petr0100 petr0100 komentáře u knih

Podotýkám, že jsem ve cca 2/3 knihy, a dnes je 30/10/2020 tj. jeden den po dalším teroristickém útoku muslimů ve Francii. S ohledem na to co se aktuálně děje, a je rok 2020, tozn. z hlediska knihy už se pohybujeme 2 roky v autorově fantazii, tak musím uznat, že autorovi předpovědi se vyplňují velmi dobře. Někdo mu v hodnocení vytýkal, že knihu psal narychlo pod vlivem událostí, které byly aktuální v době kdy knihu psal. Já se osobně domnívám, že autor si tu situaci ohledně radikálního islámu a stavu společnosti nastudoval více do hloubky, a tak jeho předpověď alternativního vývoje v příštích 30-40 letech je celkem uvěřitelná a za určitých okolností by se opravdu mohla vyplnit. Avšak literární kvalitou mě kniha až tak nepřesvědčila, autor má nacvičenou formu a jazyk vhodný k psaní historických románů (ságy Přemyslovci, či Husitská epopej jsou velmi dobré romány), bohužel jazyk vyprávění, dialogy, a postavy (autor ještě lépe pracuje s postavami, které reálně žili, jako v Přemyslovcích, než s vymyšlenými postavami jako v Husitské epopeji) které fungovali v historických románech, vůbec nefungují v románu ze současnosti, kdy postavy a jejich dialogy, a celé konstrukce mnoha situací nejsou uvěřitelné, a v přehršli postav této v podstatě rodinné ságy nelze najít ani jeden uvěřitelný sympatický charakter s kterým bych se alespoň trochu ztotožňoval, nebo mu nějak fandil (ani u Adama Wagnera). Paradoxně, do 2/3 knihy je to docela čtivé, především v kontextu toho v jaké době to čtu. Na druhou stranu je vidět, že autor to chtěl strašně moc napsat v relativně krátkém čase, protože si neohlídal (díky příliš mnoha postavám) např. knižní věk postav. Mně osobně toto velmi vadí, a jsem na to alergický, protože toto spíchnutí horkou jehlou se v poslední době v románech objevuje čím dál častěji. Příklad: V roce 2030 autor označil "Barborku" (proč označuje tuto ženu soustavně jako Barborku jakkoli sledujeme její životního dráhu do stáří si lze vysvětlit snad jen právě jeho profesionální deformací z psaní historických románů, kdy by se snad permanentní familiární zdrobnělina jména v případě nějaké služky u panstva dala obhájit) v roce 2030 za 55 letou, tím mě vyprovokoval k tomu, abych se rychle nalistoval na začátek knihy, kde jí bylo v roce 1991 16let.

30.10.2020 3 z 5

Lišky na vinici Lišky na vinici Lion Feuchtwanger

Přečetl jsem pár komentářů, a nevím jestli někdo zmiňuje, podle mě, hlavní myšlenku této knihy, která není prvoplánová, ale táhne se celou knihou až k tragickému rozuzlení (pro Ludvíka XVI. a jeho manželku), a totiž to, že mezi "zdegenerovanou" šlechtou, je to právě jenom král, který, ačkoli je terčem výsměchu téměř veškeré šlechty, je jediný (snad s výjimkou jeho protihráče B. Franklina), který si uvědomuje, že podporování americké myšlenky nezávislosti je podřezáváním vlastní větve a nevyhnutelně povede ke zkáze monarchie a aristokracie. Je to těžko uvěřitelné, ale spíše jsem sympatizoval s Ludvíkem než s Franklinem. Autor ukazuje zdegenerovanost a zhýralost soudobé aristokracie, která bez jakéhokoli pudu sebezáchovy adoruje americké rebely, a tak logicky podlehne přírodnímu výběru během Velké francouzské revoluce.

07.01.2020