Palpy Palpy komentáře u knih

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Slyšet jeleny zpívat je prvním příjemným překvapením tohoto roku. Tělo nalezené v okolí malé vesničky v Beskydech je příslib pro zajímavý děj. Velkým plusem příběhu je malé množství postav čítající vyšetřovací mordpartu v čele s cholerickým šéfem, obyvatele dotčené obce a pár dalších nezbytných postav pro posun děje, které se v ději často jen mihnou, splní účel a více nepřekáží. Autorovi se tak povedlo i na celkem malém prostoru vtisknout osobám alespoň základní charakter na jehož základě máte možnost si je oblíbit nebo je nenávidět. Co se děje samotného týká dal by se rozdělit do tří částí. Úvodní seznámení s postavami, průběžné vyšetřování a finále. Všechny části vcelku plynou a mají minimum hluchých míst. Příběh je navíc proložen několika dějovými linkami, kterých nicméně není tolik, aby nutně čtenáře mátly nebo ho rušily v hlavním příběhu. Finále je potom rozvržené na dostatečném prostoru, aby nebylo příliš urychlené a navíc i postupně graduje. Co se dá autorovi lehce vytknout jsou celkové motivy pachatele, které sice dávají ve finále smysl, ale indícií a informací je při objasňování tolik, že si člověk až řekne, že to šlo možná snadněji, stejně jako samotné odhalení pachatele. To je nicméně na posouzení každého čtenáře a příběhu to určitě nijak neubližuje. Celkově kniha působí dojmem severské krimi, kdy se děj odehrává ve skoro opuštěných lesích a vrahova brutalita stejně jako jiné scény rozhodně nejsou ničím co byste hledali v knihách od Agathy Christie nebo Carolin Grahamové. Tak jako tak se jedná o velmi kvalitní počin na to, že se jedná o autorovu románovou prvotinu a bude vzhledem k jeho věku velmi zajímavé sledovat, kam se jeho tvorba dále posune.

28.03.2021 5 z 5

Šelma Šelma František Šmehlík

Jelikož jsem četl už autorovu předchozí detektivní prvotinu "Slyšet jeleny zpívat" z obdobného prostředí, tak jsem už tak nějak tušil do čeho jdu. I tak mě ovšem čekalo několik zajímavých překvapení. Oproti Jelenům je totiž Šelma brutálnější a více temná. To by mi nevadilo, jen mě překvapilo, že jedna z nejbrutálnější scén je hned v úvodu. Další zajímavost na knize je hlavní vyšetřovatelka Laura Ara, o které vlastně ani teď nevím co si mám myslet. Na jedné straně je jednoduché sklouznout k myšlence, že je to sice velmi inteligentní žena s Aspergerovým syndromem, ale na druhou stranu nevykazuje všechny jeho příznaky. Její backstory v rámci knihy sice na její povahu hodí určité světlo, ale pořád mám tak nějak pocit, že je komplikovanější a určitě bude zajímavé, jak se její postava bude vyvíjet dál. Příběh se jinak točí okolo vraždy mladého novináře a jeho přítelkyně, což roztočí kola i v patrech nejvyšší politiky. Pokud máte pocit, že jste něco takového už slyšeli, tak to samozřejmě působí jako paralela k události na Slovensku a vraždě Jana Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Autor navíc uvádí, že knihu začal psát v dubnu 2018 tedy 2 měsíce po oné nešťastné události. Jedná se ovšem pouze o první dojem a souhru náhod a čtenář v průběhu příběhu pochopí, že nic není takové jak se zdá. K pocitu inspirace reálném mi přispěla i postava politika Patrika Voňavky ve které jsem prostě viděl kombinaci Dominika Feriho a Ivana Bartoše a kdykoliv se objevil akorát jsem skřípal zuby. Oproti Jelenům se navíc autor nebál rozsáhlejší zápletky a více dějových linek než v Jelenech což se mu myslím vcelku obstojně podařilo i s vysvětlením většiny událostí a několika zajímavých plot twistů. Dějově kniha předchází událostem odehrávajícím se v Slyšet jeleny zpívat, ale i tak je na ně v knize odkaz zapojením dvou členů mord party z Ostravy (osobně jsem byl moc rád za detektivka Václava Cestu) do vyšetřování a i malé cameo jejich cholerického nadřízeného, kterého prostě nejde nemilovat. Na knize je hezká i směs humoru a napětí. Některé postavy občas trousí poznámky nebo jsou jejich reakce popsány tak, že se člověk i ve vypjaté chvíli musí prostě upřímně zasmát. V takových momentech jsem si stejně jako v Jelenech prostě vybavil Případy prvního oddělení a o to více mi byla kniha sympatičtější, i když ji nechci porovnávat se seriálem, to je jako srovnávat jablka a hrušky. Na druhou stranu v případech se nám nedostane nahlédnutí do vrahova backstory, což v rámci Šelmy obstará několik kapitol. Finální vyústění je už je v jeho příběhu pouhou třešničkou na dortu. V knize nechybí akce, napětí, nahlédnutí do průběhu vyšetřování a vlastně bych ani tak neřekl, že je to detektivka jako spíše směs detektivky a thrilleru. Ne, že by tam snad bylo nějaké velké běhání a střílení, ale rozhodně to není komorní Agatha Christie. A samostatná pochvala jde i za fyzickým zpracováním knihy. Krásná obálka i vnitřek desek v poctivý papír s vysokou gramáží. Nenapadá mě nic co bych knize vytknul a to je možná to nejhorší. Autor od svojí prvotiny ušel kus cesty, ale obávám se, aby si nenastavil laťku sám pro sebe už teď příliš vysoko.

22.03.2023 5 z 5

Karmadontova šachovnice Karmadontova šachovnice V. Mahaněnko (p)

Jedna z nejlepších knih série.

28.04.2019 5 z 5