Ožením se s Patricií

Ožením se s Patricií https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311725/bmid_ozenim-se-s-patricii-v2v-311725.JPG 2 2 2

Valentin, černá ovce rodiny, odešel skoro před čtvrt stoletím z vlasti. Nikdo z jeho početné rodiny ho nepostrádal, nikoho jeho osud nezajímal, protože si byli jistí jeho naprostou neschopnej někam to v životě dotáhnout. Když dostali nedávno zprávu, že se vrací domů, přijali to všichni s velkými rozpaky. Po dlouhých poradách se nakonec rozhodli, že ho přece „velkomyslně“ přijmou. Neměli nejmenší tušení, že se Valentin mezitím stal vážený a nesmírně bohatým mužem. Protože velice dobře znal nadutost svých drahých příbuzných, rozhodl se, že si z nich ztropí malý, nevinriý žertík a také si vyzkouší jejich charaktery. Do Berlína přijel se svým nevlastním synem, který ho zastihl, jak se chystá na své „válečné tažení“.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Ich heirate Bertie , 1934

Samuel98
16.04.2022 1 z 5

(SPOILER) Keď som v trafike zazrel tento útly, zošitový skvost, najskôr ma očarila obálka, následne názov a napokon aj samotný obsah knihy. Kto by bol povedal, že je možné napísať celú knihu bez jediného konfliktu, krízy a prekážok? Určite nie Hedwig, ktorá to zvládla so všetkou gurážou. Píše predsa o láske, tak načo nejaké ťažké skúšky alebo presah?
Ďalšou štylisticko-konceptuálnou inováciou autorky (mimo absencie akejkoľvek gradácie či napätia) je snaha nám všetko vysvetliť, zopakovať a potvrdiť ústami každej postavy. Pokiaľ jedna z nich niečo dobre urobí, priebežne jej to každá postava doslovne zopakuje a povie, že to dobre urobila, že to bol skvelý nápad. A tak sa ako diváci nemusíme strachovať, že sa v deji stratíme, že o niečo prídeme alebo že sa nedozvieme o tom, ako ktoré rozhodnutie jednotlivé postavy vnímali.
V diele sledujeme príbeh Patrície a jej matky Herty, do ktorého vstúpi návšteva čiernej ovce rodiny, Valentina a jeho nevlastného syna, Richarda. Valentin totiž dávno opustil Nemecko, aby začal v Amerike podnikať vo veľkom a rozprávkovo zbohatol. Teraz sa vracia, no chce svoj pokrytecký rodinný klan trochu prekvapiť, a tak predstiera, že sa vracia ako úplný chudák, že nemá peniaze a že prosí o nocľah. Patrícia, hoc chudobná, sa mu ponúkla, že ho s matkou rady prijímu – ako jediné. Rodinný klan má celkovo v diele funkciu kritickú až humornú: predstavuje karikatúru svojráznej rodiny s pevne danými pravidlami, s ktorými sa neradno zahrávať. Valentin teda svoje tajomstvo prezradí len im dvom; rovnako tak im predstaví svojho syna, ktorý sa do svojej nevlastnej sesternice okamžite zamiluje a rozhodne sa, že jej naplánuje celý život a do vzťahu ju zmanipuluje. Spolu s otcom sa rozhodnú využiť úžasnú zhodu okolností – takýchto šťastných a neuveriteľných náhod je dielo plné – a pozvú obe ženy k sebe do Ameriky, že tam pre ne majú prácu, pretože práve hľadajú služobnú do domácnosti. Celý čas som bol v napätí, čo sa asi stane, čo sa pokazí, čo môže ich vzájomnú lásku ohroziť, a tak ma vlastne vyústenie šokovalo viac než čokoľvek, čo som si predstavil dovtedy: nestalo sa nič. Čas jednoducho šiel, až kým Richard Patríciu nepožiadal o ruku. Vzali sa a žili šťastne až do smrti.
Človek by si mohol povedať, že Richardova posadnutosť nevlastnou sesternicou a neustále gaslightovanie a manipulovanie je nesprávne, avšak tu ide o lásku, o večnú lásku, ako hovorí obálka, a tej nesmie stáť v ceste nič. Rovnako tak by sa mohol človek čudovať, akú zlú vlastnosť má teatrálny filantrop Valentin, skromná Herta či anjelska a pracovitá Patrícia, ale oni skrátka vždy majú v rukáve nejakú ďalšiu pozitívnu črtu.
O čom teda dielo je? Učí nás, že niekedy je život proste taký: šťastie si nás nájde, usmeje sa na nás, osudová láska sa zjaví, keď to najmenej čakáme a celý život sa obráti k lepšiemu. Dielo nám rekonštruuje tie najmenej pravdepodobné udalosti, ktoré v živote zažívame absolútne minimálne, a tak nám vlastne pripomína, že sa oplatí žiť v tomto svete.

modranka
27.03.2019 3 z 5

Jasný obraz dvoch Američanov, ktorí prídu do Európy ako víchor a v celej rodine urobia prievan. Chvíľami to bolo humorné.
Otázka pre prekladateľa/ku prečo prekrstila z originálu hlavnú hrdinku Bertie na Patríciu.

Hedwig Courths-Mahler
německá, 1867 - 1950