newtory newtory komentáře u knih

Nahý chleba Nahý chleba Muhammad Šukrí

Prečítané na jeden záťah. Prvý a posledný krát. Utvrdil som sa vo svojich predsudkoch voči jednému nemenovanému náboženstvu. Nič mi to nedalo, len pocit znechutenia voči jednej z foriem života.

14.11.2015 3 z 5

Němá dívka Němá dívka Hans Rosenfeldt (p)

Dobrá kniha po sérii výborných kníh. Uvedomil som si dve veci:
1.) Príbeh košatie, autori stále viac rozoberajú psychológiu hlavných postáv (vyšetrovateľov) ťažiskom príbehu sa stáva osobný život vyšetrovateľov na úkor príbehu, neriešia sa zločiny, ale osobné problémy, motívy, dilemy, frustrácie, policajtov. Literárna hodnota príbehu rastie (možno), kriminálna upadá
2.) Postava Sebastiana, je kapitola sama o sebe. Je evidentné, že autori ho nemajú radi, nakoľko všetci sú vzormi cnosti, len on je nenapraviteľný deviant a asociál. Stáva sa to pomaly klišé a už to trochu unavuje.

02.11.2015 3 z 5

Izrael - bojkot, divestice, sankce Izrael - bojkot, divestice, sankce kolektiv autorů

Jediná fungujúca demokracia na Blízkom východe a niekto jej tu ide dávať lekcie s dodržiavania medzinárodného práva. Něco je špatně.
P.S. Hups, už prvé dve mená sú mi povedomé Žižek, Kleinová...
всё ясно зачем буквы.
P.S.1. zaujímavé čítanie na danú tému: http://neviditelnypes.lidovky.cz/evropa-teroriste-v-oblecich-dph-/p_zahranici.aspx?c=A190205_214011_p_zahranici_wag

22.10.2015

Sex, drogy a islám Sex, drogy a islám Martin Konvička

Posledná veta: Kniha je, jako ostatně autorovy názory zpravidla, výrazně jednostranná.
Je vyslovene subjektívny názor uživateľa vkladajúceho knihu na DK a v anotácii podľa mňa nemá čo hľadať.
Komentáre ku knihe sa vkladajú pod vloženú knihu.

27.08.2015

Dítě divočiny Dítě divočiny Marjorie Kinnan Rawlings

Bolo to v časoch, keď som knihy priam hltal, najmä tie dobrodružné a o prírode. Čítanie mi pôsobilo radosť. Až raz, boli sme na návšteve a zavládla tam príšerná nuda, dospelí sa rozprávali a ja som sa akosi "stratil". Začal som šmejdiť v policiach s knihami, konečne som objavil niečo zaujímavé, bola to táto kniha. Zvládol som cca desať strán a tá návšteva zrazu nebola taká strašná, tá knihu ju predčila, bolo príjemné vrátiť ju do police...

02.07.2015

Keď diabol svieti na cestu Keď diabol svieti na cestu Karin Fossum

Výborne vymyslená zápletka, celý príbeh je ako dieliky skladačky, ktoré postupne zapadajú jeden do druhého. Žiadny super hrdinovia, len obyčajní ľudia s neobyčajnými osudmi aj keď nie vždy sme tvorcami svojich osudov, pretože niekedy karty rozdáva diabol a mesiačik mu pri tom svieti na cestu...

29.06.2015 5 z 5

Kůže Kůže Mo Hayder

P.S. Asi najslabšia kniha, ktorú som od Mo čítal. Zdá sa, že autorka upadla tak trochu do klišé. Prvá kapitola sľubuje veľa, posledná prináša úľavu, úľavu konca príbehu. Absentujú nápady a čitateľ má neustály pocit déja vu. Nevadí, že sa "opakujú" hlavné postavy, vadí, že sa nevyvíjajú a ich myšlienky sa točia neustále v kruhu. Nie je to nevyhnutne zlá kniha, je len o poznanie slabšia, ako jej predchádzajúce tituly. V určitom zmysle, si za to môže autorka sama, latku si nastavila ona, takže "nevďačný" čitateľ ju len posudzuje jej vlastnou metrikou.

22.06.2015 3 z 5

Co Dante neviděl Co Dante neviděl Rudolf Vrba

Dobrá a veľmi potrebná kniha, najmä jej ustredná myšlienka: Človek by sa mal snažiť za každých okolností zostať človekom, ale hlavne, nikdy by sa nemal vzdávať, pretože niekde na konci tunela predsa musí byť svetielko. Jedinou chybičkou krásy, ktorú by som autorovi "vytkol" je jeho jazyk, ten mi akosi nesadol. Nevadí, možno na druhé prečítanie...

17.06.2015

Deväť mesiacov otázok a odpovedí Deväť mesiacov otázok a odpovedí Heidi Eisenberg Murkoff

Kniha, ktorú sme pravidelne čítali deväť mesiacov, aj napriek tomu, že sme vedeli, ako to "skončí".

30.05.2015 5 z 5

Dejiny myslenia Dejiny myslenia Ferenc L. Lendvai

Na to, že bola vydaná v roku 1986, dosť slušne napísaná kniha pre absolútnych laikov. "Lopatizmus" par excellence. Kto potrebuje narýchlo rýchlokurz filozofie vrelo odporúčam. Poplatnosť dobe vzniku je znesiteľná.

18.05.2015 4 z 5

Manifest komunistické strany Manifest komunistické strany Karl Marx

Niektoré knihy sú ako míny v zemi, dlhé roky trpezlivo čakajú na svoje obete a toto je kniha, ktorá ničomu nepomohla, ale zničila milióny životov. V zaostalejších častiach sveta tak činí dodnes. Ktohovie či by ju autori napísali, keby vedeli čo svojou brožúrkou spôsobia, pretože "myšlienky, majú následky". Perom sa dá vraždiť rovnako efektívne, ako zbraňou. Milióny anonymných hrobov usvedčujú ako odtlačky prstov.

27.04.2015 odpad!

Nový Zéland / New Zealand Nový Zéland / New Zealand Pavel Baričák

Rozprávková krajina (domov elfov snáď ani iný byť nemôže). Nádherná kniha s takými príjemnými fotkami, ako si len možno predstaviť.Naozaj vydarená symbióza objektu a pozorovateľa. Fantastický darček pre niekoho, kto už všetko má, alebo už nič nečaká. Minimalistické popisky fotografií korešpondujú s obrázkami a nerušia. Naozaj dobrá práca. Inak ťažko povedať, či by knihe prospel veľký formát.
P.S. Odporúčaný spôsob konzumácie: V hlbokej noci, keď všetko stíchne, uvelebiť sa niekam kde sa cítime príjemne a v svetle malej lampičky pomaličky listovať...

21.04.2015 5 z 5

Žalujem - Neslýchané odhalenie - 11. september 2001 Žalujem - Neslýchané odhalenie - 11. september 2001 Ján Zvalo

Ako už anotácia naznačuje, opäť jedna kniha, kvôli ktorej zbytočne zomierajú stromy a vo Venezuele sa nedostáva toaletného papiera.

16.04.2015

Vévodkyně a kuchařka Vévodkyně a kuchařka Ladislav Fuks

Namáhavé čítanie, ale odmena zaň je bohatá. Pri tempe cca 10 strán denne vydrží dlho, veľmi dlho, ale dobová atmosféra, ktorú autor tak majstrovsky evokuje, tá vydrží ešte dlhšie.

12.04.2015

Gregurie Myšlenky Aforismy Gregurie Myšlenky Aforismy Franciszek Bielaszewski

Vlast má být domovem, ne oltářem.

Ze dvou šibenic lze udělat jeden kříž, ale zbydou dva oběšenci.

Kdo byl prvním hlupákem ? Proč o tom historie mlčí ?

Snadnější je dojít k závěru, než se vrátit k východisku.

Neexistují bezmezné hloubky: jsou jenom těžko dosažitelná dna.

Hospodářství které se opírá o ideologii, dosahuje dobrých výsledků v propagandě.

Každá víra nabízí dvě možnosti: klamat sebe nebo ji.

Může mít analfabet něco vepsáno ve tváři ?

Člověk často proklíná svůj osud tam,kde by měl proklínat svou blbost.

Přebytek zdravého rozumu vždy končí duševní nemocí.

P.S. Nemôžem si pomôcť, musel som sa podeliť o tieto perly ducha. Kniha síce útla, atypických rozmerov, ale ako sa hovorí: Neposudzujme knihy podľa obalu...

12.04.2015 5 z 5

Z prvej ruky Z prvej ruky Fedor Gál

Asi jedna z najlepších sociologických analýz 17. novembra 1989 na Slovensku. Čo mu predchádzalo, ako prebiehal (hektika prvého roka). Mám ho aj s venovaním od autora. Boli to zvláštne časy. Na Šancovej sídlilo VPN a v uliciach besneli Mečiarovci. Boli schopní aj fyzickej inzultácie. Fedor Gál, človek jasnej mysle a čistého srdca bol štvanou zverou...

08.04.2015 5 z 5

Prvé stretnutie s hudbou Prvé stretnutie s hudbou Oriente Angeli

Výborný úvod ku klasickej hudbe pre absolútnych laikov. Ako funguje symfonický orchester, hudobné telesá, Bach, Handel, Šostakovič, Stravinskij etc v kocke pre začiatočníkov.

07.04.2015 4 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Silmarillion je napísaný krásnym, desivo krásnym jazykom, je ako symbol prsteňa, dokonalý kruh, Uroboros, ktorého príbehy sa obzerajú „dozadu“ pred Hobbita a začínajú skôr, oveľa skôr ako Bilbo vykročil zo Stredozeme do sveta a pokračujú aj potom, keď Aragorn zasadol na trón a tiahnu sa ďalej, oveľa ďalej...

21.03.2015 5 z 5

Dejiny európskeho stredoveku I.: Raný stredovek Dejiny európskeho stredoveku I.: Raný stredovek Vincent Múcska

Veľmi príjemné prekvapenie.Vzhľadom na vydavateľa a trendy na Slovensku som čakal zamindrákovaný kompilát, ktorý "varí z vody" a narieka nad rozliatym mliekom, ale našiel som výbornú pomôcku, ktorá prehľadne pomáha orientovať sa v tomto vzrušujúcom období európskych dejín. Vzhľadom a tak trochu aj obsahom pripomína učebnicu, ale to vôbec to nevadí.

14.03.2015 5 z 5

Minulosť jednej ilúzie Minulosť jednej ilúzie François Furet

Prínos tejto publikácie pre našinca spočíva podľa mňa najmä v tom, že mapuje niečo, čo je v našich končinách dosť veľká neznáma (o bývalých štátoch Varšavskej zmluvy toho vieme možno viac ako by nám bolo milé, kto nezažil nepochopí) a síce komunistické hnutie na západ od našich hraníc. Priznávam, že moje vedomosti o komunistoch a komunistických stranách vo Francúzsku, Taliansku etc. boli až do stretnutia s touto knihou dosť chabé. Inak Furet je vynikajúci historik s podnetnými myšlienkami a čítanie jeho kníh je veľmi príjemným duchovným dobrodružstvom. Odporúčam jeho "Francouzskou revoluci."

27.01.2015 5 z 5