Petr.c17 Petr.c17 komentáře u knih

Spojka Bellarosa Spojka Bellarosa Saul Bellow

Trochu upovídané na můj vkus a taky trochu vychloubačné, moc mi ten tón řeči nesedl

12.09.2016 3 z 5

Smrt Vergilova Smrt Vergilova Hermann Broch

Velmi rozvláčné a popisné vyprávění. Po několika pokusech o přečtení jsem námahu nakonec vzdal, protože pozornost je jako vznášející se pírko a dříve než Vergilius zakotvil na své pouti středozemním mořem, pírko uletělo vždy do oblačných snů.

11.03.2016 3 z 5

Martin Juhás čili Československo Martin Juhás čili Československo David Zábranský

V pořadu U zavěšené knihy na ČT ART jsem se o této knize dozvěděl, viděl jsem i rozhovor s autorem, velice mě zaujal, dobře se vyjadřoval, byl jsem zvědav - témata byla lákavá - historie soužití Čechů a Slováků.
Zpočátku musím říct, že jsem byl příjemně zaujat bohatostí textu, nápaditostí obrazů, metafor. Ale postupně se vršilo a přibývalo tolik bizarních epizod, že mi ta kumulace zabránila pokračovat. Přesto bych se rád k textu ještě vrátil, protože slovní zásoba a informovanost autorovi určitě nechybí. Minimálně v té pestrosti a bohatosti jazyka je skryta krása, ale musím ji užívat po kapkách. Zároveň trochu lituji, že...očekával jsem text více se blížící např. Náměsíčníkům od Hermanna Brocha...atd.

11.03.2016 3 z 5

Leonardo da Vinci Leonardo da Vinci Dmitrij Sergejevič Merežkovskij

Od Merežkovského mám Láska nad smrt silnější - příjemný text: zábavný, vtipný, oduševnělý. Pod tímto dojmem jsem si půjčil Leonarda - bohužel, kniha je příliš rozvláčná, přelidněná pro mě zbytečnými postavami, rozhovory.

11.03.2016 2 z 5

Podivný svatý Podivný svatý Heřman Mansvet

Knížka rozhodně nepatří do kategorie "naučná". Je to lechtivý až lascivní románek z 30.let odehrávající se na gymnáziu. Autor je sice neznámý, ale způsob šprýmovného vyprávění připomíná Jaroslava Žáka, který napsal např. Cesta do hlubin študákovy duše a pod. (Profesor Tělísko zkouší svěřená mu kuřata z matematiky a při tom myslí na Maryčku Brandlovou...Dnes byl mrzut...Maryčka chyběla ve třídě...lítaly pumy a koule a nebo jak on je překřtil - sardelé...)

11.03.2016

Milostný život Milostný život Cruja Šalev

Kniha se čte jedním dechem - je napsaná skoro jako by jednou větou - připomíná mi tím Hraba (Obsluhoval jsem anglického krále, Proluky). Tato "snadnost" čtení ve mně vzbuzuje ovšem pocit povrchnosti, který je však narušován a pozdvihován pomocí překvapivých metafor a ozvláštňujících nápadů, ze kterých jsem měl pocit...obohacení.
Možná ne přesně tématem, ale úhlem pohledu mi evokuje izraelský film, co jsem nedávno viděl: "Šestkrát"
(říkám si pod dojmem filmu i knihy: to jsou ženy v Izraeli tak submisivní nebo jak tento postoj nazvat?)

18.02.2016 4 z 5

Stará láska Stará láska Isaac Bashevis Singer

Tajbele a její démon - povídka, která mi utkvěla nejvíc. Ne, že by byla jednoznačně nejlepší, pohádkovost a chvílemi neuvěřitelnost ji provázela. Přesto v sobě měla něco tak podivně vrtkavě lidské: metafyzické i přízemní současně, jak je člověk sám.

14.01.2016 4 z 5

Pálenka: Prózy z Banátu Pálenka: Prózy z Banátu Matěj Hořava (p)

O knihu jsem se začal zajímat poté, co byla zmíněna v diskuzním pořadu na ČT Art: Jasná řeč Josefa Chuchmy. Zalistoval jsem si v ní několikrát v knihkupectví a věty mě tak oslovily svou poetičností, že jsem si ji "zařadil na seznam plánů na čtení".
Přišly vánoce a objevila se pod stromečkem.
Musím říct, že jsem s chválou trochu vystřízlivěl. Je to lyrické čtení, ale vzhledem k tomu, že je náročné udržet pozornost při čtení poetických obrazů, které se střídají a posloupnost a návaznost tak uniká..velmi lehce se u téhle Pálenky usíná....tož si dáme ještě do druhé nohy!

11.01.2016 3 z 5