Padfoot Padfoot komentáře u knih

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Pro mě další bichle přečtená v rekordním čase (asi 4 dny). Některé příběhy nebo postavy nebo styly psaní mi byly příjemnější než jiné, ale o to právě jde. Každá kniha je psaná úplně jiným způsobem, v jiném žánru, o jiných lidech, přesto je to všechno provázané. Deníkově vedený cestopis, román v dopisech, detektivka v krátkých úderných kapitolách, absurdní komedie v ich formě, román v rozhovoru a nakonec vypravování ovčího dědečka… Vlastně moc nechápu, jak se mu podařilo všechno tohle a ještě mnohem víc nacpat do jediné tlustoknihy. Navíc se všechno prolíná, historie se opakuje,… it just works. („Turns out it’s a flawless masterpiece.“)

„Strávil jsem dva týdny v hudebním salonku a zpracovával jsem fragmenty zkomponované za poslední rok do „sextetu pro překrývající se sólisty“: klavír, klarinet, cello, flétnu, hoboj a housle, každý s vlastním jazykem tóniny, rozsahu a barvy. V první řadě každé sólo přerušuje sólo následující, ve druhé každé přerušené sólo zase postupně pokračuje. Revoluční dílo, nebo jen opičárna?“

...Hlasuju pro první možnost.

30.12.2016 5 z 5

Galapágy Galapágy Kurt Vonnegut Jr.

Od Jatek, které byly do teď jediným mně známým autorovým dílem, se to liší neuvěřitelným způsobem, přesto je to pořád Vohne-gut… Místy celkem nechutná záležitost, ale skvěle napsaný. Opět se předbíhá v ději a zápletka je vlastně předem známá, i tak mě to ale ve výsledku všechno dost překvapovalo a zaráželo. Hlavní myšlenkou je patrně to, jakým způsobem má všechno vliv na všechno – lidi na jiný lidi; situace, doba, prostředí na celkovej tok dějin. Nemocný voják, který najednou někoho zastřelí; bratři s rizikem Huntingtona; bomba, která může a nemusí trefit správnou loď,… Nikdy nevíš. A všude kolem ty přehnaně velké mozky, žejo.

30.12.2016 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Jana mě provedla celým svým životem. Ukázala mi svoje dětství, způsob, jakým byla vychována a tedy i většinu toho, co formovalo její osobnost. Díky tomu vedle mě rostla (prakticky) živá bytost. Stala se mojí přítelkyní a já dál sledovala její osudy. Její tvrdou práci, její vztahy, její soukromé války. Po přečtení už ani nedokážu uvěřit, že je Jane Eyre smyšlená - na to ji vidím až moc jasně. Nevím, kdy naposledy se nějakému autorovi podařilo vyvolat ve mě takový pocit. Nemůžu tedy jinak než opěvovat a vřele doporučovat.
Pokud se rozhodnete pro shlédnutí filmového zpracování, doporučuji čtyřdílnou sérii z roku 2006. Drží se knihy velmi věrně a postavy vykresluje mnohem osobitěji než pozdější ohlodaná filmová adaptace.

04.01.2016 5 z 5

Božská tajemství Jajanek Božská tajemství Jajanek Rebecca Wells

Není to sice tak úžasné, jak se to snaží tvářit v popiscích a recenzích; některé kapitoly jsou zbytečně zdlouhavé a celá kniha by zvládla svou zprávu předat i s menším počtem stran. Přesto je to čtivá kniha plná vztahů matka - dcera. Několik generací se matky dopouštějí chyb na svých dcerách, které se jim snaží odpustit. A později se snaží podobných chyb více či méně úspěšně vyvarovat.

04.01.2016 3 z 5

Matematika: příprava k maturitě a k přijímacím zkouškám na vysoké školy Matematika: příprava k maturitě a k přijímacím zkouškám na vysoké školy Jindra Petáková

Legendární kniha a zárověň symbol zla. Nad touhle knihou se rvou vlasy z hlavy, potí krev a občas štěstím zavískne při úspěšném pochopení (které však většinou bývá jen shodou náhod). Z recese jsme Petákovou zvolili jako "knihu srdce" našeho gymnázia. Přesto pevně doufám, že jednou... možná... u mě přestane jméno Petáková vyvolávat husí kůži a mrazení v zádech.

06.08.2013 5 z 5