modranka modranka komentáře u knih

Nevěsta Nevěsta Hedwig Courths-Mahler

Krásna novela z obdobia I. svetovej vojny s plnou dávkou sentimentality realistického románu svojej doby. Určite sa oplatí prečítať. Príbeh bol dokonca sfilmovaný, ale odporúčam najskôr prečítať, potom pozrieť.

05.05.2019 5 z 5

Ožením se s Patricií Ožením se s Patricií Hedwig Courths-Mahler

Jasný obraz dvoch Američanov, ktorí prídu do Európy ako víchor a v celej rodine urobia prievan. Chvíľami to bolo humorné.
Otázka pre prekladateľa/ku prečo prekrstila z originálu hlavnú hrdinku Bertie na Patríciu.

27.03.2019 3 z 5

Nikdo není bez viny Nikdo není bez viny Hedwig Courths-Mahler

Jednohubka z obdobia buržoazneho spoločenského života, kedy sa rodičia starali o luxus svojich detí a muži cítili povinnosť k súrodencom a manželkám.

26.03.2019 4 z 5

Divoký výkřik lásky Divoký výkřik lásky Barbara Cartland

V záplave opisov sa mi akosi stratil dramatickejší dej. Ale to je len môj pocit. Určite si príbeh prečítajte.

25.03.2019 2 z 5

Hrad strachu Hrad strachu Barbara Cartland

Jeden z najnapínavejších príbehov pani Carlandtovej. Od prvého okamihu vás nespustí z pozornosti. Prečo? To si musíte prečítať samé, nemá význam vám prezrádzať čo i len jednu scénu. I keď musím podotknúť, že záver je ako na tobogáne a chýbala mi v príbehu scéna z macochou, ktorá by bola za správanie k nevlastnej dcére nejakým spôsobom potrestaná.

21.03.2019 5 z 5

Není čas na lásku Není čas na lásku Barbara Cartland

Nechápem, keď autorka napíše, že ide o inteligentnú hlavnú hrdinku, prečo potom nechá jej inteligencia odšumieť ako bublinky zo šampanského. Kto už by uveril lekárovi, keď jej povie, že presne o dvadsaťjeden dní umrie? A Wynstan rozmaznaný fracek odrazu prestane milovať všetky milenky a zamiluje sa do neskúsenej panny? Ts...ts... Navyše mi celý text pripadal ako cestovný itinerár. Napriek mojím výhradám, sú opisy prírody a regiónu veľmi pekne spracované. Takže hor sa do Talianska.

20.03.2019 3 z 5

Templářský kříž Templářský kříž Elizabeth Chadwick

Posledná kniha série je zhrnutie Marshallovho života z predchádzajúcich častí. Kto miluje históriu križiakov - a tej tu je naozaj požehnane - určite si tento príbeh prečítajte. Čitateľky, ktoré v príbehu očakávajú romantiku aká bola v predchádzajúcich častiach série, možno budú sklamané, a zrejme aj unudené historickými reáliami, ale život je už taký. Je to nádherný historický román, nie historická romanca. Záver je strhujúci svojim tichým smútkom.
Obálka je vydarená hodna plného počtu hviezdičiek. Škoda, že sa nedajú hodnotiť aj obálky.

18.03.2019 5 z 5

Zadaná srdce Zadaná srdce Barbara Cartland

Príbeh je z relatívnej nedávnej minulosti, čo je zvláštne, lebo u tejto autorky som zvyknutá na historické romance. Dej sa odohráva dva roky po 2. svetovej vojne, takže sú tu autá a telefóny - prvky modernej doby. Spoločnosť žije už kapitalizmom, nie feudalizmom - mladí ľudia sú síce liberálnejší, ale aj cynickejší. Bohaté ženské mláďatá ešte viac samopašné, lebo ich už nezväzuje morálka a tie mužské rovnako - len aby som vyrovnala sily.
Mladý muž menom Tally pôsobil na mňa ako rozmaznané decko a nie ako úspešný major z druhej svetovej. Tentoraz ma autorka vôbec nepresvedčila, že Jean s Tallym vydržia bohvieako dlho. Joan som vnímala ako novú korisť pre Tallyho.
Príbeh však bol napísaný veľmi pekne, bez naivných scén a tá troška nadprirodzených frekvencií dej síce oživila, no nepresvedčila.

17.03.2019 3 z 5

Podivné varování Podivné varování Barbara Cartland

V príbehu bolo všetko tak ideálne, až to chvíľami bolo nudné. Meno *Sedela* - pre mňa ako Slovenku - v texte pôsobilo divne, stále som to čítala ako sloveso *sedela* - no, ale čo už. Text je pôvodne anglický, takže veľmi namietať nemôžem. Keďže mi v príbehu chýbal aký taký konflikt, dávam len 3*

15.03.2019 3 z 5

Útěk do lásky Útěk do lásky Barbara Cartland

Zaujímavý príbeh so štipkou špionáže. Celkom ma prekvapilo, že v novele bola anglická armáda spomenutá ako okupačná na francúzskom území, čo bola vlastne pravda. Hlavná hrdinka nebola taká naivná ako v príbehoch zo skoršieho obdobia a to dávalo celému deju akúsi modernejšiu iskru. Text má primeranú dĺžku bez zbytočnej a nudnej omáčky.

15.03.2019 4 z 5

Hlubiny srdce Hlubiny srdce Barbara Cartland

Zaujímavý príbeh, veľmi pekne napísaný, i keď musím poznamenať, že rozhodnutie Virginie prísť inkognito za manželom - hoci kúpeným za milióny - sa mi nezdalo veľmi čestné a ešte potom chcela, aby za ňou dobehol ako tajtrlík.

11.03.2019 3 z 5

Věrný zhýralec Věrný zhýralec Elizabeth Rolls

Veľmi pekný príbeh i keď musím povedať, že český názov sa tak veľmi nezhoduje s tým, čo som si prečítala. Opak bol pravdou, ale uznám, že originál názov The Dutiful Rake (Spoľahlivý gróf) by bol asi nudný, ale oveľa viac vystihuje dej. A teraz k samotnému deju. Páčilo sa mi ako sa autorka zhostila témy nedorozumenia medzi medzi partnermi a nachádzaní cesty k sebe. Erotika - bez ktorej nie je možné dnes čítať tento druh literatúry - neprekročila hranicu porna, zostala v polohe príjemného šteklenia v žalúdku. U mňa plný počet hviezdičiek, naozaj som nemala čo vytknúť.
Pozn. Určite si knižku prečítajte ako prvú v sérii Spolehlivý hrabě, lebo jej pokračovanie má priame napojenie v postave Jacka.

11.03.2019 5 z 5

Lhostejný poručník Lhostejný poručník Barbara Cartland

Rozkošná mladá nezbednica - tak sa dá označiť hlavná hrdinka. Príbeh mal spád, scény premyslené. U mňa plný počet hviezdičiek.

08.03.2019 5 z 5

Muž z temnot Muž z temnot Anne Herries (p)

Príbeh je súčasťou série alžbetínska doba, no pokojne môžete čítať samostatne. Postavy z prvého dielu sa tu vyskytujú len veľmi okrajovo, ale téma záhadnej bytosti sa ťahá z prvej časti a prelína sa cez celú sériu.

07.03.2019

Zlá macecha Zlá macecha Barbara Cartland

Zápletka trochu pritiahnutá za vlasy, ale napínavá. Záver mi trochu pripomínal kovbojku. Zbraň v rukách 8 ročného chlapca sa mi nepáčil, ale na tú dobu to asi bolo účelné. Napriek svojim výhradám dávam plný počet hviezdičiek, lebo som si pri tomto príbehu oddýchla.

06.03.2019 5 z 5

Do nebe Do nebe Barbara Cartland

Hlavnej hrdinke naozaj nič nechýbalo. Takto sa zrejme správali v 19. storočí tie múdrejšie mladé dámy. Kniha zachytáva skutočné reálie tej doby, čo celý príbeh vyšperkovalo. Škoda, že si nemôžeme prečítať príbeh rebelky Violet. Teda aspoň ja som na jej príbeh nenarazila.

06.03.2019 5 z 5

Udatný horal Udatný horal Amy Jarecki

Možno je moje hodnotenie prísne, ale fakt nemôžem dať viac hviezdičiek. Hoci fabula novely nie je zlá, literárny jazyk je hrozný. Striedanie prítomného času s rozprávaním v jednom odstavci, dokonca v jednej vete ma dvíhalo z kresla. Zo slova *aye*, čo zrejme znamená áno som dostávala koprívku. A ako písala - hospodyňka - pri tejto vete aj mne vyprskla káva z úst. Veď posúďte samé, milé dámy: (cit.) Čelist jí klesla tak nízko, že se málem dotkla podlahy.
Pozn: príbeh patrí do jednej série, ale s predchádzajúcou knihou nemá nič spoločné. Pokojne čítajte ako samostatnú prácu.

28.02.2019 2 z 5

Milostná komplikace Milostná komplikace Melanie Milburne

Tak Eloise ma rozčuľovala od prvej stránky. Pôsobila na mňa arogantne, nadradene, nesympaticky až do poslednej kapitoly. Nepomohlo ani to, že nakoniec všetko končí šťastne až teatrálne. Napriek tomu dávam 4*, lebo to v príbehu aspoň vrelo. Lachlan bol sympatický, len nechápem, prečo robíme stále tú istú chybu, že si hľadáme rovnakých partnerov než sú tí, s ktorými sme sa práve rozišli. Trochu mi vadilo, že z Kate urobila autorka klebetnicu. Čo nevedela, to Eloise nevyslepičila.

25.02.2019 4 z 5

Sestřička nevěstou Sestřička nevěstou Roger Sanderson

Príjemne ma prekvapilo, že tento ľúbostný príbeh napísal muž. Ukázal nám, ženám, že nielen my môžeme mať zlomené srdce, ale rovnako ako my, trpia aj muži a asi by sme s nimi mali mať súcit. Viete ako to je, my sa vyplačeme, ale muži sa uzamknú v sebe. To urobil aj Ed Tremayn.

25.02.2019 4 z 5

Princezna na zapřenou Princezna na zapřenou Kate Hardy

Musím sa priznať, že nemám rada príbehy pre dospelých, kde vystupuje princezná z vymyslenej krajiny. Navyše z Benátok - každý vzdelaný človek vie, že Benátky kráľov nemali a nemajú (keďže ide o modernú novelu). Nuž, ale ako skladba príbehu pre tých, ktorí to autorke odpustia to stačí. Ja som tak úplne neodpustila, takže u mňa len 2*

25.02.2019 2 z 5