-jitsu jako tomu předchozímu… Není divu že jsou francouzští milovníci tak proslulí. Kdo by odolal, že?
Mimochodem název je velmi zavádějící, nevím co se překladateli nelíbilo na Zrození lásky, o dítě tam skoro nezakopnete. Teda vy ne ;-)

To je láska To je láska Barbara Cartland

(SPOILER) Mladá šlechtična Athina žije po smrti rodičů na venkově a když už jednou vytáhne paty, hned se jí na ně pověsí dobrodružství. Kvůli nehodě musí přespat v hostinci a když slyší, že v sousedním pokoji nějaký hajzl bičuje malého kluka, neváhá, špunta sbalí a uteče. Naštěstí zjistí, že chlapcovým příbuzným je její blízký soused, kterým Athina sice opovrhuje pro jeho špatnou pověst, ale brzy se ukáže, že to není úplně ztracený případ, navíc je jistým způsobem také v nesnázích, takže záhy uzavřou oboustranně vyhovující dohodu. Chlapcův tyran se ale nehodlá vzdát bez boje

Jeden z případů, kde se protagonisté nemilují na první pohled + exkurze na dvůr královny Viktorie a její sňatkové pletichaření. Být šlechticem musela být tenkrát radost - když pro nic jiného, tak pro potěšení nechat se oženit s tou, na kterou královnička prstem ukáže.

07.02.2020 3 z 5

Čelisti Čelisti Peter Benchley

Už jsem v knihách narazila na ledacos a nejsem, řekla bych, přehnaně prudérní, ale když už jednou za 100 let sáhnu po knize, podle které se natočila hororová klasika, očekávám žraloka, zuby, jekot, paniku a hrdinné vrhání se do akce a NE mnohastránkový rozbor, jak se šerifovi peleší žena a pár drobných vsuvek kde Carcharias Carcharodon konečně, i když skoro omylem, přežvýkne někoho vedví.
Se di bodnout autore...

Vévoda v pasti Vévoda v pasti Barbara Cartland

(SPOILER) Lady Lynda strávila po smrti matky nějaký čas ve škole a doma se ještě ani neohřeje a už je až po uši v maléru. Při procházce do lesa přehlédne rozvodněný potok a nešťastník, který ji z něj vytáhl, je vzápětí donucen napravit tuto kompromitující událost tím, že jí nabídne sňatek. Tatík a budoucí tchán si radostně a zištně mne ruce, jelikož se mu pomalu rozpadá střecha nad hlavou, jenže Lynda se raduje mnohem méně. Svého budoucího manžela totiž zná jen z vyprávění spolužačky, která jí ho vylíčila jako prostopášníka, jenž svedl její matku.

Tady Cartlandka popustila uzdu své umanutosti pro Řecko opravdu důkladně. Vlastně odhodila veškeré zábrany a vybavuji si jen málo jejích knih, které by s tím byly tak otravné. Dokonce ještě otravnější, než když spustila naplno svůj automat na cukrovou vatu.

Vyvolené srdce Vyvolené srdce Barbara Cartland

(SPOILER) Verena po smrti matky žije poměrně spokojeně s otcem, jenže ten má vdovství po 6ti letech už po krk a tak si jednou vyrazí na výlet a zpátky s vrátí s dominou, která V. udělá ze života buzerplac. Navíc se macecha krátce nato rozhodne, že než aby nevlastní dcerka ve svých jednadvaceti letech krněla jako stará panna, může mnohem praktičtěji posloužit jako chovná klisna (tak to tam opravdu je) nějakému starému zvrhlíkovi s titulem, což už je ale vrchol a dceruška bere čáru. Loď do Francie jí sice frnkne před nosem, naštěstí kápne na prima inzerát a tak se vzápětí přemistruje na zaručeně frrransouzkécho kucharže pro okružní plavbu jednoho zádumčivého markýze, na což neváhá obětovat i vlasy.

Verdikt: vyvedený roadtrip, i když na můj vkus má zase trochu moc uťatý konec. A vzhledem k neloajalitě tatíka bych uvítala i podrobnější rozbor, jestli se s tou svou megerou opravdu ženil pro peníze, blbě si vsadil nebo se čistě jen pomátl na rozumu.

Pomsta lorda Ravenscara Pomsta lorda Ravenscara Barbara Cartland

(SPOILER) Když Romařina sestra uteče s milovníkem, její otec ji vydědí a nechce se k ní znát. Pak ale otec zemře a krátce nato dorazí zoufalý dopis – sestra není vdaná, zato spolehlivě těhotná. Romara okamžitě vyrazí do Londýna, tam je jí ale odměnou jen nakládačka od "švagra" a skončí v bezvědomí na ulici, kde ji vzápětí seberou opilí kumpáni obyvatele vedlejšího domu. Ten právě dostal kopačky od své vyvolené, což se rozhodl zahojit litry brandy a sňatkem s „nejvošklivější ženskou v celým Londýně“, kteroužto specifikaci Romara s rozmlácenou vizáží dokonale splňuje. Když se probere ze svých zranění zjišťuje, že je z ní lady Ravenscarová

Nebylo to špatné, možná že si někdy zopakuji, i když nejspíš vynechám ten utahaný, až servilně rozplizlý konec.

07.02.2020 3 z 5

Vzácný obraz Vzácný obraz Barbara Cartland

(SPOILER) Tempera pochová v raném věku matku a na prahu dospělosti i otce, jenže po něm jí kromě pár obrázků zbude navíc ještě krásná macecha. Společnou tíživou finanční situaci se obě snaží napravit honem na ženicha a když matka obdrží pozvání k výletu od zazobaného vévody, vypadá to, že by se konečně mohlo zadařit. Nikdo ale nezná matku a její šatník tak dobře jako Tempera a aby mohla regulovat výlevy jejího nevalného intelektu a zároveň udržet svršky vcelku, dohodnou se, že pojede na tajnačku v roli matčiny komorné. To jí však nejen odhalí, že vévoda rozhodně není typ na ženění, ale přivede i do mnoha dalších prekérních situací

Ne, že bych byla nějaký odborník, informace jsem si vesměs odgooglila, protože ráda "ilustruji" své čtení přídavným studiem, ale našla jsem pár podstatných i nedůležitých nepřesností:
I když pominu, že hrdinka má vlasy na 3 místech postupně tmavě kaštanové, narezlé a pak dokonce černé. No budiž... I mistr tesař atd.
Jenže s tou Madonou v chrámu od Van Eycka se Barborka opravdu netrefila. Jestli totiž nelže teta wiki a jiné zdroje které jsem študovala, není to žádná malba na plátně, ale olej na dřevěné desce (což je logické, je to i podle tvaru oltářní obraz) a tím pádem jej potenciální zloděj opravdu nemohl nepozorovaně krýt v krabici na klobouky. Kromě toho neměří v knize uvedených 25x21 ale 32x14 cm. Na dřevěné desce je malované i další ze zmíněných (a v příběhu kradených) děl - portrét mladé dívky od Petruse Christuse. S takovou by musel mít lišák zloděj bednu na klobouky velkou a nenápadnou jako lodní kufr.

Neříkám že BC neměla přehled ve společenských drbech za poslední 3 století a pár řeckých bohů zřejmě znala taky (když s nimi otravuje doslova v každé knize), ale o umění, než o něm začala rozvíjet fantazie, si něco zjistit mohla.
Jinak se tady přímo překonávala s velmi pozvolným, pro ni přímo netypickým koncem.

Milostná rapsodie Milostná rapsodie Barbara Cartland

(SPOILER) Lady Orlena a její bratr Terence právě osiřeli a přestože po mnoho let žili prakticky na hranici bídy, s překvapením zjišťují, že jim otec nechal naškudlený obrovský majetek. Je s ním ale spojeno krátké období poručnictví otcova starého přítele, protože ani jeden z nich ještě není plnoletý. Vydávají se tedy do Londýna, kde s překvapením zjišťují, že jejich poručník rozhodně není tak starý jak si mysleli a pro Orlenu ani tak docela cizí…

Verdikt: spletité, čtivé a když nic jiného, tady autorka alespoň zapomněla (zcela mimořádně) otravovat se svou řeckou obsesí.

Pouta lásky Pouta lásky Barbara Cartland

(SPOILER) Hraběcí dcerka Vernita s rodiči patří k mnoha anglickým šťastlivcům, kterým Napoleon po skončení příměří (1803) zatrhnul návrat domů. Jelikož nechtějí skončit v base, skrývají se pod cizí identitou. Otec zemře záhy na otravu, matka po dvou letech prakticky hladem, těsně před tím, než se Vernitě podaří z bídy vyváznout. S tím je ale spojená práce švadleny u jedné z Napoleonových sester, takže nebezpečím není konec, zvláště když svým půvabem zaujme samotného císaře. Naštěstí je zde švarný "švédský" hrabě, ze kterého se vyklube právě prozrazený anglický špion, takže se dávají na útěk do vlasti spolu…

Jak už jsem tu psala: anglicko – francouzské kočkování Barbaře šlo, u toho se člověk nenudí. A ani toho cukrkandlu tu nebylo přes míru.

Útěk do lásky Útěk do lásky Barbara Cartland

(SPOILER) 1812 - Ivana se náhodou dozvídá radostnou novinu: jelikož po smrti matky nemá otčím už co prodat, rozhodl se zpeněžit půvaby své nevlastní dcery a hodlá ji z moci zákonného zástupce poskytnout jednomu ze svých kamarádů - obstarožních zvrhlíků. Zcela pochopitelně uteče. Na předviktoriánském pracáku toho sice moc nemají, ale náhoda jí přeje, a tak než se pořádně rozkouká, už tajně špiónuje jednoho markýze, který sice přijechal do Anglie jako chudáček emigrant, ale vláda ho podezřívá, že tajně maká pro Napoleona. A aby toho nebylo málo, kámoš otčíma taky ještě nesložil poraženecky své vilné pracky v klín...

Verdikt: docela dobré. Je zajímavé, že když Cartlandka zapojí do hry anglicko-francouzské kočkování, většinou se to čte skoro samo.

Nejdražší poklad Nejdražší poklad Barbara Cartland

(SPOILER) Norina je jednou z dlouhé řady Barbařiných polosirotků. Její tatík truchlí tak hluboce, že sotva uplyne půl roku od smrti jeho draze milované ženy, už má dcera na krku macechu. Ta si tatíka obtočí kolem prstu, ale protože záhy zjistí, že není tak prachatý, jak si myslela, a že většina obsahu nadité šrajtofle patří její pastorkyni, rozhodne se svému štěstí trochu pomoci. Naštěstí pro Norinu to odnese jen domácí myšilov, jelikož je ale vnímavé děvče, nehodlá dál nasazovat krk a rychle vyklidí pole. Jedinou možností je najít si inkognito práci a tak přes počáteční obtíže zakotví jako sekretářka u markýze de Charlamont. I když hodlá působit jako postarší vdova, je nenápadná asi jako slunečnice v záhonu zelí, jenže markýz si "na štěstí" při jedné ze svých avantýr uhnal dočasnou slepotu.
Macecha však taky nezahálí a nakonec se zdá, že Norině už nepomůže ani přesun na kontinent…

Docela dobrý, kdyby nebyla BC vždycky tak předvídatelná, možná by mi napětím i srdce zabušilo.

06.02.2020 3 z 5

Zdrženlivý ženich Zdrženlivý ženich Barbara Cartland

(SPOILER) Lucretie je jedinou dcerou zazobaného šlechtice a čeká ji společensky výhodná svatba. Její nastávající je ale proslulý tím, že ho mladé a nezkušené kikiny nudí a tak se nevěsta rozhodne připravit na jeho počest představení Dáma velkého světa. Chvíli jí to vychází, pak se ale společně zapletou do převážení VIP uprchlíků z Francie do Anglie a na nějaké předstírání už nezbývá mnoho času ani energie. Na druhou stranu jim tenhle roadtrip napoleonskou Francií umožní ověřit si vzájemné kvality a tak nakonec nemají důvod ke stížnostem ani novomanželé, ani jejich čtenáři.

Jinak obálka je sice nevzhledná a ilustrace na ní by nedělala čest ani žáku 2. stupně ZŠ, ovšem daleko větší průšvih je název. Jaký editorský diletant mohl pustit takovou blbost a nechat „přebásnit“ Znuděného ženicha na Zdrženlivého?!?

06.02.2020 3 z 5