r@bert r@bert komentáře u knih

O Tyranii - Dvadsať ponaučení z 20. storočia O Tyranii - Dvadsať ponaučení z 20. storočia Timothy Snyder

Některé kapitoly víc než aktuální. Bohužel se mozek často brání srovnání např. s nacismem s tím, že to je přece nesrovantelné. Ale není, ani nasicmus nepřišel ze dne na den. Jenomže mám dojem, že jen málo lidí je schopno a ochotno podívat se na současnou situaci z takového odstupu a perspektivy.

30.01.2018 4 z 5

Anatém Anatém Neal Stephenson

Úžasná kniha. Poslední týden jsem s ní ztrávil prakticky každou volnou chvíli. Neumím říct, zda mě více uchvátil matémový svět a jeho filozofie, jednotlivé postavy a jejich vztahy nebo příběh, ve kterém nebyla nouze o dobrodužství. Dohromady se to spojila v naprost vynikající celek.
V každém případě doporučuji k přečtení. Jediným předpokladem je ochota přemýšlet...

16.04.2018 5 z 5

Houževnatost Houževnatost Angela Duckworth

Takřka vše intuitivně víme. Zde podloženo argumenty, zkušenostmi a důkazy. Pořád věřím, že ještě lze většinově otočit kormidlem školství a společnosti tímto směrem.

30.01.2018 5 z 5

Dilema všežravce Dilema všežravce Michael Pollan

Přestože většinu věcí popsaných v knížce už jsem nějak tušil, nebo o nich zaslechl, byl jsem překvapen celou sítí souvislostí. Počínaje tím, jak státní politika ovlivňuje co, kdy a jak se bude pěstovat, a jak následně naše pohodlnost a chuť na nové umožňuje výrobcům vydělávat.
Souhlasím s tím, že osobní vsuvky knihu zpomalují, ale na druhou stranu jí dávají "duši".
Pro mě byla nejzajímavěší argumentace pro a proti jezení masa a o lovu.
A ze seznamu zdrojů mám spoustu námětů na další četbu.

28.04.2019 4 z 5

Pozornost - Skrytá cesta k dokonalosti Pozornost - Skrytá cesta k dokonalosti Daniel Goleman

Ke komnetářům zmiňujícím globální a "záchranné" ladění poslední části knihy: i za mě zbytečně dlouhé, ale myšlenky jsou to zásadní a měly by bát více připomínány. Protože skutečně věnujeme minimální pozornost globálním a dlouhodobým dějům.
Z naší země typicky například důchodová reforma - v domácích financích by to každý dávno řešil a zarazil, ale v globále se spokojíme s "ono to přece zatím funguje" a jedeme dál...

30.01.2018 4 z 5