Obrázkář Obrázkář komentáře u knih

Orbis pictus Orbis pictus Jan Amos Komenský

Komenského dílo Orbis Pictus aneb Svět v obrazích je dílo dobové, ale zároveň bezpochyby nadčasové.
Doprovázeno názornými půvabnými dřevoryty přináší obraz světa viditelného i neviditelného, chápaného vzdělaným moudrým mužem doby barokní.
V knize, kterou mnozí odborníci označují za nejslavnější učebnici jazyků všech dob je možné najít mnoho dobrého a inspirativního i pro naše 21. století. A teď ještě dva kratičké citáty:
,,Škola jest dílna, kde se mladistvé duše ctnosti vyučují." ( z hesla Škola)
,,Pilný žák se podobá včelám, jež z rozmanitých květů snášejí med do svého úlu." (z hesla Pilnost)

16.04.2024 5 z 5

Básně II. 1985–1986: Někdy jste tak sami, až to prostě dává smysl Básně II. 1985–1986: Někdy jste tak sami, až to prostě dává smysl Charles Bukowski

Četl jsem už před pár lety od ,,Buka" básně z let 1974-1978, obsažené ve sbírce- Láska je pes.
Byly dobré.
Básník zestárnul a jeho verše z osmdesátých let jsou pořád dobré, ale malinko jinačí. Bukowski v nich více vzpomíná, přemýšlí o běhu života, o stáří, o slávě, o smrti. Neodpustím si jednu ukázku:

Boty

a
ještě že
tak.

A ještě jedna věc.
Bukowski měl rád alkohol, dostihy a ženy. To se ví a každý o tom mluví.
Jeho velkou láskou však byl i poslech klasické hudby a tuto vášeň pro tóny často reflektoval právě v básních.

23.03.2024 4 z 5

Neskonalá – příběh jedné lásky Neskonalá – příběh jedné lásky Michel Faber

Volným veršem psaná ,,Neskonalá" je básnickou knihou-svědectvím o životě, smrti a lásce.
Je to svědectví bolestné, upřímné, pravdivé a čiré.
Faber nešetří sebe, ani svou ženu, ani čtenáře.
Píše o společném životě dvou lidí, kteří se našli, žili spolu a milovali se až do konce.

Napředposledy

napředposledy,
vždycky napředposledy,
tolikrát,
jak jen čas dovolil.

Šli jsme vždy do postele
a dali hlavy

Tě znovu a znovu
našli.

14.02.2024 4 z 5

Mapa a území Mapa a území Michel Houellebecq

Mapa a území je pátým románem Michela Houllebecqa, do kterého jsem se začetl a který jsem si ve výsledku i vrchovatě užil. Je to dílo už vyzrálého autora , který se v něm s velkou zaujatostí snaží popsat dnešní svět v co největší komplexnosti. Umění, život, láska, samota, smrt-o tom všem vydává autor osobité svědectví. Příběh života, tvorby a smrti Jeda Martina skvěle propojený s úvahami o smyslu umění, kritiky a práce a se skoro detektivním pátráním po vrahovi samotného autora je zatím asi tím nejlepším co jsem z pera MH četl. A skvělé detaily? Je jich hodně. Třeba ten zvláštní tíživý smutek po noci, kterou Jed stráví po letech po boku Olgy, ženy kterou chtěl milovat, nebo tísnivě intimní vánoční setkávání s Jedovým otcem-nemocným architektem.
Jak píše v samém závěru svého doslovu ke knize Jovanka Šotolová: ,,Mapa a území by mohla být románem, který nás přežije."
Tohle tvrzení mohu bez zaváhání podepsat.

12.01.2024 5 z 5

Nádherní poražení Nádherní poražení Leonard Cohen

Druhý a vlastně i poslední román kanadského básníka, písničkáře a spisovatele Leonarda Cohena rozhodně není lehkým soustem pro každého čtenáře.
Jak sám Cohen napsal o nějakých 40 let později: ,, Nádherné poražené jsem psal venku na stole postaveném mezi skalami, divokým plevelem a sedmikráskami vzadu u mě za domem na Hydře, ostrově v Egejském moři..."
Román je třeskutou směsí výtrysků, stříkanců, pocitů, modliteb a krutostí vylitých na prudce osvětlený bílý papír.
Všemu pak vládne neuvěřitelně bohatý jazyk tehdy mladého autora.
Příběh dvou mužů a dvou žen, tak rozdílných a zároveň tak blízkých. Příběh lidí a vlastně i samotného básníka na začátku cesty s plným ruksakem nejednoduché minulosti na zádech.

11.12.2023 4 z 5

Ježek v kleci Ježek v kleci Pavel Maurer

Nerozsáhlá knížečka rozhovorů které s legendárním ,,Jestřábem" vedl v osmdesátých letech minulého století tehdy mladičký Pavel Maurer je sličným a milým doplňkem k dílu velkého vypravěče.
Nedá mi to, abych z knížky necitoval.
V závěru posledního rozhovoru se Maurer Foglara ptá:
,, Co by jste chtěl čtenářům našich rozhovorů vzkázat?"
A Foglar odpovídá:
,, Aby si vážili každého dne, každé hodiny, dokud jsou ve věku chlapců, nebo děvčat. Aby z něho neutíkali i když mají třeba trable ve škole a doma je všelijak pérujou. Ten věk totiž trvá jen krátce a najednou zmizí jako pára nad jezerem. Není třeba spěchat. Pak totiž přijdou do normálního života, který je mnohdy krásný, ale i tvrdý, a v něm už zůstanou navždy. "

29.10.2023 4 z 5