petr_pelech petr_pelech komentáře u knih

Le Corbusierovy ruce Le Corbusierovy ruce André Wogenscky

V krátkých a úderných esejích je nám představen velikán dvacátého století. Číst tuto knihu je jako koukat za oponu tvorby a především osobnosti Le Corbusiera. Někdy roztomilé, někdy poučné, ale téměř vždy překvapivé. Ovšem nečekal bych od této knihy nějaké zásadní poučení, spíše lehké oddechnutí mezi náročnějšími tituly (což jistě není špatná role).

21.04.2021 5 z 5

Vztahy - O vazbě k místu a architektuře Vztahy - O vazbě k místu a architektuře Tomáš Valena

Skvělá kniha ozřejmující fenomén místa - nezaměnitelného prostoru, se kterým (nejen) architekt svým zásahem vstupuje do vědomého dialogu. V knize se místo nejdříve zkoumá a popisuje - čtivě a logicky. Následně autor tyto obecnější principy demonstruje na nemalém množství příkladů, řazených chronologicky za sebou. Vskutku obohacující četba a do budoucna velká inspirace.

21.04.2021 5 z 5

Malé věci v krajině Malé věci v krajině Michal Šiška

Inspirativní knížka, která svůj velký potenciál "maskuje" za úsměvnou roztomilost. V podstatě o každé věci, kterou autor uvádí, by se dala napsat rozsáhlá kapitola, ne-li kniha. Zde je však téma jen lehce nakousnuto a ponecháno pro individuální interpretaci - za mě ideální zdroj inspirace pro každého architekta, ale i aktivního občana, který se snaží zlepšit své okolí spíše drobnými zásahy.

04.04.2021 5 z 5

Dřevo! Dřevo! Matyáš Cigler

Skvělá kniha. Kdokoli (ať už odborník nebo laik) otevře knihu, dostane se mu v ní komplexního přístupu a analýzy stavitelství ze dřeva (převážně) na našem území. Ač je psána spíše laickým jazykem, podává informace, které ocení i odborník.
Obzvlášť hodnotím kladně skutečně široké spektrum, kterým se kniha zaobírá - postupuje od základů, tedy toho, co je dřevo, z čeho neskládá atd., přes jeho zpracování, ať už dnes nebo v historii, po jeho použití v různých konstrukcích a to z minulosti až po nejbližší současnost, kdy je ze dřeva možné konstruovat díky moderním technologií téměř cokoli.
Také mě hodně nadchla analýza jednotlivých typů historických dřevostaveb na našem území podle toho, z jaké tradice/jakou kulturou byly ovlivňovány.

07.03.2023 5 z 5

Melancholie a dobrodružnost stavění - 25 zapomenutých staveb Melancholie a dobrodružnost stavění - 25 zapomenutých staveb Gottfried Müller

Neuvěřitelně poetický, příjemný a zároveň inspirující obsah. Každý příběh je něčím jiný a přesto je jakoby dílkem v jedné skládačce, která jako celek sděluje obhajobu podivnosti, tajemnosti, náhodě a nepopsatelné kvalitě, která jde proti současným tendencím naší striktní a jaksi sterilní, vypočitatelné kultuře.
Na stránkách je nám jemným a důvtipným způsobem předáván cit a motivace k odhalování takových zdánlivých nedokonalostí. Normální procházka ať už po vesnici, městě nebo krajině se tak změní v pátrací akci, kdy je nutno rozřešit záhadu každého podivného domu.
Kniha tak skutečně přispívá k tomu, abychom si více vážili pestrosti kolem sebe a odnaučili se ji bezmyšlenkovitě odstraňovat.

23.01.2023 5 z 5

Třeštící New York: retroaktivní manifest pro Manhattan Třeštící New York: retroaktivní manifest pro Manhattan Rem Koolhaas

Rem Koolhas s lehkostí a prozřetelností jednoho z nejzásadnějších architektů přelomu tisíciletí vysvětluje základní principy, na kterých Manhattan, potažmo New York, vznikal a transformoval se, jaké síly zde působily a za jakým cílem se to vše dělo. Skvělé jsou i krátké "odbočky" k různým vedlejším tématům, které ale zásadně napomáhají vykreslení celistvého a uchopitelného obrazu.
Osobně mi ale asi největší radost udělala krátká esej o plovoucí plovárně v závěru knihy. Je v ní obsaženo v podstatě celé téma, kterým se Rem zabývá, podáno s jemu typickým nadhledem a lehkou ironií.
Třeštící New York považují nejen za zásadní text pro architekty, ale i jako zpověď západní civilizace 20. století s jejími záměry a aspiracemi.

30.06.2021 5 z 5

Složitost a protiklad v architektuře Složitost a protiklad v architektuře Robert Venturi

Zásadní kniha teorie architektury 20. století. Bohužel se český překlad moc nezdařil. Už jen překlad názvu Complexity and contradiction in architecture na složitost a protiklad je zarážející. Je, domnívám se, proto nutné si alespoň často používané termíny dohledat v anglickém originále a dosadit je za české překlady.
Obsah knihy sám o sobě je však velice zajímavý a nastiňuje prostředky, kterými se i dnes (pokud je ovšem architekt správně uchopí) dá v navrhování řídit.

30.06.2021 4 z 5

Vědecká autobiografie Vědecká autobiografie Aldo Rossi

Musím říct, že tato kniha mne poněkud zklamala. Očekával jsem jaksi hlubší a sdělnější zamyšlení nad architekturou a tvorbou jednoho z nejdůležitějších architektů druhé poloviny dvacátého století. Zatím jsem však v celé knize narazil pouze na pár pasáží, které mi alespoň lehce rozšířily obzor. Je však možné, že se další vrstvy odhalí při opětovném čtení.

21.04.2021 3 z 5

Obec a sídlo. O krajině, urbanismu a architektuře Obec a sídlo. O krajině, urbanismu a architektuře Jan Jehlík

Jedna z nejlepších knih od českého autora, která se komplexně zabývá problematikou navrhování (nejen) města. Pro nezasvěceného možná chvílemi komplikované, ale např. pro úvod do studia architektury ideální. Jehlík vysvětluje všechny podstatné aspekty, se kterými se architekt/urbanista může setkat a jak by se s takovými výzvami měl vypořádat. Jehlíkův typický celostní přístup k architektuře/urbanismu ho řadí mezi jednoho z nejpokročilejších českých myslitelů architektury.

22.03.2021 5 z 5