Nahnilaruka Nahnilaruka komentáře u knih

Návrat do budoucnosti III Návrat do budoucnosti III Craig Shaw Gardner

nečekal jsem to, ale kniha velmi čtivá. Možná to způsobil fakt, že jsem neviděl film. Ale i tak doporučuju, stojí za přečtení, slušná zápletka s občas předvídatelnými zvraty, barvitý popis postav a prostředí, charakteru již nikoliv. 90%

21.09.2014 4 z 5

Návrat Sherlocka Holmese Návrat Sherlocka Holmese Arthur Conan Doyle

Kniha sama o sobě je velmi dobrá, ale pro člověka, který dává přednost spletitějšímu a delšímu ději, který se pozvolna ukazuje a nabírá spád není tenhle kus ideální. Škoda jen, že jednotlivé povídky nebyly nějak provázány dějovou linkou, ale pro fanoušky tohoto žánru to bude 100% záruka zábavy, za mě však jen 80%

18.09.2014 4 z 5

Neznámému bohu Neznámému bohu John Steinbeck

Předností tohoto díla je především květnatost popisu postav, jejich charakteru a prostředí. Děj se tak nějak táhne, nic se neděje, občas někdo umře nebo odejde. Je zde vyzdvihována a popisována příroda a její spojení nejen s člověkem, ale se vším živým Některé myšlenky lze vyložit více způsoby, a však všechny jsou mi spíše cizí.... čekal jsem více, zklamán 60%.

11.09.2014 3 z 5

Dům na pobřeží Dům na pobřeží Daphne du Maurier

Kniha opravdu zajímavá s určitými nečekanými zvraty a čím dál poutavějším dějem... zajímavé je i vyobrazení 14. století a putování v něm. Charaktery nejsou nijak zvláště barvitě popsány, možná vyjma Dicka a průvodce Rogera. Ale naprosto mě zklamal konec knihy. Nesnáším otevřené konce... Připadá mi, že je kniha nedotažená do konce. Nedozvím se, co přesně se stalo hlavnímu hrdinovi, jak skončil jeho vztah s Vitou, k čemu dospěl doktor a zda byla poslední lahvička zničena nebo nikoliv. Kvůli tomu o hvězdu míň, 4/5

28.08.2014 4 z 5

Vojna a mír IV. Vojna a mír IV. Lev Nikolajevič Tolstoj

Jak bych začal :)... ve III. dílu Tolstý začal omezovat děj na úkor popisu bitev a filozofování, proč se stalo to a to a ne to a bylo to způsobeno tím a tím. IV. díl, od kterého by člověk očekával ukončení a dotáhnutí dějové linky, dává těmto očekáváním pěkně "na prdel".

Více než ději se autor věnuje právě již zmiňovanému popisu bitev a filozofování, které je, troufám si říci, pro 90% dnešních čtenářů naprosto ubíjející a zničující. Odhadem bych řekl, že děj je v poměru s filozofickými úvahami v poměru 50:50 a posledních 40 stran jsem se naprosto přemáhal, abych je dočetl.

Následující odstavec obsahuje spoilery!

Mrzí mě, že závěr knihy byl takový odfláknutý, kdy autor naprosto přeskočil a ošidil spojení Piera a Nataši / Nikolaje a Marji, nezmínil se o konečném osudu důležitých postav (případně jej nerozvedl, nezacházel do jejich vnitřních pocitů atd., jak bylo v prvních dvou dílech zvykem), jako byl například Dolochov nebo Soňa a další. Vlastně vysvětlen osud byl jen u postav, jenž zemřeli. Klady jsou stejné jako v předešlých dílech, jen se vyskytují v menším počtu.

Celkově úroveň knížky sráží nudné pasáže, kdy autor filozofuje, děj již není tak spletitý, zábavný ani spádovitý, spíše se vleče a v jeho průběhu všichni umírají. Čekal jsem mnohem více, celkové hodnocení 60%.

23.07.2014 3 z 5

Päťka na Finnistonskej farme Päťka na Finnistonskej farme Enid Blyton

zábavné čtení, četl jsem ji jako malý kluk

11.07.2014 4 z 5

Vojna a mír III. Vojna a mír III. Lev Nikolajevič Tolstoj

Děj třetího dílu je opět popsán téměř až brilantně, ale Tolstoj zde vytvořil dvě zcela rozdílné části, které spolu souvisí a nesouvisí. Mimo rozplétáni zápletky autor do III. dílu vkládá své osobní názory na historický vývoj a polemizuje nad událostmi, kdy jsou základní myšlenky v jednotlivých kapitolách neustále opakovány. Jakoby se autor snažil za každou cenu donutit všechny čtenáře tohoto díla, aby byly pochopeny jeho myšlenkové pochody a proč se staly události tak a ne jinak? Možná. Oproti přecházejícím dílům je kladen veliký důraz na popis jednolivých bitev. III. díl tak nabírá různých spádů a čtivosti dle pasáží. 70%

04.07.2014 4 z 5

Vojna a mír II. Vojna a mír II. Lev Nikolajevič Tolstoj

druhý díl má stejné klady i zápory jako předcházející část. Dostáváme se neustále hlouběji do děje a autor čím dál více směřuje k tématice napoleonských bitev na úkor děje. 90%

04.07.2014 5 z 5

Vojna a mír I. Vojna a mír I. Lev Nikolajevič Tolstoj

první díl opravdu epický, velmi čtivý a zábavný i přes zdlouhavý začátek. Autor nás uvádí do ruského světa začátku 19. století, poutavě líčí tehdejší poměry šlechty. Čím hlouběji postupuje čtenář knihou, tím více je vtahován do spletitého děje. I když je často autorovi vyčítáno, že charakteristika jednotlivých postav je nepříliš hluboká, dovolil bych si nesouhlasit. Povahu jednotlivých postav čtenář pochopí nejen při seznámení, ale z odvíjejícího se děje.

Některé postavy jsou sympatické více, jiné méně a tak jsem se jako čtenář těšil především na pasáže s Pierem, knížetem Andrejem a Rostoovovými, kterých se mi popravdě nedostávalo. 90%

04.07.2014 5 z 5

Válka budoucnosti Válka budoucnosti Stephen Michael Stirling

No, čím bych začal.. asi tím, že jsem očekával po recenzích daleko více. Po velmi kvalitních dvou předcházejících dílech jsem se těšil na to ono "epické vyvrcholení", které se mělo konat, ale bohužel se nedostavilo.

Když už autor v předchozích dvou dílech do knih vložil pasáže, které tam být nemusely, proč ve třetím díle naopak pasáže ubral, zvlášť když tahle část měla mnohé vysvětlit a místo toho se jen letmo dotkla. Naprosto mi chybí v postapokalitptické budoucnosti vývoj infiltrátora, okamžik, kdy mohl Johna Connora zabít a nestalo se tak a ani nevím, jak byl poslán do minulosti, když v knize autor popisuje jen poslání prvních dvou nepřátel.

Co mě zaráží je, že nebyly vysvětleny ani osudy postav, prostě v ději najednou přestaly figurovat a konec. Mrzí mě i, že se autor nevěnoval většímu prostoru a naprosto "odfláknul" popis po soudném dnu. Oproti preciznímu popisu myšlení a konání infiltrátorů byl popis samotného Skynetu dost chabý.

Na druhou stranu, kniha mi připadala ze všech tří části možná i nejčtivější ale přesto nemůžu skousnout fakt, že mnoho detailů, které autor nastínil v předchozích dílech nebyly vysvětleny, rozvinuty a podobně. Také si nemůžu pomoci, ale čekal jsem pád Skynetu a jeho zničení, ale v knize je jen zmínka, že jeho defenzivní linie byly zničeny a to je vše, jako by kniha neměla konec. Možná měl autor v plánu čtvrté pokračování, na které se nedostalo? Kdo ví?

65%

23.01.2014 3 z 5

Infiltrátor Infiltrátor Stephen Michael Stirling

Začátek byl sice takový nezáživnější, ale pak se příběh pomalu rozbíhá a čtenáře jisto jistě čím dál více vtahuje do děje a člověk si pak musí koupit další 2 díly! :-)

15.11.2013 4 z 5

Lidská komedie Lidská komedie William Saroyan

Musím říct, že naprosto nechápu hodnocení této knihy. Autor sice umí barvitě vykreslit postavy ale děj není nijak poutavý nebo alespoň mě nijak neupoutal. Přišlo mi, že autor, nebo ten, kdo knihu překládal, neznal jiné uvození přímé věty než: řekl. Když jsem se do knihy začetl, připadalo mi, že čtu jen řekl, řekl, řekl, řekl... až do té míry, kdy jsem musel přestat číst. Přitom český jazyk je tak košatý a barvitý...

některé pasáže byly téměř zbytečné, některé kýčovité. Taktéže byly nastíněny určité dějové linky, na které v průběhu knihy neustále narážíme, ale ve výsledku nebyly dotaženy. Závěr knihy jsem očekával už z titulu, ale jinak velmi vydaření. Slabší průměr.

17.04.2013 3 z 5

Zpoždění Zpoždění Francis Clifford

Kniha mě velmi mile překvapila. Zajímavý a netradiční styl psaní. Postupné nabírání spádu a gradování, jen ten závěr mi přišel nedokončený, ale to byl asi autorův záměr.

05.04.2013 4 z 5

Nova Nova Keith R. A. DeCandido

Pro mě, jako fanouška StarCraftu, byla tato kniha zklamáním. 90% knihy se dá se říci vůbec světu SC nevěnuje a nebýt občasné narážky na A. Mengska, reportéry UNN či mimozemské rasy protosů a zergů, ani bych nevěděl, že se týká světa SC. Mrzí mě, že nás autor nenechal nahlédnout ani do světa důchů, i když prolog začíná velmi slibně. Pokud očekáváte nějaké bitvy od nejlepšího zabijáka Dominionu, tak bude taktéž zklamáni, děj totiž končí ještě před složením zkoušek z výcviku duchů.

Celý děj se točí okolo Novina 15. roku života, její rodiny a pobytu v Žumpě. Vyobrazení Žumpy se autorovi povedlo a je to jedna z mála věcí, které na této knize oceňuji. Charakteristika se mi taktéž líbila, ale nebyla tak výrazná, jak bych si představoval. Některé pasáže mi přišly, jako by se autor snažil natahovat obsah. Někdy jsem se přistihl, že přemýšlím nad tím, zda nemám danou pasáž přeskočit...

dodatek: Popisek knihy na zadní straně naprosto nekoresponduje s obsahem.

05.04.2013 3 z 5

Foxové z Harrow Foxové z Harrow Frank Yerby

Tato kniha je jednoznačně jednou z nejlepších, kterou jsem četl. Úvodní kapitoly jsou sice "pomalejší", ale to dílu neubírá na velkoleposti. Kniha mě opravdu uchvátila a přečetl jsem ji za pár dní jedním dechem. Vřele doporučuji.

12.03.2013 5 z 5

Pro všechny kvetou růže Pro všechny kvetou růže Miervaldis Birze

Na knize je znát jednak pobyt autora v koncentračních táborech i vliv komunistů. Autor velmi pěkně líčí děj a dokáže zaujmout i přesto, že nepoužívá nikterak barvitý styl. Knížku jsem přečetl velmi rychle, zamrzel mě jen smutný konec.

29.01.2013 4 z 5